Scenariusz lekcji języka hiszpańskiego
dla I klasy liceum ogólnokształcącego
Poziom: początkujący A1
Liczba uczniów: 14
Temat: Mis aficiones
Czas trwania: 45 minut
Cele:
wprowadzenie nowej leksyki,
wprowadzenie czasownika GUSTAR
rozwijanie sprawności mówienia,
doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu,
doskonalenie sprawności pisania.
Materiały:
podręcznik Espanol en marcha basico – Rozdział 5
komputer,
kolorowa kreda,
ilustracje przedstawiające różne hobby,
przygotowanie pasków papieru z nazwami hobby.
Metody pracy:
podająca,
praktyczna,
gra dydaktyczna.
Formy pracy:
indywidualne odpowiedzi uczniów na zadawane przez nauczyciela pytania,
praca w grupach,
praca w parach.
Przebieg lekcji
1. Aficiones - burza mózgów
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie różnych rodzajów hobby (burza mózgów), następnie prezentuje ilustracje (zał. 1) i prosi uczniów o nazwanie przedstawionych zainteresowań. W przypadku nieznajomości przez uczniów danego słowa nauczyciel zapisuje je na tablicy i prosi uczniów o kilkukrotne powtórzenie słowa, zwracając uwagę na poprawność wymowy.
2. Różne rodzaje hobby
Nauczyciel rysuje na tablicy tabelkę, którą uczniowie uzupełniają używając kolorowej kredy (np. na zielono zapisane będą hobby, które uprawia się na zewnątrz, na czerwono – wewnątrz, a na niebiesko – hobby, które można wykonywać zarówno w domu, jak i na zewnątrz) – praca w grupie.
interiores al aire libre los dos
3. Praca z podręcznikiem
a. Po uzupełnieniu tabelki uczniowie proszeni są o otwarcie podręcznika na stronie 48.
W ćwiczeniu nr 2 dopasowują nazwy pokazanych hobby do przedstawiających je rysunków. Nowe nazwy
uczniowie dopisują do tabelki z pkt. 2.
b. Następnie wprowadzony zostaje czasownik GUSTAR wraz z odmianą i zasadami użycia odpowiednich form. Nauczyciel zapisuje na tablicy przykładowe zdania twierdzące i przeczące w liczbie pojedynczej, mnogiej oraz pytania w 2. osobie liczby pojedynczej. Uczniowie odczytują przykłady, a następnie w parach zadają sobie pytania i odpowiadają na nie twierdząco i przecząco wykorzystując słownictwo z ćw. 2.
c. Po wykonaniu ćwiczenia ustnego, uczniowie przystępują do wysłuchania nagrania do ćwiczenia nr 3. Na nagraniu Elena opowiada o upodobaniach swoich i swojego męża, a zadaniem uczniów jest zaznaczyć
w tabelce co każde z nich lubi robić.
4. Zabawa
Po wykonaniu ćwiczeń nauczyciel sprawdza stopień opanowana przez uczniów materiału poprzez zabawę. Wybrani uczniowie podchodzą do biurka losują pasek z nazwą hobby, a następnie beż użycia słów odgrywają scenkę, która ma naprowadzić pozostałych uczniów na nazwę przedstawianego hobby. Uczeń, który odgadnie nazwę jako pierwszy, losuje kolejny pasek, itd.
Zadanie domowe
Uczniowie krótko opisują swoje hobby, wskazując też to, czego nie lubią robić.
Opracowanie:
Kinga Rzegocka-Stasiak
I LO w Kościanie