Scenariusz lekcji- Biblijna inspiracja w wierszu „Na wieży Babel" Wisławy Szymborskiej.
Cele lekcji:
doskonalenie umiejętności interpretacji wiersza
zwrócenie uwagi uczniom na dialog między wierszem i Biblią
doskonalenie umiejętności porównywania dzieł
Formy pracy:
praca indywidualna
Metody nauczania:
Praca z tekstem, podająca, dyskusja
Przebieg lekcji:
1.Wprowadzenie w temat lekcji.
2.Przedstawienie i uświadomienie uczniom celu lekcji.
3.Podanie przez nauczyciela tematu lekcji.
4.Nauczyciel prosi uczniów, aby w skupieniu przeczytali wiersz Szymborskiej i zastanowili się nad jego tematyką.
5.W dalszej części lekcji nauczyciel wybiera dwoje uczniów i prosi ich o ponowne odczytanie wiersza z podziałem na role. Pozostała część klasy uważnie słucha wiersza czytanego przez kolegę i koleżankę z klasy.
6.Następnie uczniowie mają podzielić się swoimi refleksjami i odczuciami po wysłuchaniu wiersza. Swoje spostrzeżenia i wnioski zapisują na tablicy. W ten sposób powstaje temat do dyskusji.
7.Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kserokopię fragmentu Biblii, dotyczącego historii Wieży Babel i reprodukcję obrazu Bruegla.
8.Po przeczytaniu przez uczniów fragmentu Biblii i dokładnemu przyjrzeniu się reprodukcji obrazu uczniowie mają wskazać i dostrzec zależności między fragmentem Biblijnym i reprodukcją obrazu.
9.Pod koniec lekcji uczniowie mają odpowiedzieć na pytanie- Na czym polega biblijna inspiracja w wierszu „Na wieży Babel" Wisławy Szymborskiej?
10.Podsumowanie wiadomości i zakończenie lekcji.