Scenariusz zajęć
Temat: W poszukiwaniu pirackiego skarbu
Adresat : grupa 0
Miejsce : sala przedszkolna
Czas trwania: 2,5godz.
Cele ogólne:
- wdrażanie do wspólnego zgodnego wykonywania zadań, naradzania, dyskutowania,
- doskonalenie umiejętności czytania, logicznego myślenia oraz uwagi
- ćwiczenie sprawności ruchowej
- ćwiczenie zaradności
- zapoznanie z szantami
Cele szczegółowe: dziecko
- potrafi współdziałać w zespole,
- potrafi określić cechy prawdziwego pirata (odważny, dzielny, itd.)
- potrafi wykonać polecenia zgodnie z instrukcją.
- potrafi szeregować
- potrafi odczytać mapę
- potrafi zaspiewać fragment piosenki
Środki dydaktyczne:
- mapa przedstawiająca salę ( należy podzielić na kawałki, na odwrocie kazdego znajdują się kolejne wskazówki, można przypalić brzegi)
- skrzyneczka duża i mała,
- woreczek jutowy,
- butelka z kapslem,
- piracki worek
- niewielkie strzałki z samoprzylepnego papieru
- tort lub inne ciasto
- kilka monet zrobionych z kartonu u foli aluminiowej
- płyta zespołu Zejman&Garkumpel "Do czego służy woda?"
- piłeczki ping-pongowe
Przebieg:
1. Przed przyjściem dzieci osoba prowadząca ukrywa rekwizyty i rozmieszcza wskazówki. Podpowiedzi i rozmieszczenie należy dostosować zawsze do konkretnej sytuacji
2. Do sali wchodzi osoba prowadząca w przebraniu pirata, składa dzieciom propozycję, aby zostały piratami i wyruszyły na poszukiwanie. Niestety pirat posiada tylko fragment mapy. Prowadzący stara się zgromadzić dzieci blisko drzwi odczytuje wskazówkę : " idź 6 kroków w prawą stronę tam zadanie jest złożone".
3. Dzieci znajdują skrzynkę, w której są czapeczki i przepaski na oko do wykonania dla każdego z nich oraz następny kawałek mapy - "odnajdź strzałki na podłodze - śpiewaj hynm co jest dziś w modzie". Dzieci odkrywają strzałki wśród kolorowych elementów na dywanie. Idąc po nich znajdują butelkę , w której jest fragment piosenki i kawałek mapy „Bum cyk, cyk, cyk i rata rata nie ma to jak los pirata. Kto na drodze naszej stanie z tego kasza na śniadanie” - dzieci uczą się słów pirackiego hymnu.
4. "Po to pirat śpiewa szanty, by mieć siłę ciągnąć wanty! " Prowadzący tłumaczy znaczenie nowych słów, ustawia dzieci w rzędzie, dzieli na grupy( dzieci odliczają 1, 2), ze swojego pirackiego worka wyjmuje linę i przygotowuje dzieci do zabawy w przeciąganie liny. Grupa która wygra każdorazowo otrzymuje monetę.
5. Prowadzący zachęca dzieci z obu grup do obejrzenia monet - każda ma inną wartość i tajemnicze znaki. Prowadzący ( jeśli jest taka potrzeba) podpowiada dzieciom, by spróbowały ułożyć je w jakiejś kolejności. Ułożenie od 1 do 6 ujawnia obrazek – wskazówkę
6. Po przejściu drogi wskazanej przez monety dzieci odnajdują małą skrzyneczkę. W środku znajduje się klucz i kawałek mapy ze wskazówką " masz tu kluczyk - zamek znajdziesz, gdy wpasujesz każdy fragment" - dzieci składają mapę w całość -miejsce ukrycia skarbu zaznaczone jest X.
7. Dzieci odnajdują tajemne miejsce odczytane z mapy( jedna z szafek) , znajdują w nim ciasto, siadają przy stolikach, otrzymują poczęstunek, osoba prowadząca odtwarza płytę z piosenkami dla dzieci m.in. "Bum, cyk, cyk"- której fragment jest hymnem małych piratów.
8. Po poczęstunku prowadzący rozmawia z dziećmi o przebiegu dnia(co było nowe, co zapamiętali. Każde dziecko, które dobrze się bawiło wrzuca piłeczkę do kosza, komu się nie podobało obok "za burtę".