20.09.2013
SCENARIUSZ AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”
Cele ogólne:
- Kształtowanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko
- Kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu
- Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących życiu ludzi spowodowanych zanieczyszczeniami i dewastacją najbliższego środowiska przyrodniczego
- Wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy podczas prac porządkowych na rzecz środowiska
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uważnie w skupieniu słucha wiersza
- potrafi powiedzieć o czym był wiersz
- potrafi odpowiedzieć na zadawane pytania
- zna źródła i rodzaje odpadów
- zna kolory pojemników na odpady
- umie prawidłowo dokonać segregacji śmieci: papier, plastik, metal
- bierze udział w akcji „Sprzątanie świata”
Metody:
Słowna – wiersz, pogadanka,
Oglądowa – pokaz ilustracji, prezentacja pojemników do segregacji
Czynna – segregacja śmieci do odpowiednich pojemników, udział w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego
Formy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Moja Planeta”, pojemniki do segregacji śmieci, śmieci (papier, butelki, puszki itp.), ilustracje, worki na śmieci, rękawiczki gumowe
Przebieg
1. Spotkanie na korytarzu przedszkolnym wszystkich grup 3,4,5 – latków.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez odczytanie wiersza pt. „Moja Planeta” *
„Moja Planeta”
Wielka, szeroka jest Nasza Planeta
Oceany, jeziora głębokie.
Są miasta i domy na lądach nieznane.
Zielenią pachnące wyspy i zimne kraje.
Góry i śniegi olbrzymie,
Na samym krańcu świata.
Gadające ptaki, latające ryby
I śmieszne zwierzaki.
Nie wiadomo, ile Ziemia skarbów kryje.
Aby żyć zdrowo i czysto
Musimy chronić nasze środowisko.
Nie wyrzucaj śmieci, nie depcz trawników,
Nie wypalaj lasów, nie zanieczyszczaj gór,
Plaż oraz wodnych zbiorników.
Niech miejskie powietrze smog opuści okrutny
Wszyscy będziemy żyli zdrowi
I nikt nie będzie smutny.
Autor nieznany
Rozmowa z dziećmi:
- Co by było, gdyby ludzie wyrzucali śmieci, tam gdzie kto chce? (brzydkie otoczenie, brak miejsca na place zabaw dla dzieci, śmieci w parkach i lasach)
- Jakie szkody wyrządzają śmieci wyrzucone w nieodpowiednich miejscach? (zanieczyszczają ziemię, powietrze, zabierają miejsce roślinom i zwierzętom)
- Czy istnieje sposób, aby te śmieci zniknęły? (wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników)
- Czy wiecie dlaczego należy segregować śmieci? (segregacja pozwoli, aby nasze otoczenie było czyste, mniej ściętych drzew, wykorzystanie starych, niepotrzebnych rzeczy – recykling).
3. Pokaz pojemników do segregowania śmieci i rozmowa z dziećmi na temat tego do czego służą te pojemniki. Pokaz ilustracji przedstawiających butelki, papier, puszki oraz plastikowe przedmioty i przypasowanie ich do odpowiednich pojemników oznaczonych kolorami czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.
4. Zabawa badawcza pt. „Porządki” – segregowanie śmieci. Przedstawiciele (po dwóch) z każdej grupy wiekowej po kolei biorą do ręki po jednym z rozrzuconych przedmiotów i określają z czego ten przedmiot jest zrobiony i do jakiego pojemnika powinien trafić. Po wykonaniu zadania przez dzieci, sprawdzamy czy wszystkie odpady trafiły do odpowiednich pojemników.
5. Rozmowa z dziećmi na temat Recyklingu. Wyjaśnienie pojęcia i pokaz ilustracji.
6. Przypomnienie dzieciom zasad zachowania się na dworze podczas zbierania śmieci.
7. Wyjście na ogród przedszkolny. Rozdanie dzieciom gumowych rękawiczek i worków – rozpoczęcie akcji „Sprzątanie świata”.
8. Powrót do przedszkola.
* wiersz zaczerpnięty z: http://www.edukacja.edux.pl/p-20675-wyprawa-do-lasu-scenariusz-zajec.php
Opracowały: Malwina Toczek, Aleksandra Listwan