Scenariusz obchodów
"Światowego Dnia Pluszowego Misia"
Scenariusz opracowała:
Cele ogólne:
- zapoznanie z wydarzeniami mającymi miejsce 25 listopada;
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
- kształtowanie wrażliwości;
- integrowanie społeczności przedszkolnej;
- rozbudzanie aktywności twórczej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia;
- podejmuje zadania proponowane przez prowadzącego;
- wie o konieczności poszanowania zabawek;
- odpowiada na zagadki przyrodnicze;
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach;
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;
- recytuje wiersze;
- tańczy w układzie ruchowym, rytmicznie się porusza;
- śpiewa piosenki o misiach;
- docenia i nagradza starania kolegów i koleżanek.
Metody:
- słowna (pogadanka, zagadka, wiersz, piosenka)
- aktywizująca ( inscenizacja)
- praktyczna ( zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: zagadki przyrodnicze, stroje misiów, wiersze o misiach, płyty z piosenkami "Pluszowy miś", "Pluszowe niedźwiadki", melodia do piosenki "Mam chusteczkę haftowaną", magnetofon, nagłośnienie, misie przyniesione przez dzieci, naklejka dla każdego dziecka "Przyjaciel pluszowego misia", rekwizyty do inscenizacji: plastikowa butelka z syropem, łyżeczka, kokardy dla lalek, korale, prezent dla misia w postaci miodu, scenografia do inscenizacji: trzy krzesełka dziecięce, stolik.
Przebieg:
1. Zgromadzenie wszystkich grup w sali.
2. Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
3. „Oto mój miś” – prezentacja maskotek misiów przez poszczególne grupy.
4. Zabawa słowna "Za co kochamy swojego misia"
5. Opowieść nauczyciela o historii Pluszowego Misia
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
6. Zagadki przyrodnicze
Grupa I
Przez całą zimę słodko sobie śpi.
Wiecie dlaczego?
Bo miód mu się śni! (niedźwiadek)
Grupa II
Wonny, słodki, w smaku miły.
Pszczółki latem go zrobiły. (miód)
Grupa III
Jakiego koloru są misie polarne, a jakiego misie brunatne?
Grupa IV
W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
1.Jeżdżą na rowerze
2.Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
Grupa V
Jak nazywa się legowisko niedźwiedzia?
a) gawra
b) karmnik
c) buda
d) hotel
7. Wspólne śpiewanie piosenki pt "Pluszowy miś"
8. Prezentacja wierszy o misiach przez dzieci z grupy IV, I ,II, III, V.
Wiersz "Przyjaciel"
Jak miło misia wziąć do ręki!
Jest taki ciepły, taki miękki.
Miś lubi wszystko co i wy:
Śmieszne mruczanki, bajki, gry.
A z kim wieczorem zasypiacie?
Z misiem, bo to nasz przyjaciel!
Wiersze o misiach :
Misie są malutkie,
misie są grubiutkie.
Mój misiaczek przytulaczek,
pewnie chętnie go poznacie.
A zabawa jest z nim fajna
czasem śmieszna i zabawna.
Każdy chciałby mieć takiego
pluszaczka mięciutkiego.
Gdy przytulisz sie do niego
to poczujesz magię jego.
Oj misiaczku, oj misiaczku,
Ty mój mały przytulaczku.
Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty,
miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
że się o nim zapomina.
A więc wezmę misia czule
i do siebie go przytulę.
Szepnę mu do ucha cicho,
co mi się w nocy śniło,
że bez niego smutne życie,
że go kocham bardzo skrycie.
Miś ma w oczach
szklane kulki,
po to misiem jest,
żeby było kogo tulić
kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania,
po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania
i wytarcia łez.
Miś ma wszystko czego trzeba,
żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać,
żeby o nim śnić.
Miś ma łapy bardzo miękkie,
po to misiem jest,
żeby trzymać go na ręku,
kiedy tylko chcesz.
9. Taniec przy piosence "Pluszowe niedźwiadki" w wykonaniu dzieci z grupy IV
Raz uciekły z pozłacanej klatki
Cztery małe, pluszowe niedźwiadki,
Jeden łkał, wracać chciał,
Do ciemnego lasu wejść się bał.
Mały miś, do lasu bał się iść,
Ze strachu drżał jak liść, pluszowy miś.
