X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2821
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z obszaru edukacji społeczno - moralnej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5 letnich

Temat: Twórcze opowiadanie dzieci inspirowane historyjką obrazkową "Mateuszek na zaczarowanej wyspie".

Cele:
- zapoznanie z przygodą Mateuszka
- kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego
- wprowadzenie w kulturę bycia
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnych
- pobudzanie inwencji twórczej

Cele szczegółowe.
- umie opowiadać historyjkę,
- nazywa i wyraża emocję,
- potrafi wskazać napis swojego imienia,
- potrafi pracować w grupie,
-jest aktywne, twórcze.

Metody podające: słuchanie opowiadania objaśnienie, instrukcja słowna do zabawy ruchowej, do sposobu wykonywania pracy plastycznej
-poszukujące: techniki twórczego myślenia, wypowiedzi dzieci
-ekspresyjne: zabawy dydaktyczno- ruchowe, rysowanie
-odmienna metoda I. Majchrzak- „Świat pisma"

Formy:
Zbiorowa: zabawa ruchowa Indywidualna: wypowiedzi dzieci, rysowanie,
Pomoce dydaktyczne: plansze historyjki obrazkowej, rysunki twarzy smutnej, wesołej, złej, magnetofon, kartki, kredki, flamastry, dzwoneczek.

Przebieg zajęcia

l. „Lekcja ciszy'1'' ( M. Montessori) - przekazywanie dzwoneczka w taki sposób by nie wydał dźwięku (zabawa służąca koncentracji uwagi),
2. Prezentacja historyjki- próby interpretacji dalszych zdarzeń wg pomysłów dzieci.
3.Zabawa ruchowa „ Znajdź swoje imię". Dzieci przy muzyce poruszają się wokół krzesełek, ustawionych na dywanie, podczas pauzy w muzyce każde dziecko odnajduje krzesełko ze swoim imieniem i wybrane dziecko przez nauczycielkę wskazuje krzesełko z napisem Mateuszek
4. Prezentacja przez nauczycielkę historyjki obrazkowej: Mateuszek na zaczarowanej wyspie"- krótka analiza.
5. Uczucia Mateuszka: Dzieci otrzymują obrazki z twarzą: wesołą, smutną, rozgniewaną. Nauczycielka przedstawia im różne sytuacje np.: sytuację powodującą smutek dzieci pokazują rysunek z miną smutną, po usłyszeniu sytuacji wesołej, dzieci pokazują rysunek z wesołą miną.
Przykłady;
- Mateuszek kłóci się z mamą i tatą
- nie chce się bawić z dziećmi w parku,
- jedzie bryczką w daleki świat,
- bawi się z dziewczynkami,
- ma zły humor,
- biega i śmieje się.
6. Prace przy stolikach.
Narysuj Mateuszka takiego jakim się stał po spotkaniu z dziewczynkami z zaczarowanej wyspy.
7. Omówienie prac.
8. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.