X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28156
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Bezpiecznie w internecie. Lekcja biblioteczna

KONSPEKT ZAJĘĆ BIBLIOTECZNYCH

1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Anna Orłowska – Mania
2. Lekcja biblioteczna dla uczniów IV,V,VI SP
3. Temat: Bezpiecznie w Internecie.
4. Czas realizacji: 45 minut.

5. Cele ogólne:
- uświadomienie uczniom, jakie zachowania w Internecie mogą być dla nich niebezpieczne,
- wskazanie sposobów unikania zagrożeń oraz prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia
z nimi,
- uświadomienie, że Internet jest bezpieczny, jeśli się umiejętnie z niego korzysta - ustalenie zasad bezpieczeństwa w Internecie, .
- uświadomienie uczniom, jakie mogą być konsekwencje uzależnienia od komputera
i Internetu.

6. Cele operacyjne:
Uczeń:
- ogląda prezentację multimedialną „Bezpiecznie w wirtualnym świecie”,
- odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące obejrzanej prezentacji (przypomnienie najważniejszych informacji),
- rozwiązuje quiz,
- rozwiązuje wykreślankę dotyczącą zagrożeń w sieci,
- zna zasady netykiety,
- rozwiązuje anonimową ankietę „Czy jesteś uzależniony od Internetu?”

7. Formy: indywidualna, grupowa.
8. Metody pracy: pogadanka, „burza mózgów”, dyskusja, grupowe rozwiązywanie problemów.
9. Środki dydaktyczne: Prezentacja multimedialna – „Bezpiecznie w wirtualnym świecie”, karty pracy: quiz, wykreślanka, zasady netykiety-hasła i pasujące opisy, ankieta.


Przebieg zajęć:
1. Oglądanie prezentacji multimedialnej przez uczniów.

2. Przypomnienie najważniejszych informacji:

Korzystaj z sieci bezpiecznie! Internet to miejsce ogromnych możliwości. Daje wiele korzyści i przyjemności, jednak bez przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa może nieść za sobą zagrożenia. Aby Internet stał się miejscem przyjaznym, warto pamiętać o regułach poprawnego zachowania się w sieci, czyli
o Netykiecie.

3. Sprawdzenie wiadomości (rozwiązywanie kart pracy).
4. Wypełnianie anonimowej ankiety „Czy jesteś uzależniony od Internetu?”

Zadanie nr 1. Quiz. Zaznacz prawidłową odpowiedź.

Co zrobisz, jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda na spam?
Sprawdzę, co zawiera załącznik, a następnie usunę.
Odpowiem na nią.
Usunę bez otwierania.
Komentarz nauczyciela: Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W Internecie jestem anonimowy i mogę robić, co chcę.

Prawda Fałsz
Komentarz nauczyciela: W Internecie nie jesteś anonimowy. Zawsze zostaje ślad po tym, co robiłeś, jakie strony odwiedzałeś itp. W sieci spotkasz ludzi, którzy będą chcieli wyłudzić od Ciebie ważne informacje: adres, imię i nazwisko, fakty dotyczące Twojej rodziny. Czasem będą to robić bezpośrednio (na Gadu-Gadu lub Skypie), czasem poprzez pocztę elektroniczną (nie wierz, że bez brania udziału w jakimkolwiek konkursie czy loterii nagle wygrałeś
100 000 euro; to sprytny sposób na wyciągnięcie poufnych danych) lub w jeszcze inny sposób.
Istnieją też programy szpiegujące, które potrafią odczytać informacje wpisywane za pomocą klawiatury (hasła!), dbaj więc o częste skanowanie komputera programem antywirusowym.

Internet oferuje wiele użytecznych usług, np. dostęp do konta bankowego, poczty, sklepów.

Prawda Fałsz
Komentarz nauczyciela: Internet bardzo ułatwił nam życie. Dzięki niemu mamy czas na inne sprawy, ważniejsze np. od stania w kolejce do kasy bankowej.

Zadanie nr 2. Zagrożenia w Internecie. (Wykreślanka – załącznik do zadania nr 2).
1. WIRUS
Program komputerowy zaliczany do złośliwego oprogramowania.
2. SPAM
Niechciane lub niepotrzebne wiadomości e-mail.
3. UZALEŻNIENIE
Nadmierne i nieopanowane pozostawanie w sieci.
4. FLAMING
Wrogie i obraźliwe zachowanie w stosunku do innych użytkowników sieci.
5. PHISHING
Oszustwo, mające na celu kradzież poufnych danych osobistych.
6. TROJAN
Złośliwy program, który może zostać zainstalowany na twoim komputerze.
7. ROBAK
Specjalny rodzaj wirusa, który rozprzestrzenia się przez Internet.
8. HACKER
Osoba włamująca się do zabezpieczonych systemów komputerowych.
9. CYBERPRZEMOC
Nękanie, prześladowanie w Internecie.

Zadanie nr 3. Netykieta. Dopasuj do wytłuszczonego hasła pasujący wers. (Pocięte paski papieru z hasłami i pasującymi do nich wersami).
PRZEDSTAW SIĘ!
Jeśli piszesz do kogoś, kto Cię nie zna lub z kim dawno nie rozmawiałeś - przedstaw się.
NIE SPAMUJ!
Nie rozsyłaj reklam i innych informacji do odbiorców, którzy nie wyrazili na to zgody.
WYSYŁAJ ZAŁĄCZNIKI Z GŁOWĄ!
Jeśli chcesz załączyć do e-maila jakiś plik, upewnij się, że nie jest on zbyt duży.
NIE KRZYCZ!
Unikaj pisania całego tekstu wielkimi literami, gdyż jest to uważane za krzyk.
NADAWAJ TEMAT WIADOMOŚCIOM!
Wysyłając wiadomość pamiętaj, aby nadać jej sensowny tytuł.
NAJPIERW POMYŚL, POTEM DZIAŁAJ!
Wysłanego e-maila nie można już zawrócić. Zanim cokolwiek wyślesz w świat, pomyśl.
NIE KALECZ JĘZYKA!
Pisząc w danym języku, staraj się nie robić błędów ortograficznych czy gramatycznych.
NIE ROZSYŁAJ ŁAŃCUSZKÓW SZCZĘŚCIA!
Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia, wierszyków i bzdur podobnego kalibru.

Zadanie nr 4. Anonimowa ankieta. Czy jesteś uzależniony od Internetu? (Załącznik)

Podsumowanie.

Internet oferuje niemal nieograniczone możliwości. Surfując w sieci możesz rozwijać zainteresowania, relaksować się, uczyć nowych rzeczy. Pamiętaj, że jest to także miejsce, gdzie możesz napotkać różne zagrożenia. By ich unikać, należy poznać i stosować zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie. Przestrzegając ich, sami możemy zadbać, by nie wpaść w kłopoty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.