KONSPEKT ZAJĘĆ BIBLIOTECZNYCH
1.Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Anna Orłowska – Mania
2.Lekcja biblioteczna dla uczniów IV,V,VI SP
3.Temat: Lekturowy zawrót głowy.
4.Czas realizacji: 45 minut.
5. Cele ogólne:
- pobudzanie zainteresowań czytelniczych,
- pokazanie biblioteki szkolnej jako miejsca, w którym organizowane są ciekawe
i interesujące zajęcia,
- pobudzanie kreatywności i sprawności manualnej uczniów.
6. Cele operacyjne:
Uczeń:
- słucha tekstu czytanego przez nauczyciela,
- poprawnie składa, następnie skleja pocięte tytuły lektur,
- dopasowuje imiona i nazwiska autorów lektur,
- dopisuje na karcie pracy nazwiska głównych bohaterów lektur,
- dopasowuje trzy ilustracje pasujące do każdej z lektur,
- ustala ranking najciekawszych lektur szkolnych.
7. Metody pracy:
- praktyczna,
- praca indywidualna,
- praca w grupach.
8. środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- materiały do zadań w kopertach – zadania 1–4,
- klej,
- gwiazdki z kolorowego papieru.
Przebieg zajęć:
Część wprowadzająca.
Nauczyciel bibliotekarz wita uczniów na zajęciach i zaczyna rozmowę o czytaniu – co
dzieci lubią czytać, jakie książki omawiają na lekcjach języka polskiego itd. Następnie
wyjaśnia cel zajęć i zaprasza do wspólnej zabawy z lekturami.
Część zasadnicza.
Nauczyciel opowiada krótką historyjkę:
„Mikołaj chodzi do czwartej klasy. Lubi się uczyć, ale jest bardzo roztargniony – czasem zapomni zeszytu z polskiego, czasem zgubi ołówek lub długopis, nie odda na czas książki do biblioteki szkolnej. Przychodząc dzisiaj do szkoły, miał zapisane na karteczkach informacje
o lekturach do klasy czwartej, ale kartki się rozsypały. Pomóżcie Mikołajowi ułożyć je prawidłowo”.
Następnie prowadzący dzieli uczniów na grupy – każda otrzymuje karty pracy oraz materiały do poszczególnych zadań, skompletowane w kopertach.
Zadanie 1 – Tytuł.
W kopercie znajdują się pocięte tytuły lektur. Zadaniem uczniów będzie ułożenie ich
i poprawne przyklejenie w odpowiednim miejscu na karcie pracy.
Tytuły proponowanych lektur:
Spotkanie nad morzem.
Akademia Pana Kleksa.
Rogaś z Doliny Roztoki.
Król Maciuś Pierwszy.
Ferdynand Wspaniały.
Bracia Lwie Serce.
Mała księżniczka.
Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!
Zadanie 2 – imię i nazwisko autora.
Do tytułów trzeba dopasować teraz imiona i nazwiska autorów lektur.
Poprawne odpowiedzi do zadania nr 2:
Jadwiga Korczakowska
Jan Brzechwa
Maria Kownacka
Janusz Korczak
Ludwik Jerzy Kern
Astrid Lindgren
Frances Hodgson Burnett
Maria Krüger
Zadanie 3 – główny bohater.
Czy uczniowie pamiętają jak się nazywał główny bohater? Ich zadaniem jest odszukanie
w podanych materiałach prawidłowych informacji i przyklejenie na karcie pracy.
Odpowiedzi do zadania nr 3:
Elżbieta Jezierska
Adaś Niezgódka
Jelonek Rogaś
Król Maciuś
Ferdynand Wspaniały
Karol Lew
Sara Crewe
Jacek Kosmala
Zadanie 4 – ilustracja (załącznik z ilustracjami).
W następnej kopercie znajdują się obrazki przedstawiające charakterystyczne przedmioty, rzeczy związane z opisanymi wydarzeniami, bohaterami lub treścią książek. Do każdej lektury trzeba dopasować po trzy ilustracje. Przy podawaniu rozwiązania zadania należy poprosić uczniów o uzasadnienie wyboru – w jaki sposób wybrane obrazki związane są
z lekturą?
Zadanie 5 – głosowanie i ranking.
Ostatnim zadaniem do wykonania na zajęciach jest głosowanie i ustalenie rankingu najciekawszych lektur szkolnych. Nauczyciel zbiera wszystkie prace i rozdaje uczniom przygotowane wcześniej gwiazdki – każdy przyklei swoją na karcie ulubionej książki. Następnie wszyscy zliczają przyznane głosy.
Część podsumowująca:
Nauczyciel bibliotekarz odczytuje tytuły książek wskazane przez uczniów jako ich ulubione, następnie rozmawia z uczniami o lekturach i innych książkach, po które chętnie sięgają. Dziękuje za wspólną pracę na zajęciach i zaprasza do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz czytania książek.