X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28093
Przesłano:

Mini piłka ręczna. Nauka podań i chwytów w formie zabawowej. Konspekt lekcji wf

Konspekt lekcji wf

Klasa: IIA SP Data: 25.05.2015r.
Prowadzący: mgr Dariusz Sułek
Temat: Mini piłka ręczna. Nauka podań i chwytów w formie zabawowej.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba uczniów: 24
Czas zajęć: 45 min
Pomoce dydaktyczne: piłki do ręcznej, narzutki, pachołki,
Formy pracy: indywidualna, pary, grupa Metody pracy: zabawowa, naśladowcza
Cele operacyjne w zakresie:
a. Wiadomości
- wie, jak dbać o harmonijny rozwój swojego ciała,
- poznaje różne zabawy ,
b. Umiejętności
- potrafi wykonać podanie jednorącz,
-potrafi chwycić piłkę oburącz
- potrafi współdziałać w grupie,
c. Motoryczność
- doskonali takie cechy jak szybkość, zwinność, siła, koordynacja wzrokowo- ruchowa,
d. Postawy
- potrafi podporządkować się ustalonym regułom w działaniach zespołowych,
- przejawia troskę o własną sprawność,

Część lekcji
(czas) Układ działań
(tok lekcji) Treść zadań Formy
Metody Uwagi dotyczące realizacji

Część wstępna lekcji
10-15’

Organizacja zajęć.

Zabawa ożywiająca

Ćwiczenia kształtujące
(rozgrzewka)

Zbiórka. Powitanie. Moment organizacyjny. Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć.

„Berek po liniach”- berek goni inne osoby po sali. Zarówno berek jak i osoby uciekające mogą poruszać się tylko po wyznaczonych liniach. Kto złamie obowiązujące zasady staje się automatyczne berkiem. Po prawidłowym dotknięciu przez berka następuje zmiana berka. Berek nie może gonić osoby, która uprzednio go dotknęła.

1.Ćwiczenia w marszu: krążenia RR w przód, w tył, przeplatanka bokiem, krok odstawno-dostawny,
skłony w prawą i lewą stronę dotykając podłogi w takcie biegu.
2. Ćwiczenia w miejscu: - skłony tułowia w przód, w boki, krążenia tułowia, krążenia bioder, bieg w miejscu z unoszeniem kolan, wypady w przód i na boki, krążenia kolan, krążenia stawu skokowego.
3. Ćwiczenia z piłkami w parach w miejscu:
-plecami do siebie, podanie do siebie z lewej i prawej strony tułowia, podania nad głową i między nogami naprzemiennie
- przodem wyrzut piłki z przed klatki, zza głowy, po koźle

Forma zabawowa
2-3min

Metoda naśladowcza

Szereg

Wyznaczamy berka

Marsz pojedynczo wokół sali

Rozsypka na sali twarzą do prowadzącego

W parach
1 pałka
Część główna lekcji
25-30’

Część
główna

Pokaz przez nauczyciela prawidłowej techniki podań
i chwytów piłki.
1.„Piłka w rzędach”-
Drużyny podzielone na połowę tworzą rzędy równoliczne naprzeciw siebie w odległości ok. 8-10 kroków. Pierwsza osoba z rzędu podaje piłkę do partnera naprzeciwko. Ten chwyta piłkę miejscu, po czym wykonuje to samo, tj. podanie naprzeciw przechodząc na koniec przeciwnego rzędu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wróci do pierwotnego ustawienia.
2.„Gra do 5 podań”-
Dwie drużyny znajdują się w kwadracie 10x10. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna jedna z drużyn starając się wykonać 5 podań pomiędzy osobami ze swojej drużyny. Jeśli jej się to uda zdobywa punkt. Jeśli piłka wyjdzie za kwadrat rozpoczyna Dryżyna, która nie wybiła piłki. Gra toczy się do 3 pkt.
3.„Piłka po linii”-
Zawodnicy dwóch drużyn ustawiają się w dwóch rzędach w odstępie 3m. Następnie ustawiają się bokiem do sąsiadujących współćwiczących. Zabawa polega na tym aby piłka jak po sznurku była podawana od pierwszego do ostatniego współćwiczącego i powrotem. Wygrywa zespół który jako pierwszy wykona tą czynność i piłka wróci do rozpoczynającego.
4.”Ruchomy kapitan”-
Gra toczy się na boisku do piłki siatkowej. Za każdą linią końcową znajduje się kapitan jednej z drużyn. Jeśli jednej z drużyn uda się podać piłkę do swojego kapitana zdobywa pkt. Gra toczy się do 3 pkt. Kapitan może się poruszać wzdłuż linii końcowej.
5.„Piłka po kole”-
Drużyny ustawiają się w dwóch kołach. Każda drużyna ma kapitana i on posiada piłkę. Na sygnał piłka podawana jest po kole. Wygrywa zespół który jako pierwszy wykona 4 pełne koła.
6.„Piłka do kapitana”-
Drużyny ustawione w 2 rzędach, przed każdym zespołem znajduje się kapitan w odległości 4 m. Ćwiczący z rzędów podają kolejno piłkę kapitana, obiegają kapitana i odbierają od niego piłkę a następnie szybko podają ją do pierwszego z rzędu i biegną na koniec rzędu. Wygrywa rząd, który jako pierwszy wróci do pierwotnego ustawienia.

Forma zabawowa

W parze z uczniem

Podział uczniów na dwie równe drużyny
Część końcowa lekcji
5’ – 7’
Uspokojenie organizmu
Podsumowanie zajęć
Zakończenie lekcji. Marsz dookoła sali, uspokojenie organizmu, ćwiczenia korekcyjne: marsz na palcach, piętach, -ćwiczenia oddechowe- w marszu wznos ramion w górę wdech, opuszczenie wydech.
Zbiórka, podsumowanie lekcji. Sportowe pożegnanie.

Wokół sali
marsz

Pogadanka
Omówienie
Ocenienie

Opracował:

mgr Dariusz Sułek
Nauczyciel wf
ZGSz Zębowice

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.