SCENARIUSZ ZAJĘCI PROWADZONEGO PRZEZ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO PRZED OPIEKUNEM STAŻU
Temat zajęcia: Zabawa badawcza ,,Co słychać u ślimaka?”
Cel główny: Zapoznanie z wyglądem ślimaka, przybliżenie jego zwyczajów, sposobu poruszania się i środowiska w którym żyje.
Cele operacyjne:
-dziecko zna części ciała tj. ręce, kolano, głowa ucho, policzek łokieć
-dziecko wie jak wygląda ślimak, czym się odżywia i w jakim środowisku mieszka
-dziecko wie, jakie znaczenie dla zwierząt ma posiadanie barwy ochronnej
-dziecko uważnie obserwuje ślimaka: wygląd, sposób poruszania się
- dziecko naśladuje sposób poruszania się ślimaka
- potrafi posługiwać się pojęciami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok
-potrafi stworzyć obrazek z kropek
Metody pracy:
-podająca: rozmowa, polecenie, objaśnienie, prezentacja
- waloryzująca: ekspresja ruchowa
- operacyjna: praktyczne działanie
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualna
Środki dydaktyczne i pomoce:
Nagranie magnetofonowe piosenki ,,Labado”, sylwety do wiersza (ślimak, myszka), ilustracje różnych rodzajów ślimaków, żywe ślimaki w słoiku z roślinami typu trawa, sałata- listki, lina, papierowe ślimaki i listki dla każdego dziecka, karty pracy- ślimak, tasiemki
Przebieg:
1. Powitanie zabawą ,,Labado”. Przy dźwiękach muzyki dzieci stykają się wybranymi częściami ciała
2. Słuchanie wiersza A. Oppmana pt. ,,Ślimak” manipulowanego sylwetami
Ładny ślimaku
Tyś mały przecie
ciężko Ci chodzić
Z domkiem na grzbiecie.
Chociaż mi ciężko
Niech już tak będzie
Za to mieszkanie
Mam z sobą wszędzie
Mój ty ślimaku
Pokaż mi rogi
A ja ci sera
Dam na pierogi
Dzięki za prezent
Do nóg upadam,
Ja nie pierogi
Lecz listki zjadam
3. Rozmowa na temat wiersza:
Co dźwigał ślimak na grzbiecie?
Jakiej wielkości był ślimak?
Czy ślimak przyjął prezent?
4. Oglądanie ilustracji ślimaka. Wyróżnianie i nazywanie poszczególnych części ciała ślimaka. Poznanie różnych rodzajów ślimaków, ich barwy, kształtu.
5. Oglądanie żywych ślimaków, próba odszukania poznanych części ciała. Obserwacja poruszania się i zachowania ślimaków.
6. Zabawa ruchowa ,,Ślimaki”
Dzieci kładą się na brzuchu i ruchem ,,ślimakowym”, pełzną do lini ułożonej na końcu dywanu.
7. Zabawa ,,Gdzie schował się ślimak”- utrwalenie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok, w, przed, pod
8. Zabawa ruchowa ,,Szukamy ślimaka”
Dzieci szukają w Sali ukrytych ślimaków, zapamiętują gdzie je znalazły, a oddając je nauczycielowi określają w którym miejscu je znalazły
9. Ćwiczenia grafomotoryczne- łączenie wg kropek rysunku ślimaka, kolorowanie obrazka
10. Zabawa ruchowa ,,Kto pierwszy”
Dzieci przy muzyce biegają po sali z kolorowymi tasiemkami, na sygnał tamburyna siadają i jak najszybciej układają spiralę- muszla ślimaka.
11. Ewaluacja: dzieci przypinają sylwety ślimaków pod dużym ślimakiem wesołym, jeśli zajęcie mu się podobało lub smutnym, jeśli mu się zajęcie nie podobało.
Opracowała E. Dmowska