Scenariusz lekcji języka hiszpańskiego
dla I klasy liceum ogólnokształcącego
Poziom: początkujący A1
Liczba uczniów: 14
Temat: Cómo es?
Czas trwania: 45 minut
Cele:
wprowadzenie nowej leksyki,
rozwijanie sprawności mówienia,
doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu,
doskonalenie sprawności pisania.
Materiały:
podręcznik Espanol en marcha basico – Rozdział 7
komputer,
ilustracje przedstawiające różne osoby,
ilustracje do gry Adivina quien?
Metody pracy:
podająca,
praktyczna.
Formy pracy:
indywidualne odpowiedzi uczniów na zadawane przez nauczyciela pytania,
praca w grupach,
praca w parach.
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie:
Nauczyciel przypomina znaczenie pytania Cómo es? Następnie wskazuje pojedynczych uczniów, którzy mają opisać poszczególne zdjęcia dla reszty klasy wykorzystując słownictwo i struktury gramatyczne których do tej pory się nauczyli, np. El tiene bigote., Ella tiene los ojos azules.
2. Praca z podręcznikiem:
Uczniowie otwierają podręcznik na stronie 66, gdzie przedstawione jest dodatkowe słownictwo pomocne przy opisywaniu osób: la barba, rubio, rizado. Uczniowie zapisują nowe słowa w zeszycie razem z ich tłumaczeniami.
3. Praktyka:
Ćwiczenie 1:
Uczniowie zostają poproszeni o zidentyfikowanie zdjęć (zał. 1). W tym celu odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania, np. Quien tiene el pelo rubio?, Quien tiene los ojos oscuros?
Ćwiczenie 2:
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie nagrania i na jego podstawie zadecydowanie, na których zdjęciach znajdują się opisane osoby. Po zakończeniu ćwiczenia sprawdzają odpowiedzi razem
z nauczycielem.
Ćwiczenie 3:
Nauczyciel prosi jednego ochotnika o to, aby podszedł do tablicy i narysował drzewko
swojej rodziny. Pozostali uczniowie zadają mu pytania na temat osób z jego rodziny, wykorzystując poznane na lekcji słownictwo, np. Como es tu padre?, Tu madre es morena?, Tu hermana tiene los ojos claros? – praca w grupie.
Ćwiczenie 4:
Uczniowie piszą indywidualnie krótkie paragrafy opisujące jednego z kolegów/ koleżanek z klasy. Nauczyciel pomaga im w tworzeniu opisów, sugerując proste zdania. Po zakończeniu uczniowie czytają opisy, a pozostałe osoby odgadują, kto został opisany.
Ćwiczenie 5:
Nauczyciel wyświetla na projektorze rysunki z gry Adivina quien? (zał. 2) Każda osoba na rysunku jest podpisana imieniem. Uczniowie w parach otrzymują kartki, na których znajduje się opis każdej osoby – bez podania imienia. Zadaniem uczniów jest dopasować opis do osoby – praca w parach.
Zadanie domowe:
Opisać samego siebie.