Scenariusz zajęcia z aktywności społeczno-artystyczno-ruchowej
dla dzieci autystycznych - 5-letnich grupy ,,Skrzaty’’
Temat zajęcia: Babcia i Dziadek - nasze rodziny.
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy i pamięci,
- rozwijanie umiejętności poruszania się przy muzyce,
- rozwijanie sprawności manualnych,
- rozwijanie sprawności uważnego słuchania tekstu czytanego,
- rozwijanie słuchania i wykonywania prostych poleceń,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
- kształtowanie sprawności manipulacyjnych,
- integracja dzieci.
Cele operacyjne:
- powtarza i odpowiada na pytania,
- uczestniczy w zabawie,
- bierze udział w ćwiczeniach ruchowych,
- sprawnie porusza się przy piosence,
- wykonuje pracę plastyczną poznaną techniką plastyczną,
- uważnie słucha czytanego tekstu,
- słucha i wykonuje proste polecenia,
- prawidłowo odnajduje swoje miejsce przy stoliku,
- ćwiczy sprawność manipulacyjną,
- uczy się współdziałania w grupie.
Metody i formy pracy:
- czynna- zadań stawianych do wykonania, samodzielnej pracy,
- słowna- rozmowa, objaśnienia, polecenia
- oglądowa – ilustracje, portrety babci i dziadka,
- zajęcia z całą grupą oraz praca samodzielna.
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, nagrane utwory muzyczne na płycie CD, przybory plastyczne, teksty wierszy: ,,Kwiaty dla dziadka’’ Wandy Chotomskiej, ,,Prezenty dla babci’’ Doroty Gellner,
kasztany, materiały sypkie: kasztany, kasza manna, ryż, kasza jęczmienna, groch, gry stolikowe, puzzle, równoważnia, woreczki z różnymi materiałami sypkimi, tunel, dyski sensoryczne.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i zapoznanie ich z tematem zajęć.
2. Zabawa ruchowa w kole przy piosence pt: ,, Piosenka o babci’’, ,,Polka dla babci i dziadka’’.
3. Czytanie przez nauczyciela wierszy pt. ,,Kwiaty dla dziadka’’ Wandy Chotomskiej, ,,Prezenty dla babci’’ Doroty Gellner.
4. Odnajdywanie swoich miejsc przy stoliku.
5. Oglądanie przyniesionych przez dzieci zdjęć przedstawiających ich bliskich- babcie i dziadków.
6. Praca plastyczna- zamalowywanie kredkami pastelowymi ramek na zdjęcia.
7. Przyklejanie zdjęć babci i dziadka na pokolorowanych ramkach.
8. Ćwiczenie sprawności ruchowych- chodzenie po równoważni, woreczkach z materiałami sypkimi, dyskach sensorycznych, przechodzenie przez tunel przy muzyce relaksacyjnej.
9. Układanie , nakładanie obrazków na dany wzór, łączenie obrazków w pary, układanie puzzli.
10. Ćwiczenie sprawności manipulacyjnych – wyszukiwanie w materiałach sypkich kasztanów i wkładanie ich do pojemnika.
11. Trening czystości – wdrażanie do samodzielnego korzystania z WC, mycia rąk.
12. Podziękowanie dzieciom oraz Pani Dyrektor za udział w zajęciach.