Numer: 28528
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z literami - scenariusz zajęcia

Temat ośrodka: Wiosna dookoła
Temat zajęć: „ Zabawy z literami” – przygotowanie do nauki czytania
Podstawa programowa: interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania
Treści programowe: blok 14: Przygotowuję się do czytania i pisania
Cele operacyjne:
dziecko:
- rozpoznaje swoje imię wśród innych
- potrafi dokonać analizy głoskowej imienia
- układa swoje imię z liter i sylab
- uważnie słucha zagadek dźwiękowych
- potrafi łączyć głoskę z jej znakiem graficznym literą
- odczytuje globalnie słowa:
- dopasowuje wyraz do obrazka
- układa obok siebie dwa identyczne słowa
- łączy litery wielką i małą np. A, a
- śpiewa piosenkę o literkach, wskazuje podaną literę

Metody pracy:
- Ireny Majchrzak
- dobrego startu
- pedagogika zabawy

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- kartki z imionami, koperty z imionami podzielonymi na głoski lub sylaby, wyrazy do globalnego czytania, obrazki, zagadki słuchowe, Cd z piosenką o literkach, pudełko z wyrazami, litery małe i wielkie, dyski z literami


Przebieg zajęć:
1. Powitanie – „Literka przyjaźni” dz. przekazują sobie z rąk do rąk literkę.
2. N. pokazuje kolejno imiona dz. kto odczyta swoje podchodzi po karteczkę.
3. Dz. mają za zadanie odszukać swoje imię na kopercie która leży na wybranym krześle.(krzesła ustawione dookoła sali)
N. prosi, aby z liter w kopercie dz. ułożyły swoje imię pamiętają o zasadzie od lewej do prawej
Dz. kolejno mówią swoje imiona głoskami, słabsze dz. sylabami.
4. Zabawa ruchowa „Pływające litery”. N. rozkłada na dywanie krążki „lilie wodne” z literami. Na każdej lilii pływa inna litera alfabetu. Następnie N. włącza muzykę a dz. poruszają się w rytm, kiedy cichnie dz. gromadzą się przy „liściach lilii” gdzie jest pierwsza głoska ich imienia.
5. Zagadki słuchowe
N. włącza Cd z zagadkami dz. uważnie słuchają i odgadują poprzez wskazanie odpowiedniej ilustracji.(żurawie, jaskółka, żaba, bocian, deszcz)Układają wspólnie na tablicy od lewej do prawej. Dz. zapamiętują obrazki ,następnie N. dokłada obrazek bazie i pyta co się zmieniło ( w czasie dokładania dz. mają zamknięte oczy)wspólnie odczytują globalnie napisy i podpisują ilustracje.
N. zabiera napisy prosi, aby dz. uporządkowały samodzielnie.
6. „Magiczne pudełko” dz, podają sobie z rąk do rąk pudełko N. rytmicznie gra na tamburynie na pauzę dz., które ma pudełko wyciąga kartkę z wyrazem i szuka takiego samego na tablicy
7. Zabawa „Bal literowych par” N. wręcza każdemu jedną literę alfabetu(poznane) małą lub wielka. Dzieci tańczą w rozsypce , na hasło bal literowych par dobierają się w pary- litera mała i wielka. Dz. mówią jaka to litera .Tańczą w parach.(walc )
8. Podziękowanie za uwagę i zaśpiewanie „Piosenki o literkach” dz. kolejno pokazują literę wymienioną w utworze.
9. Słodka niespodzianka – ciasteczkowy alfabet.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.