Konspekt lekcji wf
Klasa: IIA PG Data: 28.04.2014
Prowadzący: mgr Dariusz Sułek
Temat: Piłka ręczna. Doskonalenie rzutu z wyskoku.
Cele operacyjne w zakresie:
1. Umiejętności-wykonuje rzut do bramki w wyskoku, potrafi kozłować, chwytać i podawać piłkę,
2. Wiadomości- zna przepisy dotyczące gry w piłkę ręczną, zna zastosowanie rzutu z wyskoku
3. Motoryczności- szybkość, skoczność, siła, koordynacja wzrokowo-ruchowa
4. Wychowania- umie współdziałać z prowadzącym i z grupą,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas zajęć: 45 min
Pomoce dydaktyczne: piłki do ręcznej , narzutki, pachołki, piłki lekarskie, hala sportowa.
Część lekcji
(czas) Układ działań
(tok lekcji) Treść zadań Formy
Metody Uwagi dotyczące realizacji
Część wstępna lekcji
10-15’
Organizacja zajęć.
Zabawa ożywiająca
Zbiórka. Powitanie. Moment organizacyjny. Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć.
„Berek z piłkami u uciekających”- berek goni inne osoby po sali. Osoba posiadająca piłkę jest chroniona i nie może zostać dotknięta przez berka. Po dotknięciu osoby bez piłki następuje zmiana berka. Piłka może być w dowolny sposób przekazywana przez osoby uciekające.
Forma zabawowa
Szereg
Zabawa po wyznaczonym polu
2 piłki do zabawy
Część główna lekcji
25-30’
Część
główna A
Ćwiczenia kształtujące
(rozgrzewka)
W marszu wokół sali:
-krążenia naprzemienne RR w przód i tył ze zmianą piłki w ręce L i P.
- podrzuty i chwyty piłki oburącz
-przekładanie piłki z L do P ręki z jednoczesnym wyprostem ręki w bok
-krążenie piłki wokół osi ciała przekładając ją z ręki do ręki, w prawą i lewą stronę.
-kozłowanie piłki L i P ręką
-marsz z wysokim unoszeniem kolan i przekładaniem piłki naprzemiennie.
-toczenie piłki L i P ręką po podłożu.
Podania jednoczesne w parach:
- jeden z ćw. podania półgórne drugi podania kozłem
- jeden ćw. podania górne oburącz piłki zza głowy, drugi oburącz zza głowy po koźle.
Forma
ścisła
Metoda naśladowcza
Każdy uczeń posiada piłkę
w marszu wokół sali, na odległość RR
W parach
W miejscu
odległość ćwiczących
4-5m
Część
główna B
Ćwiczenia doskonalące rzuty z wyskoku:
Ćwiczenie nr 1
Pierwszy z rzędu stoi ok 12m na wprost przed bramką. W miejscu podrzuca wysoko piłkę przed sobą, gdy piłka odbije się od podłoża chwyta ją i w wykonuje rzut z wyskoku. Dodatkowo stara się trafić w piłkę lekarską, która znajduje się w bramce.
Ćwiczenie nr 2
Dwa rzędy po przeciwnych stronach boiska. Pierwsi z rzędu podają piłkę do swoich bramkarzy i biegną w stronę bramki przeciwnika, bedąc na wysokości połowy boiska chwytają piłke od bramkarzy i wykonują rzut z wyskoku zza lini 9m. Dodatkowo stara się trafić w piłkę lekarską, która znajduje się w bramce.
Ćwiczenie nr 3
Dwa rzędy. Piłka leży na środku boiska, na sygnał nauczyciela oboje startują w kierunku piłki, który zdobędzie piłkę to staje się atakującym, natomiast drugi z pary staje się automatycznie obrońcom. Oddajemy tylko rzut z wyskoku.
Ćwiczenie nr 4
Przed polem bramkowym stoi dwóch obrońców. Z boku stoi jeden stały podający. Każdy z ćwiczących podaje piłkę do podającego, biegnie w kierunku obrońców, otrzymuje piłkę od wykonuje rzut z wyskoku pomiędzy obrońcami..
Ćwiczenie nr 5
Dwa rzędy naprzeciw bramki A i B. Przed bramką współćwiczący. Pierwszy z rzędu A podaje do piłkę do współćwiczącego. Pierwszy z rzędu B podaje do A. Ten po chwycie piłki kozłuje piłkę na prawe skrzydło i oddaje rzut. Następnie pierwszy z rzędu B obiega współćwiczącego z lewej strony otrzymuje piłkę i oddaje rzut z lewego skrzydła. Na każdym skrzydle znajduje się jeden aktywny obrońca.
Ćwiczenie nr 6
Dwa rzędy naprzeciw bramki. Pierwsi z rzędu biegną w kierunku bramki przeciwnika i podają sobie piłkę w parze.. Przed polem bramkowym stoi dwóch obrońców. Gdy będą na wysokości linii rzutów wolnych prawoskrzydłowy atakujący mając piłkę wbiega pomiędzy dwóch obrońców markując rzut z wyskoku i w tym samym momencie podaje piłkę do lewoskrzydłowego, który zabiegnie za jego plecy i ostatecznie odda rzut z wyskoku.
Ćwiczenie nr 7
Pierwszy z rzędu poda piłkę do stałego rozgrywającego i wykona nabieg. Otrzyma piłkę i zamarkuję rzut z wyskoku zmuszając swojego obrońcę do reakcji, następnie wykona kozioł, minie obrońcę i odda rzut z wyskoku.
Ćwiczenie nr 8
Rząd A w lewym rogu boiska, rząd B na lewym skrzydle na wprost bramki. Pierwszy z rzędu B posiada piłkę biegnie kozłując na bramkę. Wchodzi pomiędzy dwóch obrońców ściągając ich do siebie, w tym samym momencie podaje piłkę do skrzydła. Pierwszy rzędu A chwyta piłkę i oddaje rzut z wyskoku ze skrzydła.
Gra szkolna.
Założenia do gry:
-bramka może być zdobyta tylko poprzez rzut z wyskoku
-bramka zdobyta zza linii 9m w wyskoku będzie liczona podwójnie. Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma fragmentów gry
Metoda
naśladowcza
Forma gry szkolnej
Metoda zadaniowa Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel przypomina uczniom prawidłową technikę rzutu z wyskoku.
Podział na 2 drużyny
Część końcowa lekcji
5’ – 7’
Uspokojenie organizmu i korekcja postawy.
Zakończenie lekcji. Siad skrzyżny, odliczanie do 1 min.
Zbiórka – podsumowanie i omówienie lekcji, wyróżnienie najlepszych uczniów.
Pożegnanie, odniesienie pomocy do szkoły.
Pogadanka
Omówienie zajęć
Ocenienie