Numer: 28367
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy potrafię? Przygotowanie do nauki czytania i pisania - scenariusz zajęć

CEL OGÓLNY:
•stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania
•doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej jako przygotowanie do nauki czytania
•zapoznanie z wyglądem planszy kalendarza pogody.
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
•wypowiada się na określony temat
•globalnie czyta wyrazy: CZAPKA, SZALIK, RĘKAWICE, BUTY
•dzieli wyrazy na sylaby,
•potrafi ułożyć zdania z podanym wyrazem,
•potrafi wykonać zadania wg podanych instrukcji
•stara się przez dłuższy czas skupić uwagę,
•stara się zapamiętać i odtworzyć w kolejności usłyszane polecenia
•potrafi odczytywać treść symboli i znaków,
•potrafi wyodrębnić w prostych słowach głoskę w nagłosie
•stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej
•potrafi nazwać dni tygodnia.
METODY:
czynne: zadań stawianych do wykonania
słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje
FORMY: Praca z całą grupą, praca zespołowa, praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz „Do widzenia letnie ubrania”, dywaniki, plakat do wspólnego czytania, plakat z rymowankami do rytmicznego mówienia, symbole pogody, koperty dla każdego zespołu z kartami zadaniowymi (1.obrazki i napisy, 2.zadanie grafomotoryczne, 3.puzzle, 4.uzupełnianie ilości kropel do 6 elementów, 5.obrazki ubrań do segregowania, 6.karty pracy do zaznaczania rytmów), odtwarzacz CD, płyta z nagraniem muzyki do zabawy ruchowej, indywidualne karty pracy ze szlaczkami do wykonania wzorów na szalikach, plansza kalendarza pogody.


PRZEBIEG:
1.Odsłonięcie ilustracji symboli pogody, nazywanie ich, dzielenie na sylaby, wyróżnianie głoski w nagłosie.
Rozmowa nt aktualnej pory roku i pozostałych pór roku oraz zjawisk atmosferycznych, dopasowanienie symboli pogody do poszczególnych pór roku.
2.Losowanie kartoników z symbolem pogody – podział na 4 zespoły. Rozdanie dywaników do pracy zespołowej – 1 dla każdego zespołu.
ZADANIE 1 Wysłuchanie wiersza A. Łady w wykonaniu nauczycielki pt. "Do widzenia letnie ubrania" - wybieranie ubrań z koperty, które wystąpiły w wierszu. Segregowanie ubrań na letnie i zimowe. Każdy wybiera jedno i układa zdanie, po wcześniejszym podziale
na sylaby.
Zimny wiatr gałęzie głaszcze,
zakładamy ciepłe płaszcze,
rękawiczki, czapki, szale,
wtedy nie zmarzniemy wcale.
Do widzenia, krótkie spodnie,
latem było w nich wygodnie!
Bluzki – króciutkie rękawki
już wkładamy dziś do szafki.
Gdy ochładza się powietrze,
pomyśl o wełnianym swetrze,
długich spodniach, ciepłych butach,
gdy jesienna przyjdzie plucha.
Już kożuchy i futerka
zaczynają na nas zerkać.
Nie będziemy czekać zimy,
tylko w nie się wystroimy!

ZADANIE 2 Układanie puzzli z 6 elementów wyciętych nieregularnie.
ZADANIE 3 „Co nie pasuje?” – wyszukiwanie elementu, który nie pasuje do pozostałych.
ZADANIE 4 „Dopasuj napis do obrazka” – przyporządkowanie napisów do obrazków ubrań, dzielenie na sylaby.
ZDANIE 5 „Narysuj w odpowiednich miejscach” – rysowanie symboli parasola i płaszcza przeciwdeszczowego w odpowiednim miejscu
i kolorowanie wg wzoru.
ZADANIE 6 „Krople deszczu” – liczenie i dorysowywanie brakujących kropel – dopełnianie do 6.
3."Deszcz i kałuże” – zabawa ruchowa
- dzieci poruszają się po sali przy muzyce ;na umówiony znak - kartonik z jednym kółkiem- przeskakują przez kałużę, kartonik
z dwoma kółkami- dobierają się w pary
i wędrują pod wyobrażonym parasolem.
4.Przy melodii piosenki ,,Zła pogoda” dzieci układają dywaniki
na wyznaczonym miejscu i porządkują kartki i koperty z zadaniami
5."Czytamy razem” – zabawa w czytanie. Nauczycielka zaprasza
do wspólnego przeczytania tekstu: n-l – słowa, dzieci – symbole graficzne. Zachęcanie do takiego „czytania” wspólnie z rodzicami
w domu.
6.„Rymowanki” – rytmizowanie tekstu rymowanek
7.„Deszczyk pada” – zabawa ruchowa z pokazywaniem wg metody KLANZY.
8.Prezentacja planszy kalendarza pogody – rozmowa nt jego znaczenia – systematyczne prowadzenie obserwacji pogody.
9.Zadania do pracy indywidualnej przy stolikach
„Dokończ wzory na szaliku” – ćwiczenie grafomotoryczne – wykonanie karty pracy przy stolikach.
10.Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie nagród – „buziek” za wspólną pracę i zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.