Konspekt lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie V
Dział: Ułamki zwykłe.
Temat: Powtórzenie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych
Nauczyciel prowadzący:
Odniesienie do podstawy programowej:
Ułamki zwykłe:
podział całości na równe części
zamiana liczby mieszanej na ułamek zwykły i odwrotnie,
Cel ogólny: Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków zwykłych z klasy 4
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie:
Pojęcia: ułamka zwykłego jako części całości i ilorazu liczb naturalnych, licznika i mianownika ułamka, liczby mieszanej, ułamka właściwego i niewłaściwego
Algorytm zamiany liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy i odwrotnie,
Uczeń potrafi:
- opisać części figur za pomocą ułamka
- odróżnić ułamki właściwe od niewłaściwych
- zamieniać liczby mieszane na ułamki niewłaściwe
- wyłączyć całości z ułamka niewłaściwego
- dodawać i odejmować ułamki o tych samych mianownikach
Metody pracy:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne
- podająca
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, z całą klasą
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Matematyka wokół nas”, zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas”1, rysunki przedstawiające podział całości na części, zestawy zadań
Przebieg lekcji
1. Cześć wstępna
Sprawy organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności i zadania domowego.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
1. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji
Podręcznik strona 70
2. Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela
Co to jest ułamek?
Wskaż licznik i mianownik ułamka
Jaki ułamek nazywamy właściwym, a, jaki niewłaściwym?
Podaj przykład liczby mieszanej
Analiza rysunków przedstawiających podział całości na części (np. chleba na połowy, jabłka na ćwiartki itp.).
Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie przygotowane przez nauczyciela
3. Cześć właściwa
Uczniowie rozwiązują zadania z zeszytu ćwiczeń
4. Podsumowanie
Chętni uczniowie przypominają wiadomości z lekcji, odpowiadają na pytania nauczyciela
5. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela
6. Praca domowa
Dla wszystkich: uczniowie rozwiązują zadania z karty pracy (załącznik 1)