Renata Paszkiewicz Kozielice 01.09.2012r.
nauczyciel mianowany
kształcenia zintegrowanego
Zespół Szkół im. Osadników
Ziem zachodnich w Kozielicach
PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO
nauczyciela mianowanego
ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela dyplomowanego
okres stażu: 01.09.2012 – 31.05. 2015
Cel stażu: podniesienie efektywności działań dydaktyczno – wychowawczych, podniesienie jakości pracy szkoły oraz zdobycie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
Czynności organizacyjne
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Poznanie procedury awansu zawodowego
• Analiza przepisów prawa oświatowego.
• Zapoznanie się z materiałami na stronach internetowych: MEN,portalu Eduseek, itp.
• Złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu.
• Opracowanie planu rozwoju zawodowego.
• Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego.
• Sporządzenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
wrzesień 2012r.
okres stażu
wrzesień 2012r.
wrzesień 2012r.
okres stażu
czerwiec 2015r.
• wykaz przepisów, aktów prawnych
• adresy stron internetowych
• wniosek o rozpoczęcie stażu
• plan rozwoju zawodowego
• gromadzenie zaświadczeń, opinii, analiz oraz sprawozdań
• sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
Analiza zasad funkcjonowania i organizacji szkoły
Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego
• Analiza dokumentów szkoły.
• Gromadzenie dokumentów potwierdzających realizację planu: zaświadczenia , dyplomy , scenariusze zajęć.
wrzesień 2012r.
okres stażu
• plan rozwoju zawodowego
• zgromadzone dokumenty
Opracowanie projektu sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
• Przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego.
maj 2015r.
• sprawozdanie
Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej, lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenia pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły (§ 8 ust.2 pkt 1)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Doskonalenie warsztatu i metod pracy nauczyciela
• Uczestniczenie w różnych formach doskonalenia zawodowego:
- czytanie ze zrozumieniem
-twórcza aktywność matematyczna
-zabawy z ortografią w klasach młodszych
-jak pracować z uczniem, aby osiągnęło sukces w czytaniu?
• Udział w WDN na terenie placówki.
• Samodzielne studiowanie literatury fachowej.
• Gromadzenie materiałów służących jako pomoc naukowa w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
• Praca metodami i technikami oceniania kształtującego.
okres stażu
okres stażu
okres stażu
okres stażu
okres stażu
• zaświadczenia
• protokół
• biblioteczka
znajomość metod i technik oceniania kształtującego
Udział w tworzeniu dokumentacji szkolnej
• lider zespołu tworzącego Plan Pracy Szkoły
okres stażu
• plan
Rozwijanie zdolności i umiejętności uczniów
• Obserwowanie i analiza możliwości uczniów: zbieranie informacji wg. przygotowanych narzędzi (diagnoza wstępna i końcowa, karty pracy, sprawdziany, rozmowy z rodzicami, pedagogiem szkolnym, itp.).
• Praca dydaktyczna oparta na metodach Oceniania Kształtującego.
• Wykorzystanie w pracy technik informatycznych- praca z netbooku.
okres stażu
okres stażu
okres stażu
• zebrane informacje
• poświadczenie
• poświadczenia
Wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej ( § 8 ust. 2 pkt 2)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Organizacja warsztatu pracy własnej
• Przygotowanie materiałów do zajęć, konstruowanie kart pracy, sprawdzianów, scenariuszy i konspektów.
• Praca dydaktyczna oparta na wykorzystaniu netbooka- prowadzenie zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych .
• Udział uczniów w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych z użyciem komputera.
• Utworzenie prezentacji multimedialnych na określone lekcje.
okres stażu
• karty pracy, konspekty
• prezentacje multimedialne
Korzystanie z internetu
• Komunikowanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej z różnymi instytucjami i osobami.
• Korzystanie z informacji zamieszczonych w oświatowych serwisach internetowych:
np. programy edukacyjne, nowości oświatowe itp.
• Opracowanie dokumentacji związanej z awansem.
• poczta elektroniczna
• adresy stron internetowych
• materiały zebrane w teczce
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie otwartych zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych. ( § 8 ust. 2 pkt 3)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Współpraca z nauczycielami na terenie własnej placówki
• Współpraca z nauczycielami klas wyższych w celu przekazania niezbędnych informacji pozwalające na łagodne przejście uczniów na wyższy poziom edukacyjny- Program Łagodne Przejście.
• Pomoc nauczycielom w organizacji konkursów oraz imprez w zależności od potrzeb .
2015r.
okres stażu
• poświadczenie
• poświadczenie
Dzielenie się swoją wiedzą z szerszym gronem nauczycieli
• Prowadzenie zgodnie z harmonogramem zajęć otwartych dla nauczycieli.
• Opracowanie i udostępnianie innym nauczycielom scenariuszy zajęć i imprez.
• Publikowanie scenariuszy lekcji, imprez, itp. na stronach internetowych .
• Praca z zespołem nauczycieli w ramach spacerów obserwacyjnych- pełnienie funkcji lidera.
• Nagrywanie lekcji, konstruowanie schematu lekcji w ramach programu ,,Laboratoria praktyki edukacyjnej”.
okres stażu
• poświadczenie
• poświadczenie
• zaświadczenia o publikacji
• poświadczenie
• nagrane lekcje
Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich ( § 8 ust. 2 pkt 4a)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Rozwijanie zainteresowań i indywidualnych uzdolnień uczniów
• Opracowanie i wdrożenie programu ,,Czuję się bezpieczny”.
