KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW DZIECI 5- LETNICH
Temat zajęć: Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu H. Behlerowej pt. ,,O żabkach w czerwonych czapkach”
CELE OGÓLNE:
1. Wzbogacenie wiadomości dzieci o roślinach i zwierzętach żyjących na łące.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Rozpoznawanie owadów i rozumienie ich roli w przyrodzie.
2. Kształtowanie postawy badawczej wobec świata.
3. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania według określonej cechy.
4. Porównywanie liczebności zbiorów. Utrwalenie pojęć mniej, więcej, równo.
5. Kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego
6. Wdrażanie dzieci do umiejętności współdziałania w zespole.
7. Rozwijanie umiejętności plastyczno- technicznych.
METODY PRACY:
Rozmowa, opowiadanie, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY:
Indywidualna.
Grupowa.
1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
2. Opowiadanie H. Behlerowej pt. O żabkach w czerwonych czapkach”, ilustracja łąki i plaży, ilustracje mieszkańców łąki i podpisy do tych ilustracji, kołatki, grzechotki, dywaniki, tacki, liczmany (motyle żółte i czerwone, żaby), koperty z imionami dzieci, cyfry i znaki matematyczne, żywe okazy żab w szklanym naczyniu, papierowe talerzyki, rolki po papierze toaletowym, bibuła w kolorze zielonym i niebieskim, papier kolorowy w kolorze czerwonym i czarnym, klej, nożyczki.
Przebieg zajęcia:
1. Nauczyciel pokazuje dzieciom dwie ilustracje (majową łąkę i plażę).
Prosi o wysłuchanie zagadki czytanej przez jednego z rodziców, podanie
jej rozwiązania oraz skojarzenie tego rozwiązania z jedną z
przedstawionych ilustracji.
Zielony dywan
pokryty kwiatami,
w lesie się ukrywa
pomiędzy drzewami.
2. Rozwiązywanie zagadek obrazkowych związanych z mieszkańcami łąki po odkrytym fragmencie ilustracji. Dokonywanie analizy i syntezy głoskowej nazw odgadniętych mieszkańców łąki. Czytanie i przyporządkowywanie podpisów do ilustracji mieszkańców łąki.
3. Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu H. Behlerowej pt. O żabkach w czerwonych czapkach” z wykorzystaniem ilustracji.
4. Zabawa ruchowa z udziałem rodziców pt. ,,Bocian i żaby”
5. Porównywanie liczebności zbiorów. Przeliczanie elementów zbioru. Układanie zapisu matematycznego przez chętne dzieci.
6. Obserwacja żywych okazów żab, określenie ich cech charakterystycznych, próba dostrzeżenia różnic w wyglądzie.
7. Praca w kartach pracy- porównywanie dwóch obrazków majowej łąki, odszukanie elementów różniących obrazki.
8. Ewaluacja.
Opracowała E. Dmowska