SCENARIUSZ KONKURSU CZYTELNICZEGO
„BRZECHWA DZIECIOM”
I. DATA: 29.04.2015 r.
II.UCZESTNICY: uczniowie klas szkoły podstawowej.
III.CELE:
1. Utrwalanie i wzbogacanie wiedzy uczniów z zakresu twórczości Jana Brzechwy.
2. Doskonalenie techniki płynnego czytania tekstu.
3. Kształtowanie u uczniów zainteresowań czytelniczych.
4. Rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.
IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
komputer, krzyżówka, hasła do krzyżówki, fragmenty wierszy J.
Brzechwy, tekst z lukami, kartki, długopisy, rekwizyty do wierszy,
puzzle, rozsypanka wyrazowa.
V. PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Uroczyste powitanie uczestników konkursu i zaproszonych gości.
2. Zapoznanie uczniów z zasadami udziału w konkursie i kryteriami oceniania. Ustalenie składu pięciu drużyn, wybranie jury.
3. Rozwiązanie krzyżówki przez uczestników konkursu. Odczytywanie przez uczniów wylosowanych haseł, a następnie zapisywanie ich na planszy krzyżówki. Odczytanie hasła głównego– „Jan Brzechwa”.
Hasła krzyżówki:
1. Wybierała się za morze.
2. Tańcowała z nitką.
3. Gdzie słyszy się takie rozmowy : „ Może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie panie Koprze”?
4. Długo się suszyła.
5. Gdzie widziano osła, którego mrówka niosła?
6. Kto jest zły i ma bardzo ostre kły?
7. Miał siedmioro dzieci.
8. Wymyślała niestworzone historie.
9. Kto brzmiał w Szczebrzeszynie?
10. Lubiła się chwalić.
11. Kto traktował świat z wysoka i mówił z przekonaniem, że grunt to dobre wychowanie ?
4. Prezentacja multimedialna- rozpoznawanie i zapisywanie na kartkach
tytułów wierszy J. Brzechwy na podstawie ich fragmentów i ilustracji.
5. Odgadywanie tytułów wierszy J. Brzechwy, z których pochodzą wybrane fragmenty:
1. „Wybiera się sójka za morze,
ale wybrać się nie morze...”.
2. „Na straganie w dzień targowy
takie słyszy się rozmowy.
„Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze”.
3. „Na wyspach Bergamutach
podobno jest kot w butach.
Widziano także osła,
którego mrówka niosła.”
4.„Proszę pana, pewna kwoka
traktowała świat z wysoka,
i mówiła z przekonaniem:
„Grunt to dobre wychowanie”.
5.„Samochwała w kącie stała
i wciąż tak opowiadała:
„Zdolna jestem niesłychanie...”.
6. Uzupełnianie zdań z lukami odpowiednimi wyrazami.
1. „Jest słoń z trąbami dwiema i tylko .....”.
2. „Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała ........”.
3. „Moja siostra - taka mała, a ja jestem ......”.
4. „Tańcowała igła z .......”
5. „„A to feler”- westchnął .....”.
7. Wypisywanie na kartkach nazw zwierząt występujących w wierszach J. Brzechwy.
8. Odgadywanie tytułów wierszy na podstawie wybranych rekwizytów.
9. Układanie puzzli powiązanych tematycznie z treścią wierszy Jana
Brzechwy, odgadywanie tytułów.
10. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
1. „Do biedronki przyszedł żuk, w okieneczko puk –puk -puk”.
2. „Poniedziałek już od wtorku poszukuje kota w worku”.
3. „Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiemy w zupie”.
4. „Moja starsza siostra Bronka zamieniła się w skowronka”.
5. „Małpy skaczą niedościgle, małpy robią małpie figle”.
11. Podsumowanie wyników konkursu. Przyznanie nagród i wyróżnień.
12.Wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień za uczestnictwo w
konkursie plastycznym „Moja ulubiona książka”.
13. Zakończenie konkursu czytelniczego.