KONSPEKT ZAJĘĆ
Mam prawa i obowiązki w rodzinie.
I CELE DYDAKTYCZNE
1. Cele poznawcze
- zapoznanie z prawami i obowiązkami poszczególnych członków rodziny
2. Cele kształcące
- kształtowanie poczucia obowiązkowości
3. Cele wychowawcze
- przewidywanie konsekwencji wypełniania i niewypełniania obowiązków przez poszczególnych członków rodziny
4. Cele rewalidacyjne
- usprawnianie myślenia skojarzeniowego
- usprawnianie wyobraźni
II METODY PRACY
- rozmowa kierowana
- „burza mózgów”
- swobodne wypowiedzi wychowanków
- praca z materiałami źródłowymi
- drama
III FORMY PRACY
- indywidualna
- grupowa
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- karty pracy
- flamastry
- czyste kartki
V PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczestników i przedstawienie tematu zajęć.
2. Wychowankowie metodą „burzy mózgów” podają skojarzenia ze słowem „rodzina”.
R – np. radość
O - opieka
D - dzieci
Z - zgoda
I – indywidualność
N - niezależność
A – autorytet
3. Następnie z wypisanych skojarzeń wychowankowie segregują cechy pożądane
i niepożądane w rodzinie.
4. Odgrywanie scenek. Uczestnicy w kilkuosobowych grupach przygotowują krótkie scenki z podziałem na role:
- rodzinne śniadanie,
- wspólna rozrywka,
- wspólne zakupy.
Każda grupa wybiera matkę, ojca i dzieci. Po symulacji każdej z grup wspólnie oceniamy wkład każdego z członków rodziny w tworzenie życia rodzinnego.
5. Wychowankowie w dalszej części pracują w dwóch grupach. Jedna grupa wypełnia mapę obowiązków, druga – mapę praw (załącznik 1). Omówienie.
6. Na zakończenie jedna z wychowanek czyta głośno wiersz „Mój dom” (załącznik 2).
ZAŁĄCZNIK NR 1
MAM OBOWIĄZEK
MAM PRAWO
ZAŁĄCZNIK NR 2
„Mój dom”
Zbuduję dom z cegieł miłości
Połączę je cementem radości
Dach ułożę z dachówek szczerości
Szyby będą ze szkła przyjaźni
Fundamenty zrobię z betonu zrozumienia
I dodam małe ziarenko cierpienia
Płot zrobię z desek prawdomówności
A furtkę z prętów czułości
W ogrodzie posadzę róże życzliwości
Zaś obok nich trawę wyrozumiałości
Tu zawsze będę miała schronienie
Mieć taki dom – to moje marzenie.
Ewa Bendorz