X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28376
Przesłano:

Od koleżeństwa do przyjaźni - scenariusz z WDŻWR klasy 5-6

Scenariusz zajęcia z Wychowania do życia w rodzinie
dla uczniów klas V – VI.

Temat : Od koleżeństwa do przyjaźni.

Treści : Istota koleżeństwa i przyjaźni: wzajemny szacunek, udzielanie sobie pomocy, współpraca, empatia.

Cele : po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:
- uświadomić sobie, jakie cechy ma mieć dobry kolega, dobry przyjaciel,
-umieć określić, które z cech dobrego kolegi i przyjaciela już ma, które jeszcze musi doskonalić,
-wzbudzać w sobie motywację do samodoskonalenia,
-zrozumieć , że aby mieć przyjaciela, trzeba umieć być przyjacielem,

Metody i techniki pracy z grupą :
technika grup sąsiedzkich – kierowana praca w parach, praca w małych grupach, zdania niedokończone, test, rozsypanka, film ,,Przyjaciel”, przepis na przyjaciela, łańcuch skojarzeń,.

Środki dydaktyczne :
plansze, kartki A4, kartki z testem, rozsypanki przysłów, karty do oceny, kolorowe pisaki, film ,,Przyjaciel”, magnetofon, nagrania z muzyką,


Przebieg lekcji :
1. Uczniowie wchodzą do klasy; krzesła ustawione w kręgu.
Nauczyciel wita uczniów, zaprasza do przywitania się z sąsiadami stojącymi z prawej i lewej strony i prosi aby uczniowie dokończyli zdanie;
Chciałbym/chciałabym ci dzisiaj powiedzieć ............................Uczniowie siadają.

2. Nauczyciel mówi. Porozmawiajmy dziś o istotnych cechach koleżeństwa i przyjażni.
Wywiesza planszę:Cechy dobrej koleżanki, dobrego kolegi.
Uczniowie wypisują cechy (szczery, pomocny, miły, odważny, podpowiada itp.)
Nauczyciel proponuje, aby uczniowie dokonali wyboru najważniejszych cech. Każdy ma trzy głosy. podchodzą do tablicy i zaznaczają wybrane trzy cechy, które ich zdaniem ma dobry kolega.
Po rankingu nauczyciel pisze na tablicy najważniejsze cechy dobrego kolegi.

3. Następnie proponuje uczniom chwilę refleksji: uczniowie mają zamknięte oczy i słuchają spokojnej muzyki odpowiadają sobie w myślach na pytanie:
Które z tych cech już posiadam, nad którymi muszę jeszcze popracować, aby je w sobie wyrobić?
Nauczyciel wiesza planszę z napisem Przyjaźń i prosi uczniów o podanie skojarzeń.

4. Test
Czy nadajesz się na przyjaciela.
Nauczyciel podsumowuje test.

5. Wskazówki, jak stać się przyjacielem i rozpoznać przyjaciela, zawarte są w sentencjach.
Nauczyciel daje każdej grupie kopertę z inną rozsypanką.
Umiesz być przyjacielem – znajdziesz przyjaciela.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
Tego samego chcieć i tego samego nie chcieć, oto jest dopiero trwała przyjaźń.
Za dobrym przyjacielem warto iść nawet w głębiny.

6. Oglądanie filmu ,,Przyjaciel”.

7. Sposoby okazywania przyjaźni. Uczniowie podają skojarzenia.

8. Nauczyciel podaje przepis na na zdobycie przyjaciela.

9. Podsumowanie zajęcia: każdy uczeń na jednym z trzech obrazków zaznacza
- rysunek 1 -lekcja była interesująca (buzia uśmiechnięta),
- rysunek 2 -lekcja przeciętna ( buzia prosta),
- rysunek 3 -lekcja nudna (buzia płacząca).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.