X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2815
Przesłano:

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego - piłka ręczna

TEMAT: Nauczanie podania półgórnego
Klasa: IV
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Ilość uczniów: 12
Czas trwania: 45 min
Przybory i przyrządy: piłki

CELE GŁÓWNE:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać podanie półgórne.
Motoryczności: uczeń kształtuje koordynację ruchową.
Wiadomości: uczeń zna różne sposoby podań stosowanych w piłce ręcznej.
Akcent wychowawczy: uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Część wstępna - 10’
1. Zorganizowanie grupy, wprowadzenie gotowości do zajęć.
-Zbiórka w szeregu.
-Powitanie uczniów.
-Sprawdzenie obecności.
2. Nastawienie uczniów do aktywnego udziału w zajęciach.
-Podanie tematu oraz celów lekcji.
-Objaśnienie techniki oraz pokaz podania półgórnego.
3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.
-Zabawa ożywiająca „ Berek – ratuj”. Przebieg zabawy: Berek goni tego, który ma w ręku piłkę. Zagrożony schwytaniem woła „ratuj”, podając (rzucając) równocześnie piłkę innej osobie. Uwalnia się tym od dalszego pościgu, ucieka natomiast ten, który chwycił piłkę. Jeśli berek dotknie piłki, wówczas zamienia rolę z tym, kto przyczynił się do jego schwytania.
-Marsz dookoła sali (każdy uczeń zabiera piłkę).
Rozgrzewka w marszu z piłkami:
-Podrzucanie i chwytanie piłki, na sygnał zmiana wysokości.
-Toczenie piłki rękoma, na sygnał podniesienie piłki i przerzucanie z ręki do ręki, na kolejny sygnał powrót do toczenia piłki.
-Podrzut piłki, klaśnięcie pod uniesioną nogą, chwyt piłki (na sygnał).
-Podrzucenie piłki, przysiad, chwyt piłki (na sygnał).
-Siad prosty, włożenie piłki miedzy stopy, trzy uniesienia nóg do siadu równoważnego (na sygnał).
-Siad prosty, toczenie piłki po wyprostowanych nogach 3x (na sygnał).
-Na sygnał leżenie przodem, przetaczanie piłki z reki do ręki z jednoczesnym skłonem tułowia w tył, na kolejny sygnał powrót do marszu.
-Podrzucenie piłki, wyskok, chwyt piłki w wyskoku (na sygnał).

II. Część główna - 30’
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych.
Uczniowie ustawieni w dwójkach twarzą do siebie, jedna piłka na parę.
W miejscu:
-Podanie półgórne prawą ręką, chwyt oburącz.
-Podanie półgórne lewą ręką, chwyt oburącz.
-Ćwiczący A toczy piłkę w kierunku zawodnika B, który ją chwyta i wykonuje podanie półgórne do A naprzemiennie prawą i lewą ręką.
-Ćwiczący B toczy piłkę w kierunku zawodnika A, który ją chwyta i wykonuje podanie półgórne do A naprzemiennie prawą i lewą ręką.
W truchcie (jeden porusza się przodem , drugi tyłem):
-Podanie półgórne prawą ręką, chwyt oburącz.
-Podanie półgórne lewą ręką, chwyt oburącz.
-Gra do 5 podań – drużyna zdobywa punkt jeśli wykona miedzy sobą 5 podań, zespół przeciwny stara się przeszkadzać w wykonaniu podań celem zdobycia punktu, po jej zdobyciu rozpoczyna wykonanie i liczenie podań. Zakaz kozłowania, zawodnik z piłką może wykonać trzy kroki, grę rozpoczyna drużyna, która wygrała losowanie ze środka boiska, pierwsze podanie po wznowieniu gry nie jest liczone.

III. Część końcowa - 5’
5.Uspokojenie organizmu.
-Marsz we wspięciu na palcach z jednej strony sali na drugą i z powrotem.
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze.
-Zbiórka w szeregu.
-Uporządkowanie sali.
-Podsumowanie lekcji, omówienie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie uczniów, którzy ćwiczyli poprawnie.
7. Nastawienie do samodzielnego wykonywania zadań ruchowych w czasie wolnym.
-Zachęcenie do doskonalenia poznanych elementów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.