X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28521
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Techniki Freineta - scenariusz zajęć

TECHNIKI FREINETOWSKIE SCENARIUSZ

Grupa wiekowa: trzy- lub czterolatki
Temat: Kolor i Ja. Wyrażanie nastroju za pomocą kolorów.
Cele: dzieci powinny:
- nazwać uczucia: radość, złość, smutek, strach, płacz,
- wyrażać własne przeżycia, uczucia - gestem, słowem, ruchem, mimiką,
- przedstawić własny nastrój za pomocą kolorów uruchamiając własną wyobraźnię,
- wyrażać własny nastrój za pomocą kolorów - omawiając go,
- właściwie reagować na muzykę, estetycznie poruszając się,
- cierpliwie oczekiwać na swoją kolej do wypowiedzi,
- odczuwać radość ze wspólnej zabawy i dobrze wykonanego zadania.
Metody:
- wiersz, piosenka, rozmowa, objaśnienie, własna aktywność, zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia, pedagogika zabawy, techniki freinetowskie - swobodna ekspresja słowna, ruchowa, plastyczna.
Formy pracy:
- praca z cała grupą, w zespołach, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. .Tęcza",
- farby plakatowe, pędzle, kubki z wodą, kartki z bloku, kredki, mazaki, papier kolorowy, klej, kolorowa krepa pocięta w paski, szarfy
- napisy z imionami dzieci, napisy wyrażające stany uczuciowe (radość, złość, smutek, strach, płacz), kółeczka z minkami, kolorowe kółeczka samoprzylepne,
- wiersz „Jak namalować siebie?” (autor nieznany)


Treści i przebieg zajęć (zajęcie może być podzielone na kilka pomniejszych działań)

1. Powitanie „Przekazujemy uśmiech" (pedagogika zabawy): dzieci witają się, dotykając ramienia kolegi z prawej strony, przekazując sobie uśmiech.

2. Kolorowe kółeczko: dzieci losują kółeczka z worka w kolorze: niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym, czarnym i przyklejają do swojego ubrania.

3. Recytacja fragmentami wiersza „ Jak namalować siebie"
dzieci, które rozpoznają kolor recytowany w wierszu zgodny z przyklejonym na ubranku wychodzą do przodu i ustawiają się w grupce,

Jak namalować siebie?
Jak namalować siebie, w jakim kolorze, aby było ładnie?
Może w niebieskim, jak morze, kiedy niebo w nie wpadnie?
Może w błękitnym, jak chabry, jak motyle,
Jak chmurki, co płyną po niebie przez chwilę?
A może jak słoneczniki pod płotem?
Jak małe kurczątka złote?
Jak słońce żółte i rumiane
Albo jak żółtawe tulipany?
Może zielono, jak krzaki, jak listki,
jak światło uliczne co zaprasza wszystkich?
Jak zieleń łąki, jak barwa trawy,
Jak każdy mały pączek ciekawy?
Może czerwono, jak pomidory?
Jak burak rumiany w swoje kolory?
Światło czerwone, jak mak, jak ogień,
które przechodniom zagradza drogę?
Róża czerwona w moim ogrodzie
i biedroneczka taka, jak co dzień?
A może czarno, jak strój górnika?
Jak noc, która w ciągu dnia znika?
Jak smocza jama czarna, ponura?
Jak w czarnym lochu czarna dziura?

4. Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat treści wiersza:
dzieci siedzą w gromadkach na dywanie według przyklejonych kolorów
- Jakie kolory występowały w wierszu? Co było w kolorze - niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym, czarnym? Które kolory są wesołe, a które smutne? W jakim czujesz się kolorze?
dzieci stoją w kole i każde dziecko po kolei próbuje porównać swój nastrój do jakiegoś zdarzenia czy rzeczy np.
czuję się w kolorze zielonym wesoło jak trawka na letnim wietrzyku,
czuję się radośnie jak słoneczko na żółto,
czuję się w kolorze czerwonym jak czereśnia na drzewie,
czuję się smutno w kolorze czarnym jak chmura burzowa, itp.
dzieci dzielą się na 5 grup według kolorów kółeczek przyklejonych do swojego
ubrania, krótka rozmowa nauczycielki z dziećmi:
- Jakie znamy uczucia (np. radość, smutek, strach, gniew, płacz); Kiedy czujemy się radośnie? Kiedy jest nam smutno? Kiedy odczuwamy strach? Kiedy jesteśmy źli? Kiedy płaczemy?
5. Teatr nastrojów, kolorów i muzyki
odczytywanie napisów na karteczkach - strach, gniew, płacz, radość, smutek,
każda grupa losuje karteczkę z napisem i przedstawia nastrój za pomocą pantomimy - pozostałe grupy odgadują, zamiana karteczek z napisami między grupami.
Słuchanie dwóch koncertowych utworów muzycznych G.Bacewicz: „Kołysanka” i „Groteska”. Pytanie: Który nastrój jest mój? Dzieci identyfikują się z wybranym utworem.

6. Zabawa ruchowa „Kałuże”
dzieci przeskakują kałuże (rozłożone na całej sali szarfy), robią to z parasolem (udają, że trzymają parasol) i bez parasola

7. Taniec integracyjny „Deszczyk” - wyrażanie za pomocą gestów i ruchów ciała
- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół )
- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
- grzmot ( tupnięcie nogą )
- tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )
8. Słuchanie IV części VI Symfonii L. van Beethovena „Burza” i wyrażanie
swobodnym ruchem ekspresji muzycznej
- reagowanie na zmiany dynamiczne i agogiczne

9. Malowanie swojego nastroju- praca indywidualna przy stolikach
dzieci w dowolnie wybrany przez siebie sposób mają za zadanie przedstawić swój nastrój, który mają lub który chcieliby mieć (malowanie farbami, rysowanie kredkami, mazakami, wycinanie itp.)
dzieci wyszukują kartonik ze swoim imieniem, aby podpisać swoją pracę (karteczki samoprzylepne).
każde dziecko po kolei opowiada o czym jest jego praca
wszystkie prace są nagradzane brawami

10. Tęcza : dzieci bawią się przy muzyce, dla każdego dziecka kolorowa krepa pocięta w paseczki, dzieci pląsają po sali w rytm piosenki „Tęcza” wesoło wymachując kolorowymi paseczkami.

11. Sprawdzenie nastroju każdego z uczestników zabawy:
dzieci otrzymują kółeczka z minkami (z jednej strony wesoła minka, a z drugiej smutna minka) - wybierają, która minka pasuje do nich

12. Pożegnanie i podziękowanie za zabawę.


OPRACOWANIE: mgr Aneta Spintzyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.