SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO_ WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH gr ,, Myszki"
Prowadząca zajęcia: mgr Justyna Orszulska- Kazubska
Data: 13. 03. 2014
Temat tygodnia: Wiosna tuż, tuż.
Temat zajęć: Żegnaj, zimo.
Hasło z podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób; 3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
Cele główne:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na dany temat;
- zapoznanie z charakterystycznymi oznakami wiosny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha opowiadania;
- wypowiada się na jego temat;
- wie, jakie są charakterystyczne oznaki wiosny.
Metody pracy:
- podające, poszukujące, ekspresyjne, praktyczne,
Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie Cz. Janczarskiego ,, Do widzenia, bałwanku" ;
- obrazki przedstawiające to samo- zimą i wiosną ;
- różne pory roku ;
- sylwety do opowiadania ;
- elementy do ułożenia bałwanka ;
- sylweta słońca ;
- karta pracy ;
- powycinane ,, kry"
- tamburino .
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I
1. Powitanie
2. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość ,, Od zimy do wiosny".
3. Zabawa ruchowa z elementem wyprostnym ,, Dotyk słońca".
Ćwiczenia poranne.
II
SŁUCHANIE OPOWIADANIA CZ. JANCZARSKIEGO
,, DO WIDZENIA, BAŁWANKU"
4. Zabawa rozwijająca umiejętność tworzenia całości z części ,, Co to?
- dzieci wraz z n-lem układają sylwetę bałwana z elementów; określają z jaką porą
roku kojarzy się bałwanek.
5. Słuchanie opowiadania nauczyciela ilustrowanego sylwetami.
6. Rozmowa na temat opowiadania:
* Wyjaśnienie pojęcia ,,kra"
- Kto zastukał w szybę domku misia?
- O kogo bali się Miś i Kogucik?
- Co stało się z Bałwankiem?
- Dlaczego Bałwanek opuścił przyjaciół?
- Dokąd popłynął?
- Co by się stało z Bałwankiem, jakby tego nie zrobił?
- Jaka pora roku się zaczęła?
7. Zabawa ruchowa z elementem skoku ,, Z kry na krę"
* Spacer w pobliżu przedszkola- obserwowanie przyrody budzącej się do życia;
dostrzeganie zmian w wyglądzie drzew, krzewów, trawników, dzielenie się
spostrzerzeniami.
8. Kolorowanie zółtą kredka wiosennego słonka, dorysowywanie mu promieni;
kolorowanie zieloną kredką trawy, a brązowa niedźwiadka- ćwiczenia plastyczne-
karta pracy
III
8. Zabawa słowna ,, Pory roku"- powtarzanie przez chętne dzieci nazw pór roku;
- wskazywanie ich na odpowiednim obrazku.
9. Podsumowanie dnia i samoocena: