KONSPEKT WARSZTATÓW TWÓRCZYCH Z RODZICAMI
„WESOŁE ZABAWY NA JESIENNE PLUCHY”
W GRUPIE VII „ŻAKÓW”
CELE GŁÓWNE:
– zacieśnienie więzów rodzinnych;
– integracja dzieci i rodziców;
– rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych;
– wyrażanie przeżyć i wiedzy o otaczającym świecie za pomocą różnych technik plastycznych, uwrażliwianie na piękno otaczającego świata;
– czerpanie przyjemności ze wspólnej zabawy z rodzicami oraz z kontaktu z muzyką i kolorami;
– przezwyciężanie nieśmiałości, rozwijanie pewności siebie i odwagi;
– kształtowanie motoryki dziecięcej (dużej i małej).
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
– nawiązuje pozytywne relacje poprzez współdziałanie w zespole: z dziećmi i z rodzicami;
– odczuwa radość ze wspólnej zabawy;
– wyodrębnia głoski w nagłosie, rozwija mowę;
– utrwala zapis cyfrowy poznanych liczb;
– utrwala wygląd i nazwę poznanych figur geometrycznych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– koperty z rebusami fonetycznymi, kartoniki z liczbami od 0–9, szablony kropli deszczu, bristole z szablonami parasoli, nożyczki, pisaki, kredki, klej, nagrania CD piosenek.
***
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie rodziców.
2. Tworzenie zespołów – podział dzieci i rodziców na 5 grup (wg kolorów).
3. Piosenka „Chodzi listonosz” – wprowadzenie do zajęć.
4. Rebus fonetyczny – praca w grupach.
Każda grupa dostaje kopertę, w której znajduje się 5 rebusów fonetycznych. Zadaniem dzieci jest nazwanie obrazków i określenie pierwszej głoski w nazwie każdego z nich. Dzieci odgadują hasło złożone z pierwszych głosek nazw obrazków, a rodzice wpisują je w odpowiednie ramki.
5. Zabawy z liczbami – zabawa ruchowa z liczbami.
Dzieci losują kartoniki z liczbami od 0–9. Poruszają się po sali przy dźwiękach muzyki. Podczas przerwy dobierają się parami, oglądają swoje kartoniki z liczbami i ustawiają się jedno za drugim – pierwsze staje dziecko, które ma na kartoniku większą liczbę. Rodzice sprawdzają, czy dzieci ustawiły się prawidłowo.
6. Cyferkowe rytmy – zabawa z cyframi.
Dzieci trzymając kartoniki w ręku (z poprzedniego zadania) ustawiają się według podanego przez nauczycielkę rytmu (np. 1–0–0–1–..., 2–3–2–3–...).
7. Tajemniczy szyfr – rozszyfrowywanie ukrytych wyrazów – praca w grupach.
Dzieci nazywają figury i zaszyfrowane pod nimi litery. Razem z rodzicami odszyfrowują ukryte wyrazy, układając pod figurami odpowiednie litery.
8. Piosenka „Kapie z nieba” – wprowadzenie do pracy plastycznej.
9. Kreatywne krople – praca z rodzicem.
Dzieci z rodzicami otrzymują szablony kropel deszczu, wycinają je i ozdabiają jednym kolorem tak, żeby każda z kropel miała inny wzór.
10. Jesienne parasole – praca plastyczna w grupach.
Dzieci wraz z rodzicami ozdabiają szablon parasola według pomysłu, używając kropel deszczu z poprzedniego zadania. Prezentacja wykonanej pracy.
11. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za wspólnie spędzony czas.