X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28116
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnicze drzewa - stemplowanie. Scenariusz zajęć

Osoba prowadząca zajęcia: Justyna Madejczyk
Grupa wiekowa: 5- latki
Data: 15.10.2014r.
Temat zajęć: Tajemnicze drzewa - stemplowanie
Krąg tematyczny: Jesienne spacery
Obszary z podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
12.1; 12.3;
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
9.2; 9.3;
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku - jesieni,
- zapoznanie z popularnymi gatunkami drzew, liści, owoców i nasion
z parku,
- wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez małe formy plastyczne.

CELE OPERACYJNE:

dziecko:
- dostrzega zmiany w przyrodzie charakterystyczne dla okresu złotej jesieni;
- rozpoznaje i nazywa poszczególne gatunki drzew iglastych i liściastych, ich liście i owoce;
- potrafi zilustrować treść wiersza;
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych;
- potrafi wykonać pracę plastyczną.

FORMY:
- praca z całą grupą;
- praca indywidualna.

METODY:

- słowne: czytanie wiersza, rozmowa
- oglądowe: pokaz,
- czynne: stawiania zadań do wykonania,
- pedagogika zabawy
POMOCE:
- wiersz M. Strzałkowskiej „Drzewa”;
- liście i owoce drzew, wizerunki: jarzębiny, dębu, kasztanowca, klonu, świerku;
- tablica;
- odtwarzacz CD;
- duży karton, farby plakatowe, liście kapusty;


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „PRZEKAZUJEMY SOBIE UŚMIECH”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi do dzieci: Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu – dotyka ramienia dziecka siedzącego obok (po prawej stronie) i patrząc mu w oczy uśmiecha się. Dzieci przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi i uśmiechają się najpiękniej, jak potrafią.

2. WIERSZ

„Drzewa”- wysłuchanie wiersza M. Strzałkowskiej, rozmowa kierowana na temat treści utworu, zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w wyglądzie drzew.
Przy ponownej recytacji wiersza, dzieci ilustrują treść swoim ciałem i mimiką twarzy.

3. „RYSOWANY WIERSZYK”
Nauczyciel czyta wierszyk i ilustruje go, dzieci robią to samo na dywanie, następnie stojąc w powietrzu:
Dwie kreseczki prosto,
a dwie kreski krzywo.
Gdy połączysz proste,
to wyrośnie drzewo.

4. „OWOCE DRZEW” – SEGREGOWANIE

Nauczyciel z dziećmi omawia i nazywa poszczególne owoce, liście i nasiona drzew. Następnie rozkłada na dywanie sylwety drzew (jarzębiny, kasztanowca, dębu, klonu, świerku). Dzieci wymieniają nazwy drzew, dopasowują liście i owoce do właściwego drzewa.

5. „NIERUCHOME DRZEWA”

Dzieci tańczą w parach w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, tańczące pary
zastygają w bezruchu tworząc drzewo (unoszą ręce i lekko nimi kołyszą).

6. „JESIENNY PARK”
Stworzenie jesiennego parku na dużym kartonie – praca plastyczna. Każde dziecko maluje farbą w jesiennym kolorze liść kapusty i odciska go na kartonie, tworząc drzewa w parku. Po skończonej pracy nauczyciel brzegiem kartonu odciska ogrodzenie.

7. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.