SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE I
Opracowanie: Magdalena Kwaśniewska
Prowadzenie: Magdalena Kwaśniewska
Miejsce: Przedszkole nr 126 im. Rusa Poznań
Data: 29.04.2015
Grupa: I Krasnoludki
Temat kompleksowy: „Porządki w domu i ogródku”
Temat dnia: „ Zabawki na miejsce”
Cele ogólne: - wdrażanie do zachowania porządku w kącikach
tematycznych i zgłaszania nauczycielce
uszkodzonych zabawek.
Cele operacyjne:
- przestrzegają ustalonych zasad
- rozpoznają kolory: żółty, niebieski,
czerwony i zielony
- uważnie słuchają wskazówek nauczyciela
- potrafią współdziałać z kolegami i
koleżankami
- potrafią przeliczać w zakresie 4
- posługują się liczebnikami głównymi w
zakresie 4
- potrafią zbudować wieżę z 4 klocków
Metody pracy z dziećmi:
Aktywizujące (twórczego myślenia)
Słowna (wypowiedzi, teksty zagadek, wskazówki)
Oglądowa (pokaz,)
Formy pracy z dziećmi:
Z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: klocki 100 szt.(25 szt. czerwonych, 25 szt. zielonych, 25 szt. żółtych, 25 szt. niebieskich) , podkład muzyczny, przedmioty i zabawki z kącików tematycznych, plastikowy kufer, teksty zagadek dotyczących zabawek autorstwa n-lki, 4 obręcze ( żółta, czerwona, niebieska i zielona),woreczki 25 szt. (żółte, czerwone, niebieskie i zielone).
Przebieg:
1.Powitanie dzieci przez n-lkę i przypomnienie panujących zasad
dotyczących uczestnictwa w zajęciach.
2. Słuchanie i rozwiązywanie przez dzieci zagadek tekstowych
dotyczących zabawek czytanych przez n-lkę:
Można z nich budować
samemu lub z koleżankami
wieżę lub kolorowy domek
z dachem i z oknami (klocki).
Może być duża, albo mała,
każda dziewczynka przytulić by ją chciała .
Bawią się nią dzieci od samego rana
wożą ją w wózeczku lub trzymają na kolanach (lalka).
Pędzi szybko po ulicach,
jego ster to kierownica (samochód).
Dorośli sami je czytają,
a kolorowe obrazki dzieci w nich oglądają
(książki).
3. Rozmowa na temat bohaterów zagadek: gdzie jest ich miejsce w sali,
do czego służą, co należy zrobić po zabawie nimi itp.
4. „Kufer z zabawkami” – w kufrze znajduje się tyle zabawek, ile jest
dzieci. Nauczycielka prosi dzieci o pomoc, dzieci kolejno
wybierają z kufra 1 zabawkę i odkładają na swoje miejsce w sali
, po czym wracają na dywan.
Podziękowanie dzieciom przez n-lkę za pomoc w porządkach-
nagrodzenie brawami.
5. Zabawa ruchowa „Porządki” – dzieci poruszają się na dywanie przy
muzyce trzymając w rękach 1 woreczek, który w przerwie w muzyce
muszą wrzucić do obręczy zgodnie z kolorystyką (niebieska obręcz
-niebieski woreczek, żółta obręcz -żółty woreczek).
Zabawę powtarzamy z tą różnicą, że dzieci wymieniają się
woreczkami ze sobą.
Po zabawie dzieci ustawiają się w pociąg i oddają woreczki pani
woźnej.
6. Zaproszenie dzieci do stolików w celu wykonania zadania
praktycznego -zwrócenie uwagi na bezpieczne przemieszczanie
się po sali.
7. Przekazanie dzieciom instrukcji przez n-la dotyczącej: obecności
klocków na stolikach i ich ułożenia w formie wieży z 4 klocków.
8. Wspólne oglądanie wykonanych prac- przeliczanie klocków i
rozpoznawanie kolorów,zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za
udział.