X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2847
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia umuzykalniającego dla dzieci 6 - letnich: Cztery pory roku

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- maszeruje rytmicznie po obwodzie koła
- reaguje na zmianę w muzyce
- rozpoznaje piosenką na podstawie melodii granej na pianinie
- śpiewa piosenkę grupowo i zespołowo
- zna cztery pory roku i nazwy miesięcy
- kojarzy i wykonuje czynność wcześniej ustaloną zgodnie ze słyszaną muzyką
- gra na instrumentach perkusyjnych
- zaznacza metrum piosenki w sposób wcześniej ustalony
CELE OGÓLNE
- kształtowanie wrażliwości słuchowej
- doskonalenie poczucia rytmu
- kształtowanie płynności i estetyki ruchów
- wyrabianie szybkiego refleksu psychoruchowego poprzez zabawy pobudzająco-hamujące
- kształtowanie umiejętności reagowania na zmiany w muzyce
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- pianino
- ilustracje pór roku
- instrumenty perkusyjne
FORMY PRACY
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
METODY
1. Analityczno – percepcyjna
2. Problemowo – twórcza.
3. Problemowo – analityczna

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Marsz lub bieg po obwodzi koła zgodnie z muzyką. Na akord zmiana
kierunku ruchu. Na pauze dzieci zatrzymują się i wykonują określoną
wcześniej czynność np. dwa podskoki i trzy klaśnięcia w ręce

2. „Jaka to piosenka”- rozpoznawanie znanych piosenek na podstawie melodii
granej przez nauczycielkę na pianinie.

3. Śpiew piosenek grupowy i zespołowy.

4. Zabawa ruchowa „Cztery pory roku”- w czterech rogach sali są krainy
wiosny, lata, jesieni i zimy. Wspólnie z dziećmi ustalone zostają czynności
charakterystyczne dla każdej pory roku, na przykład:
wiosna - zrywanie kwiatów, jazda na rowerze
lato - pływanie, skakanie przez skakankę
jesień - bieg z parasolem, tańczące liście
zima - lepienie kul śniegowych, jazda na łyżwach

Do każdej pory roku i związanej z nią czynnością dzieci wraz nauczycielką dobierają odpowiedni instrument, np. trójkąt, tamburyn, grzechotkę, kołatkę.
Czworo dzieci bierze wybrane instrumenty i staje obok nauczycielki
Dzieci recytują wiersz według podanego rytmu

Wiosna, lato, jesień, zima
krążą dookoła,
zgadnij, jaka pora roku
do zabawy woła.
Wybrane dziecko przez nauczycielkę gra na instrumencie Wszyscy słuchają jaka pora roku woła i wybiegają i naśladują wcześniej ustaloną czynność.

5. Śpiew piosenki pt. „Cztery piłki” z:
- podawaniem pałeczki na każde raz rozpoczynające takt
- śpiew pojedynczy, co dwa takty zmiana dziecka
- śpiew na sylabach
- śpiew grupowy, co dwa takty w myśli

6. Zabawa ruchowa „ Miesiące i pory roku”- doskonalenie percepcji słuchowej
Dwanaścioro dzieci otrzymuje nazwy miesięcy, czworo innych to pory roku.
W czterech rogach sali, cztery pory roku zajmują miejsca wraz ze swoimi miesiącami.
zima - grudzień, styczeń, luty
wiosna - marzec, kwiecień, maj
lato - czerwiec, lipiec, sierpień
wiosna - wrzesień, październik, listopad
Na środku sali staje rok, obok niego leżą instrumenty perkusyjne. Przy piosence granej przez nauczycielkę na pianinie rok dźwiękiem instrumentu włącza do ruchu dowolne pory roku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.