SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z RODZICAMI
Grupa: dzieci 4 i 5-letków
Cele:
- Rozwijanie kontaktów i porozumienia się poprzez ćwiczenia ruchowe: doznawanie przyjemności, zabawy i radości, rozluźnienia, relaksu, rozładowania napięcia,
- Kształtowanie umiejętności współdziałania i partnerstwa
Forma: zajęcia zorganizowane z całą grupą
Metoda: Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne
Przybory: magnetofon, nagranie Marzenie Schumana, Wesoły balonik, muzyka relaksacyjna
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie
Dzieci i rodzice stoją w kręgu, trzymają się za ręce i śpiewają piosenkę na melodię Panie Janie
„Mamo, tato.
Mamo, tato.
Witamy Was!
Witamy Was!
Wszyscy Was kochamy.
Wszyscy Was kochamy
Na zabawę czas.
Na zabawę czas”
I Część wstępna
- marsz po sali z wysokim unoszeniem kolan w rytm melodii Wesoły balonik
- marsz po sali na ugiętych nogach
II Część właściwa - ćwiczenia pojedynczo
1. Dzieci i rodzice siedzą w kole
- powitanie rękami, palcami ręki
- witanie się różnych części ciała: kolano, łokieć, czoło, stopy, palce nóg
2. Wyczucie rąk i nóg
Dzieci i rodzice siedzą w kole
- w siadzie prostym podciąganie kolan do siadu skulnego,
- w siadzie prostym rozcieranie i poklepywanie kolan
4. Wyczuwanie brzucha, pleców, pośladków
- w leżeniu na brzuchu ślizganie się w koło, w przód, w tył,
- w leżeniu na plecach w koło, w przód, w tył
- siedząc, podciąganie kolan, chowanie głowy, rozprostowywanie się do pozycji leżącej
5. Wyczuwanie twarzy
Dzieci i rodzice siedzą w kole
- Wytrzeszczanie i mrużenie oczu (oczy małe i duże)
6. Wyczucie całego ciała (rodzic wspomaga dziecko)
Dziecko leży na plecach, ręce wzdłuż ciała
- napinanie i rozluźnianie mięśni
- turlanie się po podłodze w różnych kierunkach
7. Relaks
Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie (dzieci i rodzice leżą na dywanie, oczy zamknięte, ręce i nogi rozluźnione)
III Część właściwa - ćwiczenia w parach
1. Wyrażanie uczuć
- wykonywanie różnych dziwnych min: smutna, wesoła, zdziwiona, przerażona,
- wyrażanie uczuć poprzez dotyk, głaskanie
- słuchanie bicia serca
2. Dziecko z rodzicem stoją do siebie twarzą, trzymają się za ręce, odpychają się i przechodzą do siadu, a następnie razem wstają (ćwiczenia „przeciwko”)
3. Rodzic robi mostek, dziecko obchodzi go na czworakach, przechodzi pod, nad, przez.
4. „Kołysanie”- rodzic siada w siadzie rozkrocznym, kolana zgięte, dziecko oparte o rodzica, głowa na jego ramieniu – foteli kołysze dziecko, głaszcze po głowie.
5. Rodzic prowadzi dziecko za rękę, które ma zamknięte oczy, później zmiana ról
6. Rodzic pomaga dziecku podskakiwać jak najwyżej, trzymając je za dłonie i łokcie
7. Rodzic ciągnie dziecko po podłodze za nogi, później za ręce
8. Relaks
Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie (dzieci i rodzice leżą na dywanie, oczy zamknięte, ręce i nogi rozluźnione
IV Część właściwa - ćwiczenia razem
1. Stonoga - dzieci i rodzice siadają w siadzie rozkrocznym (jeden za drugim), naśladują poruszającą się stonogę, przesuwają się po całej sali w różnych kierunkach przy piosence Stonoga
2. „Tunel” – rodzice tworzą tunel, dzieci czołgają się pod tunelem
IV Część końcowa
1. Relaks
Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie – swobodny oddech
2. Dzieci i rodzice przesuwają się po sali i dziękują sobie za wspólną zabawę