KONSPEKT ZAJĘĆ
Prawidłowe relacje w rodzinie.
I CELE DYDAKTYCZNE
1. Cele poznawcze
- uświadomienie roli rodziny
- poznanie prawidłowych postaw i emocji jakie pojawiają się między członkami rodziny
- poznanie podstawowych funkcji rodziny
2. Cele kształcące
- rozwijanie prawidłowych relacji w rodzinie
- kształtowanie postaw przyczyniających się do budowania szczęścia
w rodzinie
- kształtowanie współodpowiedzialności za swoją rodzinę
- kształtowanie pracy w grupie
3. Cele wychowawcze
- umocnienie więzi wychowanka z rodziną
- tworzenie przyjaznej atmosfery w domu rodzinnym
- rozbudzenie poczucia przynależności do rodziny
4. Cele rewalidacyjne
- usprawnianie myślenia skojarzeniowego
- usprawnianie wyobraźni
- usprawnianie umiejętności okazywania uczuć
II METODY PRACY
- rozmowa kierowana
- „burza mózgów”
- swobodne wypowiedzi wychowanków
- praca z tekstem
III FORMY PRACY
- indywidualna
- grupowa
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- krzyżówka
- karty pracy
- rozsypanka wyrazowa
- flamastry
- czyste kartki
V PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczestników. Podanie Tematu zajęć.
2. Praca metodą „burzy mózgów” – wychowawca rozdaje kolorowe kartki i poleca zapisanie na nich słów kojarzących się z pojęciem „rodzina”. Następnie jedna osoba przypina dookoła napisu „rodzina” wypisane skojarzenia. Omówienie.
3. Pomiędzy członkami rodziny pojawiają się różne postawy i emocje, zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne. Młodzież ma wybrać z grupy uczuć pozytywne i podać sytuacje, w których mogą się pojawić (załącznik 1).
4. Co rodzina powinna dać każdemu z jej członków? Jakie zadania i funkcje pełni? – rozsypanka wyrazowa dla dwóch grup (załącznik 2). Pod koniec ćwiczenia wychowawca przyczepia na tablicę najważniejsze funkcje rodziny.
5. Ćwiczenie polegające na wybraniu postaw członków rodziny, które budują, a które psują dobrą atmosferę domu rodzinnego – (załącznik 3).
6. Podsumowanie zajęć.
7. Podziękowanie uczestnikom za aktywny udział w zajęciach.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Pomiędzy członkami rodziny pojawiają się różne postawy i emocje. Zapoznaj się
z przykładami poniżej, a następnie podkreśl te, które wydają Ci się najbardziej pozytywne. Opisz kilka sytuacji, w których mogą pojawić się niektóre z tych uczuć i emocji.
CIERPLIWOŚĆ SMUTEK ZŁOŚĆ ZAZDROŚĆ
POŚPIECH ZROZUMIENIE MIŁOŚĆ OPIEKUŃCZOŚĆ
TĘSKNOTA NIETOLERANCJA NIEPOKÓJ SZACUNEK
WYROZUMIAŁOŚĆ KOMPROMIS ZAUFANIE
ZAŁĄCZNIK NR 2
WSPÓLNE ZASPOKAJANIE
ŚWIĘTOWANIE POTRZEB
MATERIALNYCH
POCZUCIE
BEZPIECZEŃSTWA POMOC
W NAUCE
RADOŚĆ
SZACUNEK
OPIEKA
POMOC
ŻYCZLIWOŚĆ W PRACY
OPARCIE AKCEPTACJA
W TRUDNYCH
CHWILACH WSPÓLNE
ZAMIESZKIWANIE
MIŁOŚĆ
WYCHOWANIE
ZROZUMIENIE DZIECI
Załącznik nr 3
• NAŁOGI
• KŁAMSTWA
• BEZROBOCIE
• BRAK MIŁOŚCI
• WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU
• CIEPŁA ATMOSFERA
• TROSKA
• OPIEKUŃCZOŚĆ
• POSTĘPY DZIECI W NAUCE
• WSPÓLNE PODEJMOWANIE DECYZJI
• PRZEMOC
• KŁÓTNIE
• WZAJEMNE ZAUFANIE
• ZŁOŚĆ
• MIŁOŚĆ CZŁONKÓW RODZINY
• PRAWDOMÓWNOŚĆ
• CIERPLIWOŚĆ
• WYROZUMIAŁOŚĆ
• SZACUNEK
• ZAZDROŚĆ
• KOMPROMIS