Scenariusz lekcji z plastyki w gimnazjum
Temat: Styl secesyjny – projekt rajskiego ogrodu
Cele:
- Poznanie przez uczniów cech charakterystycznych stylu secesyjnego
- Zapoznanie uczniów z wybitnymi artystami tego okresu, analiza wybranych dzieł
- Tworzenie kompozycji asymetrycznej, inspirowanych twórczością artystów secesyjnych
- Swobodnie zastosowanie wybranych środków wyrazu artystycznego we własnej twórczości
Sposoby realizacji:
- prezentacja
- analiza wybranych dzieł sztuki
- praca z tekstem
- pogadanka
- wykonywanie prac plastycznych
- prezentacja i ocena prac uczniów
Środki i materiały dydaktyczne:
- podręczniki
- prezentacja wybranych reprodukcji obrazów
- fotografie wybranych motywów secesyjnych związanych z naturą
Materiały i narzędzia:
-brystol A1
- flamastry, pastele, markery, papier kolorowy
Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne
Przebieg lekcji:
- Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
- Prezentacja cech charakterystycznych stylu secesyjnego
- Wyszukiwanie przez uczniów we wskazanym fragmencie teksu w podręczniku inspiracji i motywów zdobnych oraz środków wyrazu artystycznego
- Analiza wybranych dzieł sztuki : A. Beardsley „Pawia spódnica”, S. Wyspiański „Podwójny portret Elizy”, „Macierzyństwo”, Józef Mehoffer „Dziwny Ogród”
- Tworzenie przez uczniów asymetrycznej kompozycji „Rajski Ogród w styku secesyjnym”
-Przypomnienie: zasad tworzenia kompozycji asymetrycznej, nasycenia barw, kontrastu
- Zapoznanie się z pojęciem „stylizowany”
- Budowanie kompozycji giętką, elastyczną linią, zastosowanie barw nasyconych – płasko położonych. Zastosowanie stylizowanych elementów kompozycji – motywy roślin, kwiatów, owadów, ptaków
- Podanie kryteriów oceniania prac
- Praca grupowa z korektą nauczyciela
- Prezentacja i ocena prac
Przygotowała: Ewa Krzpiet