SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO
Prowadzący: Monika Szpura-Kazimierczuk
Klasa: II Zasadniczej Szkoły Zawodowej
Data: 11.02.2015 r.
Czas: 45 min.
Temat: Która godzina? – określanie czasu.
Cel główny: przygotowanie uczniów do opisu dnia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi określać czas zegarowy (oficjalnie i potocznie)
według podanego wzorca,
- umie zapytać inne osoby o godzinę oraz udzielić odpowiedzi,
- stosuje liczebniki główne do 30 (dopełniacz), liczebniki
porządkowe do 12,
- rozumie podstawowe pojęcia, niezbędne dla oficjalnego
określania czasu,
- opisuje różne czynności z podaniem czasu (godziny) ich
wykonania.
Metody pracy: ćwiczenia w mówieniu, pisaniu i czytaniu.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik „Вот и мы” cz.1, zeszyt ćwiczeń „Вот и мы” cz.1, materiały przygotowane przez nauczyciela.
Przebieg lekcji
1.Czynności porządkowe i organizacyjne.
2.Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
3.Zapoznanie z tematem i celami lekcji.
4.Przypomnienie liczebników niezbędnych do określenia czasu. Zapoznanie z oficjalnym i potocznym określaniem czasu.
5.Zapisanie przykładowych godzin na tablicy i poproszenie
uczniów o ich określenie.
6.Wykorzystanie ww. umiejętności do opisu różnych czynności
z podaniem czasu (godziny) ich wykonania.
7.Polecenie uczniom wykonania ćw. 2 str. 53 (czytają chętni
lub wskazani przez nauczyciela uczniowie).
8.Prezentowanie młodzieży materiału stymulującego
przedstawiającego wykonanie różnych czynności i proszenie
uczniów o przykładowe określenie czasu ich wykonania.
9.Zadanie i omówienie pracy domowej np. ćw. 1 str.58 (zeszyt
ćwiczeń) i ćw. 2 str. 54 (podręcznik).
10.Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.