Scenariusz uroczystości „Dzień kropli wody”
Czas: 30 minut
Opracowała:
Zrealizowały:
Termin; 28.04.2015
Klasa: Oddział przedszkolny3 i 4-latków
Cele:
• poznanie roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt;
• rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem świata przyrodniczego;
• pobudzanie wyobraźni dzieci poprzez działania o charakterze intelektualno-emocjonalnym;
• dostrzeganie wpływu człowieka na stan środowiska przyrodniczego.
Cele operacyjne: dziecko
• wie, jak ważna jest woda w życiu człowieka, roślin i zwierząt;
• nabywa nawyku codziennego sięgania po wodę jako podstawowego napoju;
• aktywnie uczestniczy w przedstawieniach przedszkolnych;
• inscenizuje scenki przedstawiając je z innymi dziećmi z użyciem strojów
i rekwizytów.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: grupowa, indywidualna
Przebieg:
Narrator 1:
Dzień dobry. Witam wszystkich na szkolnej ekologicznej uroczystości. Obchodzimy dziś dwie ważne ekologiczne daty: 22 marca czyli Światowy Dzień Ochrony Wód oraz 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi. Tych świąt nie można w żaden sposób traktować oddzielnie, gdyż nie ma i nie mogłaby istnieć Ziemia – nasza planeta bez wody, jak i nie mogło by być wody bez naszej błękitnej planety – Ziemi.
Światowy Dzień Ochrony Wód ustanowiła w 1992 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ta sama organizacja ustanowiła lata 2005 – 2015 Międzynarodową Dekadą dla akcji „woda dla życia”.
Narrator 2
Bardzo wymowne są słowa pieśni nieżyjącego już poety i kompozytora – Jacka Kaczmarskiego. Choć kiedyś miały przesłanie polityczne to jednak wciąż podkreślają fakt przemijania i więź człowieka z naturą. „Bo źródło rzeki wciąż bije i wybijać będzie swe wody na Ziemi dopóty - dopóki będzie trwać życie na Ziemi”. Bez źródła wody nie ma życia, bo życie zaczęło się od wody. Czasem jednak o tym zapominamy. Zatruwamy środowisko wodne, a to powoduje, że nieświadomie zmierzamy do samozagłady.
Narrator 3
Ziemia to jedyna planeta Układu Słonecznego, na której istnieje życie, ale życie to możliwe jest tylko dzięki wodzie. ¾ powierzchni Ziemi to woda, dlatego też Ziemię nazywamy „błękitną planetą”. Jednak jest to woda słona – mórz i oceanów. Ona nie nadaje się do picia. Ta pitna to woda podziemna, która stanowi niespełna 1% powierzchni Ziemi.
Jak powstała woda? Otóż w chwili tworzenia się Świata, Ziemię otaczała mgławica pyłów, wśród których była też para wodna. W momencie gdy Ziemia ochładzała się, para wodna zaczęła się skraplać i utworzył się tzw. praocean. Teraz mamy trzy oceany, morza, rzeki, strumyki i jeziora. Jednak coraz częściej słyszymy, że wody zdatnej do picia jest coraz mniej. Dlaczego?
Rzeka:
Jestem sobie rzeką
Kto powącha ten ucieka
Czemu? – zapytacie pewnie.
Co się stało, że tak płaczę rzewnie?
Byłam piękna, byłam czysta,
Lecz nie trwało to zbyt długo.
Co się stało moi mili?
Po prostu mnie zanieczyścili.
Dziecko1: Ja myję zęby pod bieżącą wodą.
Dziecko 2: Ja kąpię się codziennie w wannie pełnej bąbelków.
Dziecko 3: A u mnie ciągle kapie z kranu.
Dziecko 4: A w potoku obok mojego domu zamiast kaczek pływają śmieci.
Dziecko 5: A koło mojego domu, ścieki spływają do rzeki.
Woda: To nieładnie, to niegrzecznie. Ja potrzebna jestem każdemu.
