Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej
w Przedszkolu nr 69
Temat: Odgłosy łąki.
Termin: 04.04.2014 r.
Uczestnicy: Dzieci 3-letnie
Prowadzące: Małgorzata Oleńska
Logopeda: Małgorzata B.
Podstawa prog.: Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości nt mieszkańców łąki i roślin jakie na niej rosną,
- wdrażanie do uważnego słuchania,
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
- doskonalenie artykulacji głosek zębowych: s, z w izolacji,
- doskonalenie oddechu i fonacji samogłosek,
- ćwiczenia pionizacji języka,
- wprowadzenie do zabaw słuchowo – ruchowo – wzrokowych z wykorzystaniem elementów metody D. Dziamskiej,
- doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni.
Cele szczegółowe:
Dziecko powinno:
- wyrażać swoje emocje mimiką i głosem,
- rozwiązywać zagadkę słowną i dźwiękową,
- reagować na sygnał słowno – dźwiękowy,
- wykonywać ćwiczenia praksji dłoni, ćwiczenia oddechowo fonacyjne,
- wykonywać ćwiczenia artykulacyjne na sylabach dźwiękonaśladowczych,
- śpiewać melodię piosenki na podanych dźwiękach,
- podejmować próby rytmicznego rysowania kreski,
- czerpać radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
- czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania, metoda Klanzy, elementy edukacji przez ruch D. Dziamskiej,
- słowna – rozmowa, zagadka
- oglądowa – sylwety zwierząt i roślin, makieta łąki,
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: makieta łąki wykonana z chusteczek, sylwety kwiatów i zwierząt zamieszkujących łąkę, emblematy z wizerunkiem zwierząt łąki, duży biały karton, białe kartki A4 dla każdego dziecka, pastele, tablica, magnetofon, płyta CD nr 1 „Razem w przedszkolu trzylatka” WSiP - nagranie odgłosów zwierząt, płyta CD nr 2 „Kiedy maluchy zmieniają się z zuchy” Klanza – nagranie „Komar”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Zielona łąka” – zabawa powitalna, ćwiczenia oddechowo - fonacyjno - intonacyjne.
Dzieci wchodzą do sali i stają dookoła makiety łąki wykonanej w bieżącym tygodniu. Nauczyciel inicjuje zabawę wskazując makietę łąki. Zachęca dzieci by uruchomiły wyobraźnię i poczuły zapach łąki (ćwiczenia oddechowe: wdech/wydech). Następnie zaprasza dzieci, aby wyraziły swoje emocje związane z pięknem przyrody (ćwiczenia oddechowo – fonacyjno – intonacyjne na samogłoskach a, o u, e).
Nauczyciel prosi dzieci aby pokazały słoneczka nad łąką (ćwiczenia praksji dłoni) i aby przywitały się uśmiechami z przybyłymi gośćmi (ćwiczenia mięśnia okrężnego warg).
Nauczyciel zaprasza dzieci, aby usiadły dookoła makiety i posłuchały kogo zaprosimy na naszą zieloną łąkę.
2. „Kogo nam brakuje?” – zagadki słowne i dźwiękowe.
Dzieci odgadują dźwięki zwierząt puszczane z płyty CD oraz nazwy kwiatów jakie ukryły się w zagadkach słownych. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi wszystkie dzieci powtarzają usłyszany głos (w przypadku zagadek dźwiękowych). Następnie jedno dziecko wybiera sylwetę odgadniętego zwierzątka lub kwiatka i umieszcza ją na makiecie łąki.
Tuż przy ziemi niziutko, płatki z łodyżką krótką.
Fioletowe, wesołe, bo to przecież... FIOŁEK
Na górskiej polance zakwitam co roku,
Rosnę też w ogródkach,
Nazywam się ... KROKUS
Jak ten kwiat się nazywa
Co słowo „pan” w nazwie ukrywa? TULIPAN
Nauczyciel zaprasza dzieci, aby zamieniły się w komary i poleciały na łąkę pobzykać.
3. „Komar” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci poruszają się po sali w rytm śpiewanej zwrotki. Na słowa „Bzzyy, bzzyy,bzzyy...” dzieci zatrzymują się i śpiewając wskazują osobę, z którą dobiorą się w pary lub utworzą koło z dowolną liczbą dzieci. Tak dobrane dzieci tańczą w kółko. Zabawa powtarza się 4 razy.
Nauczyciel rozdaje dzieciom emblematy z wizerunkiem żaby, bociana i pszczoły.
4. „Wiosenny koncert” – ćwiczenia artykulacyjne na sylabach dźwiękonaśladowczych.
Nauczyciel prosi dzieci, aby podeszły do nauczycielki trzymającej obrazek danego zwierzątka, zgodnie z własnym emblematem zwierzątka.
Nauczyciel przydziela role: wykonawcy – wszystkie dzieci, dyrygent – nauczyciel.
Próba:
Wszystkie dzieci śpiewają melodię znanej piosenki „Wlazł kotek” na zgłoskach la la la.
Koncert:
Dzieci śpiewają zgodnie ze wskazaniami dyrygenta: najpierw na sylabę la, a następnie każda wyznaczona grupa naśladuje dźwięk jaki wydaje zwierzątko z ich grupy (pszczoła – bzzyy, bocian – kle, żaba – kum).
Nauczyciel zaprasza dzieci przed tablicę.
5. „Wiosenna łąka” – praca indywidualna przy stolikach.
Nauczyciel zapowiada, że za chwilę dzieci będą malować łąkę dla swoich. Następnie prezentuje dzieciom kreślenie linii prostych na dużym kartonie z góry na dół. Nauczyciel rysuje trawę w rytm puszczonej melodii.
Po tej prezentacji nauczyciel prosi dzieci, by rysowały kreski najpierw palcem w powietrzu i na dywanie w czasie gdy słyszą melodię. Gdy melodia umilknie dzieci kładą ręce na kolanach.
Następnie nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, na których leżą przygotowane kartki i kredki. Zadaniem dzieci jest rysowanie kredką linii pionowych w czasie gdy gra muzyka. Gdy muzyka milknie – dzieci odkładają kredkę, przestają rysować.
Na koniec zajęć dzieci naklejają swoje emblematy na łące, którą narysowały. Zadanie wykonują chętne dzieci. Dzieci, które nie chcą naklejać lub zdejmować emblematów mogą się nimi pobawić.