Scenariusz lekcji z plastyki w gimnazjum
Temat: Tworzenie kompozycji przestrzennej pt. „Spokój”.
Cele:
• Przypomnienie pojęć : rzeźba pełna, płaskorzeźba, relief wklęsły, relief wypukły, rzeźba mobilna, rzeźba dekoracyjna, figuralna, wotywna, abstrakcyjna
• Przypomnienie zasad kompozycji rytmicznej i symetrycznej
• Rozpoznawanie środków wyrazu plastycznego stosowanych w dziełach rzeźbiarskich
• Tworzenie własnej kompozycji rzeźbiarskiej
Sposób realizacji:
• Pogadanka
• Dyskusja
• Prezentacja fotografii wybranych dzieł
• Praca z tekstem
• Prezentacja i ocena prac uczniów
Środki i materiały dydaktyczne:
• Prezentacja fotografii
• Ćwiczenia plastyczne
• Podręcznik
Materiały i narzędzia:
• Papiery, brystole, tektury, patyki, sznurki, klej , noże
Formy realizacji:
• Indywidualna
• Grupowa
Czas trwania zajęć:
• 2 godziny lekcyjne
Przebieg lekcji:
• Zapoznanie uczniów tematem lekcji
• Przypomnienie pojęć : rzeźba pełna, płaskorzeźba, relief wklęsły, relief wypukły, rzeźba mobilna, instalacje
• Wyszukiwanie we wskazanym tekście w podręczniku pojęcia- rzeźba dekoracyjna, figuralna, wotywna, abstrakcyjna, instalacje rzeźbiarskie
• Przypomnienie zasad kompozycji rytmicznej i symetrycznej
• Prezentacja wybranych fotografii instalacji rzeźbiarskich
• Tworzenie przez uczniów abstrakcyjnej kompozycji rzeźbiarskiej o cechach kompozycji rytmicznej i symetrycznej
• Podanie kryteriów oceniania wykonanych prac przez uczniów
• Praca grupowa z korektą nauczyciela
• Prezentacja i ocena prac
Przygotowała: Ewa Krzpiet