Jestem woda, mokra pani,
jestem w morzu, jestem w bali,
i w jeziorze i w strumyku,
małych kropel mam bez liku!
Wszyscy:
Wodo, wodo mokra pani,
przecież wszyscy ciebie znamy,
małych kropel mnóstwo masz,
które chętnie wszystkim dasz!
Kwiatek:
Jestem kwiatek kolorowy,
uśmiechnięty, piękny, zdrowy,
lecz urodę moją dam,
kiedy wodę co dzień mam!
Żabka:
Jestem żabka zielona,
do wody skoczyć gotowa,
wodo, wodo kochana,
chlupię się w niej od rana.
Ryba:
A ja jestem ryba,
która w wodzie pływa,
która w wodzie żyje,
nie tylko ją pije!
Drzewo:
Jestem dąb prastary,
mam dużo liści i mocne konary,
ale siłę i moc i szyk,
daje mi wody duży łyk!
Dzieci (z płetwami i nadmuchanymi kółkami):
A my małe przedszkolaki,
koła, płetwy mamy,
ale tylko w czystej wodzie
chętnie popływamy!
Wszyscy:
Wodo, wodo dziękujemy,
wszyscy cię potrzebujemy,
czy do mycia, czy do picia,
bo bez wody nie ma życia!
Teraz śmieci posprzątamy!
Krany szybko zakręcamy!
A gdy kąpać się pójdziemy
To szybki prysznic weźniemy.
Dziecko 6:
Czysty dom i czysty ogród,
W lesie czysto, w polu też.
Czysta rzeka i jezioro,
Samo zdrowie wierz mi, wierz.
Dziecko 7:
Brudu nie chce widzieć wcale
Ani morze, ani niebo.
Taką cichą mam nadzieję,
Nie wiecie dlaczego?
Dziecko 8
Bo od kogo to zależy,
Aby czysty był nasz świat.
By ptak śpiewał, strumyk szemrał
By w ogrodzie zakwitł kwiat?
Piosenka „Duszki leśne” dzieci zbierają śmieci do odpowiednich worków.
Narrator
Gdy go długo nie ma
Wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol
przed nim się chowają.(deszcz)
Do suchej nitki moknie nieraz
gdy po kąpieli ciało wycierasz. (ręcznik)
Zimny, biały z nieba leci,
bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,
to się woda z niego leje. (śnieg)
Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają. (woda)
Spogląda z wysoka
na kurki na wannę.
Gdy go używasz
udaje fontannę. (prysznic)
Tęsknię do was niesłychanie,
Pamiętajcie więc o.............. (kranie)
Co to za zagadka:
woda twarda, gładka? (lód)
Jak ten przedmiot się nazywa?
Jest za mały, by w nim pływać
Lecz, gdy woda z kranu ciurka
Biorę kąpiel, daję nurka. (wanna)
Podczas pogody
błękitem się mieni.
A podczas sztormu
burzy się i pieni. (morze)
Wszyscy:
Z kranu kapie kap, kap, kap dzieci klaszczą rytmicznie w ręce
Woda leci chlup, chlup, chlup tupanie nogami na słowa chlup
Każdy przedszkolak ratuje przyrodę zakręcanie kranów
I zawsze zakręca lejącą wodę.
Narrator 2
Teraz prosimy wszystkich, którzy chcą ratować wodę o powstanie i powtarzanie słów przysięgi.
Narrator 3
ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE BYĆ PRZYJACIELEM WODY
I ZACHĘCAĆ DO TEGO WSZYSTKICH
BĘDĘ MĄDRZE I OSZCZĘDNIE JEJ UŻYWAĆ
I CHRONIĆ PRZED NIEGRZECZNYMI DZIEĆMI
A NAWET STARSZYMI OSOBAMI
ABY JEJ NIKT NIE MARNOWAŁ
I NIE ZANIECZYSZCZAŁ.
PRZYRZEKAMY!