Numer: 28341
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zagadki - scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 4,5-letnich

„Wiosenne zagadki"- Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 4-5- letnich.

Blok tematyczny: Wiosna dookoła
Temat: „Zagadki Pani Wiosny” – rozwiązywanie zagadek słownych, obrazkowych i matematycznych
Prowadząca: Elżbieta Sasnal – Studnicka

Cele ogólne:
- rozpoznawanie cech charakterystycznych dla wiosny,
-dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i rozumienia poleceń nauczyciela
- rozwijanie logicznego myślenia
- uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę
- wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach
- rozwijanie inwencji twórczej: słownej, muzycznej i ruchowej
- doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10
- doskonalenie słuchu fonematycznego
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem
- kształcenie sprawności manualnej rąk

Cele operacyjne:
dziecko:
- zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku
- rozwiązuje zagadki słowne
- chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela,
– wypowiada się całymi zdaniami,
– prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem, sygnałem,
– potrafi dzielić wyrazy na sylaby i głoski,
– potrafi liczyć w zakresie 10,
- potrafi podpisać cyfrą dany zbiór elementów,
– potrafi współpracować w grupie
- potrafi ułożyć kompozycję kwiatka z kółek

Środki dydaktyczne:
Pani Wiosna – duży obrazek na A2, zagadki słowne ( bocian, biedronka, stokrotka, liść) , obrazki (sanki, narty, tulipan, bałwan, jaskółka, przebiśniegi), wyrazy (sople, trawa, krokus, motyl), tamburyno, liczmany ( stokrotki, tulipany), cyfry od 1 do 10, wianek pani Wiosny, tamburyno, piosenka „Maszeruje wiosna”, wierszyk „Wiosenna wyliczanka”, kartki, klej , kółka: czerwone, zielone, podkładki, odznaki „Przyjaciel Wiosny”

Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, wyliczanka, objaśnienia, instrukcje),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania)

Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.


Przebieg:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Powitanie dzieci i rodziców
2. Zapowiedź rozmowy na temat aktualnej pory roku
- Dzisiaj będziemy rozmawiać o porze roku, którą właśnie mamy
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku – wiosny
- jaką mamy porę roku?
- po jakiej porze roku nastała wiosna?
- po czym poznajemy, że jest wiosna?
- jakie znacie kwiaty wiosenne?
- które ptaki przylatują do nas na wiosnę?
- jakie dni, a jakie noce są wiosną?
- jak ubieramy się na wiosnę?
- jaki mamy miesiąc?
- czy znacie inne miesiące wiosenne?
- jaka pora roku będzie po wiośnie?
2. Pokaz Pani Wiosny na tablicy
- Przyszła do nas Pani Wiosna. Powiedzcie, jak ona wygląda? Po czym można poznać, że to Pani Wiosna? Jak jest ubrana? Pani Wiosna przyniosła wam różne zadania i zagadki.
3. Rozwiązanie zagadek słownych.
Wyszukiwanie obrazka na dywanie i doczepianie go na tablicy wokół Pani Wiosny. Dzielenie wyrazów na sylaby.

a) Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.
(bocian)
b) Tak jak muchomorek w kropki mam spódnicę,
nie walczę z muchami, chętniej zjadam mszyce.
(biedronka)
c) Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie sto mają,
jak się nazywają?...
(stokrotka)
d) Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni.
(liść)
4. Tworzenie słownika wyrazowo-obrazkowego wokół hasła „Wiosna”.
Mamy już obok Pani Wiosny bociana, krokusa, listek i motylka. Przyjrzyjcie się obrazkom i wyrazom na dywanie, które jeszcze są związane z wiosną i możemy umieścić je na tablicy.
Na dywanie leżą :
obrazki - sanki, narty, tulipan, bałwan, jaskółka, przebiśniegi
wyrazy - sople, trawa, krokus, motyl
Wybrane obrazki dzieci dzielą na sylaby, a wyrazy: krokus, trawa, motyl na głoski.
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Maszeruje wiosna”
Dzieci śpiewają piosenkę, a jedno dziecko jest Panią Wiosną ( wianek na głowie i zielona pelerynka) i maszeruje w środku koła.
6.”Kwiaty na klombach” – tworzenie zbiorów. Przeliczanie ich elementów i podpisywanie cyferką.
Pani Wiosna przygotowała wam kolejne zadanie. Na dywanie są różne kwiaty. Musimy je posegregować według rodzaju na klombach.
- Jakie tu są kwiatki? ( tulipany, stokrotki).
Wybrane dziecko segreguje i przelicza zbiór stokrotek – cyfrą 8, .zbiór tulipanów i podpisuje cyfrą10
7.„Kwiatek” – orgiami z kółek
Kolejne zadanie od pani Wiosny jest takie, abyście za pomocą kółek ułożyli kwiatka z łodygą i listkami. Dzieci wykonują pracę plastyczną przy stoliku.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.”Wiosenna wyliczanka” – recytacja wierszyka z pokazywaniem cyfr od 1 do 10
2. Pochwała dzieci za piękne rozwiązywanie zadań Pani Wiosny, pięknie wykonane kwiatków z kółek. Wręczenie dzieciom orderów „Przyjaciel Wiosny” za aktywny udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.