SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3- LETNICH
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE II(III.2015r.)
TEMAT: „Bezpieczne zabawy ze zwierzętami”- zna zagrożenia ze strony zwierząt i wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
CEL GŁÓWNY: Poznaje zagrożenia płynące ze strony zwierząt i poznaje zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko wie:
• Nie zbliża się i nie dotyka zwierząt dzikich oraz nieznanych zwierząt domowych,
• Bez zgody właściciela nie podchodzi do psa,
• Jakie niebezpieczeństwa płyną ze strony nieznanych zwierząt,
• Poznaje zasady zachowania się w kontakcie z nieznajomym zwierzęciem.
Dziecko potrafi:
• Kontynuuje podany przez nauczyciela rytm,
• Przeliczać przedmioty do czterech,
• Uzupełnić obrazek brakującymi elementami,
• Współpracować w grupie.
METODY:
Czynne: zadania i ćwiczenia stawiane dzieciom do wykonania,
Słowne: rozmowa,
Oglądowa: pokaz.
FORMY PRACY: praca z całą grupą, w zespołach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, CD, sylwety zwierzaków domowych- po cztery sztuki, Karty pracy, klej, obręcze.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Uwaga! Nieznajome zwierzę!”- rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami nauczyciela: Jak mogą zachowywać się zwierzęta, np. spotkane przypadkowo na ulicy, na podwórku, w domu itp.? O czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa? Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas spaceru widzimy za siatką psa?
2. „Pieski do budy”- zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada w sali obręcze. Dzieci- pieski chodzą na czworakach. Na hasło nauczyciela „Pieski do budy”- dzieci szybko wchodzą do swych kółek- bud. Na hasło „Pieski na spacer” dzieci znów chodzą na czworakach.
3. „Ile jest zwierzaków?”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przygotowuje sylwety zwierzaków domowych- po cztery sztuki. Nauczyciel układa rytmy 2- 3- elementowe. Zadaniem dzieci jest kontynuowanie rytmu. Następnie dzieci grupują te same zwierzęta i starają się je przeliczyć. Nauczyciel zadaje pytania: „Ile jest np. psów?
4. Zagadki ortofoniczne – „Czyje to głosy?”
Nauczycielka odtwarza nagrania głosów zwierząt. Pyta, czyj to głos. Po odgadnięciu przez dziecko zagadki powtarza dźwięki.
5. „Domowi ulubieńcy”- praca z Kartą pracy- zadaniem dzieci jest nalepienie brakujących części obrazka wg wzoru pokazanego wcześniej przez nauczyciela.