Scenariusz zajęć otwartych prowadzonych Metodą Dobrego Startu
prof. M. Bogdanowicz przeprowadzonych dn. 12. 03. 2014 r.
gr 2 (dz. 4-5l.)
prowadząca: A. Napiórkowska
Temat zajęć: Opracowanie wzoru 2C do piosenki „Cyt, cyt śpiewają świerszcze” na
podstawie „Piosenek do rysowania”
Cele nadrzędne:
- rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowo – językowych, dotykowo – kinestycznych oraz motorycznych
- integracja percepcyjno – motoryczna
- wyrabianie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele podrzędne:
- rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
- rozwijanie zainteresowania tekstem piosenki oraz ilustracją
- doskonalenie wymowy
- rozwijanie zainteresowania światem przyrody
- ilustrowanie ruchem treści piosenki
- aktywne uczestniczenie w zabawach ruchowych ze śpiewem
- nabywanie umiejętności odwzorowywania kształtów
Pomoce dydaktyczne:
do zajęć wprowadzających: płyta Cd z nagraniem piosenki „Dzień dobry...”
tamburyn
obrazek „Cyt, cyt...” z „Piosenek do rysowania”
płyta MDS „Piosenki do rysowania”
do zajęć właściwych: chusteczki lub wstążki
wzór 2C i obrazek „Cyt, cyt...”
tablica + marker
wzory 2C o różnej fakturze dla każdego dziecka
tacki z kaszą manną dla każdego dziecka
zielone kredki, kartki A4 dla każdego dziecka
karty pracy MDS „Piosenki do rysowania”
do zajęć końcowych: płyta z nagraniem odgłosów łąki
Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające
1. Powitanka z wykorzystaniem piosenki „Dzień dobry, wszyscy się witamy”
2. Ćwiczenie świadomości schematu ciała: witamy się z sąsiadem wymienioną przez N. częścią ciała.
3. Ćwiczenie świadomości przestrzeni: dzieci mają za zadanie zapamiętać swoje miejsce, sąsiadów z prawej i lewej strony, po czym w trakcie grania przez N. na tamburynie biegają po sali. Gdy tamburyn ucichnie wracają na swoje miejsce.
4. Omówienie obrazka „Cyt, cyt śpiewają świerszcze”
- czy wiecie jak nazywają się owady przedstawione na obrazku?
- jak wyglądają?
- gdzie je można spotkać?
- jak spędzają czas?
- ile ich jest na obrazku?
5. Wysłuchanie piosenki i rozmowa na temat jej treści
- co robią świerszcze?
- czy są wesołe czy smutne?
- dla kogo śpiewają w piosence?
- czy słyszeliście kiedyś jak „grają” świerszcze?
- które słowa piosenki naśladują odgłosy wydawane przez świerszcze?
6. Ćwiczenie ortofoniczne na sylabach: cyt, cyt
Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenia ruchowe
Zabawa ruchowa „Świerszcze w trawie”
Dzieci kucają, N. zaczyna opowieść o tym, że nadchodzi wiosna. Na dworze zaczyna robić się coraz cieplej, słoneczko mocniej przygrzewa i młoda trawka zaczyna rosnąć. Dz. powoli podnoszą się, unoszą ręce – tak rośnie trawa na łące. W trawie pojawiły się świerszcze, które w ciągu dnia skakały radośnie po trawce a wieczorem wspinały się na najwyższe źdźbła i zaczynał grać. Dz. odzwierciedlają opowieść ruchem.
2. Ćwiczenia ruchowo – słuchowe
a) stojąc w kole śpiewamy piosenkę popartą gestem
b) śpiewamy z wymachiwaniem chusteczkami zgodnie z rytmem piosenki
3. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe
a) pokaz wzoru i obrazka – porównywanie, odpowiedź na pytanie co przypomina wzór
b) omówienie kształtu wzoru (z ilu linii się składa; jak nazywamy linie, które leżą a jak linie, które stoją; czy linie są tej samej długości)
c) pokaz wykonania wzoru przez N. (najpierw pokazujemy w jakiej kolejności i jaki sposób rysować linie, potem rysujemy ze śpiewem)
d) polisensoryczne uczenie się wzoru ( z wykorzystaniem wzorów o różnej fakturze) dz. śpiewają i kreślą palcem po wzorze
d) reprodukowanie wzoru
technika niegraficzna - w powietrzu całą ręką
- na tackach z kaszą manną
- na plecach kolegi
technika graficzna - kreślenie wzoru zieloną kredką na białej kartce
- ew. wykorzystanie kart pracy MDS
Zajęcia końcowe
1. Relaksacja przy odgłosach łąki.