SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Jestem małym ekologiem”
1. Informacje wstępne:
Prowadzący: Monika Skoczyńska
Grupa: „Tygryski” (dzieci 3 letnie)
2. Tematyka:
Temat :„Jestem małym ekologiem”.
3. Cele ogólne zajęcia:
• kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować aby chronić środowisko naturalne,
• rozwijanie poczucia odpowiedzialności za czystość otoczenia,
• poszerzanie wiedzy o znaczeniu wody w życiu człowieka,
• uwrażliwianie na utrzymywanie porządku oraz segregację śmieci.
4. Cele operacyjne:
Dziecko:
• poznaje zjawiska fizyczne związane z wodą,
• rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków,
• wymienia niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka,
• zdaje sobie sprawę, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne,
• wybiera ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów).
5. Obszar edukacyjny/sfera rozwoju
• sfera rozwoju społecznego
• sfera rozwoju przyrodniczego
• sfera rozwoju ruchowego
6. Środki dydaktyczne:
Kleje, kolorowe ścinki papieru, kontur kosza na białej kartce papieru dla każdego dziecka, pojemniki z różnych tworzyw, emblematy w 3 kolorach, kropelki wody z obrazkami, makieta jeziora
7. Przebieg zajęć:
1. Na powitanie zabawa złap woreczek i powiedz swoje imię.
Dzieci siedzą w kole nauczyciel rzuca woreczek do dziecka i mówi:
Witaj..... (imię) jak się masz? Cieszymy się że jesteś tu. Dziecko podaje woreczek dalej, mówi to samo zdanie.
2. Zabawa „Pięć pytań”- Nauczycielka zebrała w jednym miejscu kilka pojemników, w których są różnego rodzaju napoje lub soki. Pojemniki są z różnych tworzyw: szklany, plastikowy, papierowy. Pytania są zadawane i dotyczą rodzaju tworzywa z którego są pojemniki.
3. Zabawa „ Znajdź swój kolor”
Dzieci mają emblematy w 3 kolorach (żółty, zielony, czerwony). Tańczą w rytm muzyki. Podczas ciszy w muzyce dzieci szukają swojego koloru i łapią się za ręce tworząc kółeczka.
4. „Do czego potrzebna jest woda?”- Wybieranie obrazków przedstawiających to co nie może żyć i przetrwać bez wody : człowiek, rośliny, zwierzęta.
Na wcześniej przygotowanych przez nauczyciela kropelkach naklejone są postacie ludzi, zwierząt i innych przedmiotów. Kropelki są rozłożone obrazkiem do dołu obrazkiem do dołu. Dzieci kolejno odkrywają kropelki. Nauczyciel stara się doprowadzić dzieci do wspólnego wniosku, ze: „Bez wody nie ma życia”.
4.Burza mózgów „Jezioro”- makieta jeziora przedzielona na pól. Z jednej strony woda jest zanieczyszczona śmieciami, nie ma w niej ryb, roślin, ptaków a na brzegu widać sterty śmieci. Druga połowa makiety to czysta woda, widać ryby, ptaki i zwierzęta, które podchodzą aby się napić wody.
Nauczyciel prosi dzieci by wypowiadały się na temat tego, co widzą. Następnie pyta co możemy zrobić aby uniknąć takiego zanieczyszczenia.
5. Praca plastyczna „Radosny kosz”.
Wyklejenie kosza na śmieci ścinkami kolorowego papieru. Każde dziecko otrzymuje kontur kosza na śmieci i wypełnia wyklejając go kolorowymi ścinkami papieru. Gdy już cały będzie wyklejony, dzieci przykleją oczy i uśmiech. Po skończonej pracy, każdy porządkuje swoje miejsce pracy.