Scenariusz zajęć logopedycznych w grupie 4-latków.
Temat zajęć: Tuptusiowa przygoda
Cele główne:
Doskonalenie siły i długości wydechu oraz właściwego toru oddechowego.
Usprawnianie narządów artykulacyjnych.
Kształtowanie słuchu muzycznego.
Rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej,koncentracji uwagi.
Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
Rozwijanie sprawności manualnej rąk.
Integracja zespołu klasowego poprzez zabawę.
Metody:
- czynna: zadań stawianych do "wykonania”;
- słowna: pląs , rozmowa, opowiadanie nauczyciela
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy: indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: pacynka misia, płyta CD, piórka, krem Bambino, monety , sylweta misia
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna wg. pomysłu nauczyciela, na melodię "Stoi Różyczka"
Stoimy w kole,
to nasze przedszkole
a za minutkę otwieramy budkę,
ty języczku dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz,
że poćwiczyć także chcesz, także chcesz.
2. Ćwiczenia narządów mowy.
Dzisiaj twój język będzie misiem Tuptusiem , a buzia jego domkiem. Tuptuś obudził się rano - przeciągnął się i trochę poziewał. Następnie zrobił poranną gimnastykę - kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy przy szeroko otwartych ustach), troszkę pobiegał (wypychanie językiem policzków). Na śniadanie zjadł słodki miód (zlizywanie czubkiem języka z podniebienia np. miodu). Potem umył ząbki (oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach).Wyjrzał przez okno (wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej). Zobaczył swoją koleżankę Lolę i przesłał jej całuski (cmokanie ustami - naśladowanie posyłania całusków). Lola zaprosiła go na spacer. Kiedy tak spacerowali (kląskanie językiem) zerwał się silny wiatr ( naśladowanie szumiącego wiatru), zaczął padać deszcz (kap, kap, kap). Tuptuś przeziębił się, dostał kataru (a-psik, o-psik, u-psik, e-psik) i dreszczy. Przyjechał pan doktor karetką pogotowia ( e-o, e-o) zbadał Tuptusia. Miś dostał lekarstwo i smacznie zasnął ( odgłos chrapania).
3. Zabawa oddechowa: „Kolorowe piórka"
Dziecko delikatnie dmucha na kolorowe piórka długim strumieniem powietrza. Logopeda zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy.
4. Zabawa muzyczno-ruchowa: "Deszczyk" wg. B. Strauss.
5. Ćwiczenia języka: logopeda smaruje dziecku policzki kremem bambino, następnie kładzie na krem monetę, a zadaniem dzieci jest za pomocą ruchów języka zrzucić monetę z policzka.
5. Kolorowanie sylwety misia Tuptusia.
6. Zakończenie zajęć – podkreślenie aktywności dziecka, zachęcanie do dalszych ćwiczeń, nagradzanie wysiłku dziecka.