X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27933
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ratownictwo medyczne - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Scenariusz zajęć w gr dzieci 4 – letnich
Temat dnia: Ratownictwo medyczne - bezpieczeństwo
Opracowała: Jadwiga Bobusia
Data: 26.02.15
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr „Skrzaty”
Cele ogólne:
• Poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, a szczególnie podczas zabaw na podwórku.
• Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy, przełamywanie barier przed służbą medyczną.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Wie, jakie zagrożenia mogą na niego czekać podczas nieprawidłowych zabaw na podwórku, ale także w sali, czy domu.
• Zna numer na pogotowie, oraz numer alarmowy do wszystkich służb.
• Poznało zasady zachowania się podczas różnych zagrożeń tj. złamania, skręcenia, zadławienia.
• Wie, że w razie zagrożeń należy szukać osób dorosłych, które pomogą, lub niezwłocznie dzwonić na pogotowie.
• Poznało zasady postepowania w niektórych sytuacjach.
• Potrafi wykonać ćwiczenia, śpiewa piosenki i zgodnie bawi się w grupie.
• Potrafi naśladować ratowników i wykonać prezentowane przez nich ćwiczenia ratownicze.
• Wie, że jeśli człowiek jest przytomny i oddycha, to należy go ułożyć w pozycji ustalonej bocznej.
• Wie, jak wykonuje się resuscytację krążeniowo – oddechową, wie jak zachować się z chorym w tej sytuacji.
• Wie do czego służy bandaż i potrafi go użyć.
Formy pracy:
Indywidualna, Zbiorowa.
Metody pracy:
Słowne – Rozmowa, opowiadanie, metoda żywego słowa,
Oglądowe – pokaz, przykład,
Czynne – zadań, kierowanie aktywnością dziecka.
Pomoce:
Płyta CD z piosenkami, sprzęt medyczny między innymi (Fantom dorosłego i niemowlęcia, bandaże, nosze, koc termiczny, ustnik, nożyczki, plastry, opatrunki itp.)


Przebieg zajęć
Poranek

1. Zabawy dowolne w kącikach tematycznych.
2. Zestaw ćwiczeń gimnastyczno- relaksujących metoda Weroniki Sherborne.
I. Powitanie –
• Witamy się dłonią, kolanem, uchem, czołem, umownym okrzykiem.
II. Poznanie własnego ciała;
• Leżenie na plecach – przyklejamy się mocno do podłogi.
• Ślizganie się mocno na brzuchu i na plecach.
• Siedząc – przemiennie przyciąganie nóg zgiętych w kolanach.
• Czołganie się na brzuchu z wyciąganiem na przemian rak i nóg.
• Siad prosty, poklepywanie i rozcieranie kolan, ud, łokci.
• Marsz na sztywnych nogach.
• Bieganie na „gumowych nogach”
III. Poznanie otoczenia fizycznego;
• Jeżdżenie po całej sali na brzuchu, na pośladkach.
• W klęku podpartym połowa dzieci tworzy „tunel”, pozostałe czołgają się pod tunelem.

Zajęcia właściwe
1. Powitanie ratowników - krótkie wprowadzenie.
2. Pokaz ratownictwa medycznego, poznanie rożnych form ratownictwa np. przy omdleniach, złamaniach, poparzeniach, krwotokach, technika postępowania z ofiarami wypadków, resuscytacja, pozycja ustalona boczna, bandażowanie rannych, okrywanie w sytuacjach wychłodzenia lub poparzenia.
3. W przerwie między zmianą technik ratownictwa krótkie ćwiczenia. N. pyta; Co trzeba robić, aby być zdrowym? Dz. odpowiadają; zdrowo się odżywiać, dbać o czystość i być ostrożnym, przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
4. N. mówi, że jeśli nie uważamy, to narażamy się na urazy. Proponuje piosenkę taniec połamaniec.
5. N. Pyta; Co należy robić jak wydarzy się jakiś wypadek? (szukać dorosłych, udzielić pierwszej pomocy, dzwonić na pogotowie)
6. Jaki jest numer na pogotowie? 999 , lub 112 do wszystkich służb ratunkowych.
7. Co trzeba robić, aby wzmocnić nasze kości, by były mocne i nie podatne na złamania, oprócz unikania niebezpiecznych zachowań (spożywanie nabiału, picie mleka).
8. Zabawa „marionetka” – Zamieniam was w marionetki. Co to są marionetki? (lalki pociągane za sznurki). Zginamy ręce w łokciach, ramiona proste podniesione tworzące z barkami linie prostą, chodzimy na sztywnych nogach. Reagujemy na polecenia wydawane przez N. np. podnosimy prawa nogę do góry, podnosimy prawą rękę, głowę zwracamy w lewa stronę, czy w dół itp.) Na pojedyncze uderzenie bębenka sznurki się zrywają trzeba je naprawić, zrywają się jeden po drugim. Na wielokrotne uderzenie bębenka marionetka jest naprawiona.
9. Naprawiona marionetka pajacyk tańczy do piosenki „Tańczą pajacyki hip, hop, hopla, hop”
10. Podsumowanie wiadomości.
11. Pożegnanie gości.
12. Rozdanie laurek na podziękowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.