Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5 l. „Mieszkańcy łąki”
A. Napiórkowska
Cel ogólny:
• poznawanie wybranych owadów i innych zwierząt spotykanych na łące, rozumienie ich pożyteczności dla przyrody
Cele operacyjne:
• dz. nazywa, rozpoznaje i opisuje wygląd zwierząt zamieszkujących łąkę
• wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
• dokonuje syntezy głoskowej wyrazów
• uczestniczy w zabawie ruchowej z przeliczaniem do 5
• wykonuje pracę plastyczną techniką malowania palcami
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy pracy: z cała grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• płyta CD z nagraniem piosenki „Maszeruje wiosna” oraz „Lot trzmiela” N. R. Korsakowa
• wiersz S. Szuchowej pt. „Szkodnik”
• tulipan lub inny kwiat z wyraźnymi pręcikami i słupkiem
• plansza „Na łące”
• albumy przyrodnicze o owadach i innych zwierzętach łąkowych
• koła hula – hop ( 5 szt.)
• obrazki przedstawiające zwierzęta spotykane na łące z serii „Od obrazka do słowa”
• karton, farby plakatowe, pędzelki, woda, gąbki
Przebieg zajęć:
1. Marsz przy piosence „Maszeruje wiosna”
2 Słuchanie wiersza S. Szuchowej „Szkodnik” – rozmowa na temat treści wiersza, ustalenie co to jest chrabąszcz, oglądanie chrabąszczy na zdjęciach w albumie, rozumienie pojęcia szkodnik.
3 Rozmowa o pożytecznej roli owadów połączone z oglądaniem i omówieniem budowy tulipana.
4 Zabawa ruchowa „Owady na kwiatach”: dzieci- owady fruwają po łące podczas słuchanej muzyki – „Lot trzmiela”, na przerwę w muzyce siadają na kwiaty – koła hula hop, zgodnie z instrukcją nauczyciela: po 2, 3, 4 lub 5 w zależności od liczebności grupy.
5 Zabawa „Kogo widziałam na łące” z wykorzystaniem obrazków przedstawiających zwierzęta spotykane na łące. Nauczyciel dokonuje analizy głoskowej nazw zwierząt przedstawionych na obrazkach, dzieci dokonują syntezy głoskowej i wskazują odpowiedni obrazek. Przeliczają ile zwierząt nauczyciel widział na łące.
6 Wykonanie pracy plastycznej „Na łące” – malowanie palcami.
7 Prezentacja prac, podsumowanie zajęć.