Ciemny las, tam wilki zjedzą nas,
Wracajmy bracia wraz, dopóki czas!
Nie bój się wilki nie zjedzą cię!
Będziemy bronić się, nie damy się!
Śmiało w przód, po słodki, wonny miód,
Jagody, istny cud, użyjem w bród!
Trzy niedźwiadki, rety, co za heca,
Babę Jagę wsadziły do pieca,
Teraz wieść muszą nieść,
Już nie będzie Baba Jaga dzieci jeść.
Mały miś, do lasu bał się iść,
Ze strachu drżał jak liść, pluszowy miś.
Ciemny las, tam wilki zjedzą nas,
Wracajmy bracia wraz, dopóki czas!
Nie bój się wilki nie zjedzą cię!
Będziemy bronić się, nie damy się!
Śmiało w przód, po słodki, wonny miód,
Jagody, istny cud, użyjem w bród!
10. Inscenizacja "Miś i dwie lalki"
"Niedźwiadek" na melodię "Mam chusteczkę haftowaną" śpiewa wraz z dziećmi przebranymi za misie piosenkę:
Jedna łapka – pokazujemy jedną rączkę
druga łapka – pokazujemy drugą rączkę
ja jestem niedźwiadek – wskazujemy na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka – pokazujemy jedną nogę, drugą nogę
a to misia brzuszek – klepiemy się po brzuszkach
Lubię miodek – masujemy brzuszek
kocham miodek – masujemy brzuszek
podkradam go pszczółkom – machamy rączkami, pokazując jak pszczółki latają
Jedną łapką, drugą łapką, czasem wciągam rurką – rączki przykładamy do buzi na wzór rurki
(Lalki siedzą w pokoju. Rozlega się pukanie misia do drzwi. Miś jest skwaszony i smutny. Trzyma się za brzuszek)
Miś: Puk, puk...
Lalka 1: Słyszysz chyba puka ktoś.
Lalka 2: Może jakiś miły gość.
Miś: Puk, puk..
Lalki razem: Kto tam?
Miś: To ja wasz przyjaciel Miś
Bardzo chory jestem dziś.
(lalki na niby otwierają drzwi, wprowadzają Misia do pokoju)
Rozbolał mnie strasznie brzuszek..
Lalka 1: Znany z ciebie łakomczuszek
Lalka 2: Zawsze zjadasz za dwóch,
a potem cię boli brzuch.
Miś: Skądże znowu! Jadłem dzisiaj tylko miód
Żeby zaspokoić głód.
Lalka 1: Ile tego miodu było?
Miś: Pięć słoików się zmieściło
Lalka 2:Tyle miodu w jednym brzuszku,
Nie narzekaj łakomczuszku.
Miś: Oj pomóżcie ! Ból jest wielki!
(Jedna lalka bierze łyżeczkę, druga syrop)
Lalka 1: Będziesz syrop pił z butelki.
Lalka 2: Po łyżeczce razy parę
kto w jedzeniu przebrał miarę
ten lekarstwo musi pić.
Miś: Oj dziękuję wam laleczki, czuję się już bardzo dobrze.
Lalki: Misiu kochany, najmilszy w świecie,
dziś Twoje święto, wiesz o tym przecież.
Każdy ze sobą dziś do przedszkola
przyniósł misiaczka swego idola,
i na wystawie w przedszkolnej sali,
posadził misia i nim się chwalił.
Piękna wystawa dzieci się cieszą,
nawet do domu dziś się nie spieszą.
Na koniec prośbę do Ciebie mamy
Bądź z nami zawsze bo Cię kochamy.
Dzieci: Kochany Kubusiu dziś są twoje urodziny
a więc wszyscy Ci życzymy
wiele przygód, dużo miodu,
abyś nigdy nie czuł głodu.
Dużo szczęścia i radości
oraz mnóstwa miłych gości.
Chociaż latka szybko lecą
Zawsze miej swoje "co nieco"
Moc pomysłów i słodyczy,
tego każdy Ci dziś życzy.
-odśpiewanie "200 lat" misiowi bo 100 już ma.
11. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Miś na tle przyrody" w poszczególnych oddziałach, wręczenie dyplomów i nagród.
12. Wspólny taniec przy piosence wybranej przez dzieci.