• Opracowanie i wdrażanie programu edukacji finansowej- SKO.
• Opracowanie i wdrożenie Programu Zajęć Blokowych w ramach art.42.
• Opracowanie i wdrożenie planu pracy z uczniem zdolnym rozwijające zainteresowania matematyką.
wrzesień 2012r.
wrzesień 2012r.
wrzesień 2012r.
wrzesień 2012r.
• program
• poświadczenie pracowników banku
• program
• plan pracy
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych
( § 8 ust. 2 pkt 4c)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Pedagogizacja rodziców
Przygotowanie spotkań z ciekawymi ludźmi
• Organizowanie zebrań z rodzicami metodami aktywnymi: uczeń-nauczyciel-rodzic.
• Angażowanie rodziców w sprawy klasy i szkoły, w przygotowanie imprez i uroczystości (pasowanie na ucznia, mikołajki, itp. oraz pozyskiwanie sponsorów) .
• Współtworzenie i wdrożenie Szkolnego Programu Współpracy z Rodzicami ,,Razem łatwiej”
• Współpraca z Poradnią Pedagogiczną -wygłoszenie referatów na tematy: „Rola rodziców w przygotowaniu dziecka do szkoły”, „Dbajmy o prawidłową postawę u naszych dzieci”, „Jakich błędów należy unikać wychowując dziecko”
• Współpraca z Komendą Powiatową Policji-wygłoszenie prelekcji na temat: ,,Bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym”, ,,Kontakt z nieznanym psem”
• Współpraca z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej-wygłoszenie prelekcji na temat: ,,Właściwe zachowanie się w razie pożaru”
• Współpraca z Pogotowiem Ratunkowym -wygłoszenie prelekcji na temat: ,,Jak należy się zachować w razie wypadku?”, ,,Ratujemy życie – 2:30”
• Współpraca z pielęgniarką szkolną- wygłoszenie prelekcji na temat: ,,Jak się należy zachować w razie krwotoku z nosa?” , ,,Pierwsza pomoc przy skaleczeniach” , ,,Złamania kości- jak postępować” , ,,Oparzenia”
raz w rok
okres stażu
2012/2013r.
okres stażu
okres stażu
okres stażu
okres stażu
okres stażu
• zapis w dzienniku lekcyjnym
• Zapis w dzienniku lekcyjnym, wyposażenie klasy w pomoce audiowizualne
• program, ankiety, listy obecności
• zapis w dzienniku lekcyjnym
• zapis w dzienniku lekcyjnym
• zapis w dzienniku lekcyjnym
• Zapis w dzienniku lekcyjnym
• zapis w dzienniku lekcyjnym
Praca z dzieckiem zdolnym
• Prowadzenie koła matematycznego dla ucznia z klas młodszych
okres stażu
• poświadczenie dyrektora szkoły
•
Organizowanie imprez, uroczystości i akcji
Zachęcanie uczniów do udziału w konkursach
• Organizowanie imprez klasowych takich jak: pasowanie na ucznia ,mikołajki , Wigilia, Dzień Matki i Ojca, Jajeczko, Dzień Dziecka,
• Organizowanie imprez klasowych z udziałem rodziców- festyn z okazji Dnia Dziecka
• Udział w konkursach plastycznych, z zakresu wiedzy pożarniczej, SKO, itp.
okres stażu
okres stażu
okres stażu
okres stażu
• poświadczenie dyrektora szkoły
• poświadczenie dyrektora szkoły
• poświadczenie instytucji
• poświadczenia
Organizowanie czasu wolnego
• Organizowanie jednodniowych wycieczek szkolnych, itp.
• Opracowanie cyklu zajęć ukierunkowanych do rozwijania zainteresowań wiedzą pożarniczą i przygotowanie do turnieju ,,Młodzież zapobiega pożarom”.
okres stażu
okres stażu
• karty wycieczek, zapisy w dzienniku lekcyjnym, itp.
Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami. (§ 8 ust. 2 pkt 4e)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Współpraca z Wiejskim Domem Kultury w Kozielicach
• Udział w konkursach, uroczystościach takich jak andrzejki , bal karnawałowy, powitanie wiosny oraz konkursach plastycznych i muzycznych
okres stażu
• zaświadczenie
Współpraca z Komendą Policji w Pyrzycach
• Wygłaszanie prelekcji, pogadanek na temat bezpieczeństwa i prewencji.
okres stażu
• zaświadczenie
Współpraca z Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach
• Udział w turnieju ,, Młodzież zapobiega pożarom”.
• Przeszkolenie z zakresu prewencji.
okres stażu
okres stażu
• zaświadczenie
• zaświadczenie
Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. ( § 8 ust. 2 pkt 5)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
TERMNIN
DOWODY REALIZACJI
Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemu edukacyjnego ,, Praca z uczniem zdolnym”.
• Identyfikacja problemu
• Geneza i dynamika zjawiska
• Znaczenie problemu
• Prognoza
• Propozycje rozwiązania
• Uzyskane efekty oddziaływań
• Wnioski i ewaluacja
okres stażu
• opis i analiza przypadku
Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemu edukacyjnego ,, Praca z uczniem wykazującym trudności w nauce”.
• Identyfikacja problemu
• Geneza i dynamika zjawiska
• Znaczenie problemu
• Prognoza
• Propozycje rozwiązania
• Uzyskane efekty oddziaływań
• Wnioski i ewaluacja
okres stażu
• opis i analiza przypadku