Scenariusz Szkolnego Konkursu Matematycznego
„Maraton Matematyczny” dla klas III – VI
CELE TURNIEJU:
-sprawdzenie swoich umiejętności matematycznych na tle grupy rówieśniczej,
-pobudzanie twórczego myślenia, wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.
POMOCE DYDAKTYCZNE: karty matematyczne „Tabliczka mnożenia”, wzory figur geometrycznych, liczmany, miarki krawieckie, skrzyneczki drewniane
PRZEBIEG KONKURSU:
1.Uczniowie startują indywidualnie w swojej grupie wiekowej, po 6 uczestników z każdej klasy (łącznie 72 uczniów).
2.Każdy uczestnik wykonuje 6 zadań o różnorodnej formie matematycznej (praktyczne działanie matematyczne, zadania logiczne, zadania matematyczno – sportowe, zadania tekstowe). Łączna ilość zdobytych punktów decyduje o uzyskanej lokacie.
3.Nagrodzonych zostaje 3 uczniów z największą ilością punktów na każdym poziomie.
4.Konkurs realizowany będzie w systemie stacyjnym. Uczniowie podzieleni na grupy 9-osobowe mają wykonywać kolejne zadania na określonych stanowiskach.
5.Opis stanowisk
Stanowisko I
•Zadania logiczne z patyczkami (4 różne dla każdego poziomu eduk.)
•Pytania sprawdzające wiedzę matematyczną (1 pytanie wybrane losowo przez uczestnika)
Stanowisko II
•Zadanie matematyczne „Błyskawica” sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia
•Zadanie tekstowe złożone (dobrane losowo, dostosowane do poziomu eduk.)
Stanowisko III
•Zadanie praktyczne z użyciem miarki krawieckiej
Klasy III – mierzą otrzymaną figurę i obliczają jej obwód
Klasy IV - mierzą otrzymaną figurę i obliczają jej obwód z uwzględnieniem bramy
Klasy V - mierzą 2 figury i obliczają obwód figury otrzymanej po połączeniu dwóch figur krótszym bokiem
Klasy VI - mierzą otrzymaną figurę i obliczają jej pole (liczby dziesiętne)
Stanowisko IV
•Zadanie matematyczno – sportowe „Olimpijczyk” sprawdzające biegłość posługiwania się tabliczką mnożenia (kl. III w zakresie 50).