X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28171
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nadchodzi Wielkanoc. Scenariusz z zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz z zajęć otwartych dla rodziców „Nadchodzi Wielkanoc”.

Nauczycielka: Marlena Gładys.
Cele ogólne:
- uściślenie wiadomości na temat tradycji związanych z Wielkanocą (kraszanki, śmigus-dyngus, dzielenie się święconym jajkiem, wielkanocne pokarmy, palmy),
- kultywowanie tradycji wielkanocnych,
- rozwijanie sprawności manualnych,
- kształtowanie umiejętności twórczych,
- wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji,
- integracja przedszkola ze środowiskiem rodzinnym dziecka,
- rozwijanie sprawności ruchowej – utrzymanie równowagi.
Cele operacyjne:
- potrafi wyjaśnić pojęcie „tradycja”, zna tradycje związane ze świętami wielkanocnymi,
- czerpie radość ze wspólnej pracy,
- rozwiązuje zagadki o tematyce wielkanocnej,
- składa obrazek z części,
- wykonuje palmę wielkanocną,
- wykonuje prace techniką dowolnie przez siebie wybraną (wyklejanie różnym materiałem plastycznym - papier kolorowy, gazeta, serwetki, wełna, tkaniny, bibuła, wylepianie, malowanie farbami, kolorowanie kredkami),
- wyraża pozytywne uczucia i przeżywa radość ze wspólnej zabawy.

Przebieg:
1.Powitanie dzieci i rodziców. Wyjaśnienie celu spotkania oraz przedstawienie planu zajęć.
2.Zabawa integracyjna „Wszyscy są, witam Was...”.
3.Zabawa ruchowa w kręgu „Ostrożnie jak z jajkiem”.
Dzieci i rodzice ustawieni są w kręgu. Przekazują sobie dużą pisankę zgodnie z poleceniami nauczyciela:
- uważajcie pisanka jest z wydmuszki, cieniutka i krucha – można ją łatwo potłuc,
- pisanka jest z jaja dinozaura, duża i ciężka – użyjcie dużo siły, aby wam nie wypadła z rąk.
4.Oglądanie ilustracji o tematyce wielkanocnej, zapoznanie z niektórymi zwyczajami świąt Wielkiej Nocy: chodzenie z koszyczkiem wielkanocnym (święconką) do kościoła, wykonanie palmy wielkanocnej, malowanie pisanek, śmigus-dyngus, dzielenie się święconym jajkiem.
5.Wspólne robienie palm wielkanocnych (dziecko - rodzic).
6.Zabawa ruchowa „Wyścig z jajkiem”.
Dzieci ustawiają się w jednym rzędzie, a rodzice w drugim. Na sygnał „start” kolejno przechodzą slalomem między pachołkami. W ręku trzymają piłeczkę pingpongową (jajko) na łyżce i starają się, aby piłeczka (jajko) nie spadła z niej. Zwycięska drużyna zostaje nagrodzona ogromnymi brawami .
7.Wykonanie pracy plastycznej „Pisanki”, „ Kurczaczek”, „Baranek” – wybór własny. Ozdabianie sylwet techniką dowolnie wybraną przez dzieci i rodziców.
8.Składanie obrazka z części „Pisanka”.
Dzieci i rodzice podzieleni są na 6 drużyn. Manipulują częściami pisanki, próbują poskładać obrazek w całość. Po ułożeniu jajka, przyklejają je na kolorowym kartonie.
9.Zabawa plastyczna „Balonowa pisanka”. Oklejanie nadmuchanego balonu kawałkami kolorowego papieru, tapety (dziecko - rodzic).
10.Rozwiązywanie słownych zagadek wielkanocnych.
Dzieci rozwiązują zagadki słowne zadane przez rodziców:
W wielkanocnym koszyczku
Leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
Ślicznie je ozdobię.
/pisanki/

Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
Bo dziś przecież ...
/Wielkanoc/

Tyle w koszyczku
Leży pisanek!
A pośród nich
Słodki, cukrowy ...
/baranek/

11.Wspólne sianie owsa i rzeżuchy.
12.Zabawa tropiąca „Niespodzianka wielkanocnego zajączka”.
Nauczycielki przypomniały o jeszcze jednym zwyczaju związanym z Wielkanocą. Dzieci w tym dnu, dostają słodki upominek od wielkanocnego zajączka, który sprytny zając chce przed dziećmi ukryć. Dzieci szukają w sali, pisanek wyciętych z kolorowego brystolu z przyklejonym czekoladowym jajeczkiem. Dzieci, które znajdą niespodziankę siadają na dywanie.
13.Podziękowanie przybyłym gościom piosenką „Święta Wielkanocne”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.