Scenariusz zajęć w gr. dzieci 5– letnich.
Blok tematyczny: Praca rolnika.
Temat dnia: Od buraka do lizaka.
Opracowała: Jadwiga Bobusia
Data: 15.04.15r.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr „Zuchy”
Cele ogólne: Pozyskanie wiadomości n/t powstawania cukru oraz produkcji słodyczy. Pokazanie różnorodności smaków, kojarzenie smaków z potrawami.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Zgodnie bawi się w grupie,
• Skupia uwagę na czytanym tekście,
• Potrafi wypowiadać się na podstawie czytanego tekstu,
• Potrafi rozróżniać smaki oraz kojarzyć je z określonymi potrawami,
• Odróżnia prawdę od fałszu – potrafi zakwalifikować zdanie do prawdziwych lub fałszywych.
• Wykonuje pracę plastyczną – rozbudza swoja fantazje, wyobraźnię,
• Potrafi wykonać działania matematyczne (Dodawanie) w oparciu o pokazane kartoniki z kropeczkami,
• Stosuje się do poleceń N. – potrafi wykonać masażyk,
• Współpracuje z kolega w parach,
• Gimnastykuje buzię i język (wykonuje odpowiednie ruchy do czytanego wiersza),
• Wie jaka pracę wykonuje rolnik na roli,
• Układa chronologicznie historyjkę obrazkową,
• Wie, jakie są rodzaje buraków i potrafi je rozróżnić,
• Wie, że jest kilka rodzajów buraków, potrafi je wymienić i nazwać,
• Potrafi ułożyć podany rytm, oraz potrafi stworzyć swój własny.
Formy pracy:
- Indywidualna,
-Grupowa.
Metody pracy:
Słowne – Rozmowa, opowiadanie, metoda żywego słowa,
Oglądowe – pokaz, przykład,
Czynne – zadań, kierowanie aktywnością dziecka.
Pomoce;
”Rolnik w polu” – masażyk wg. B. Gawrońskiej, „Konik”- gimnastyka buzi i języka wg I. Jackowskiej, szarfa, Od buraka do lizaka – układanie historyjki obrazkowej składającej się z 4 obrazków, liczmany w 3 kolorach (białym , czerwonym, zielonym), ilustracje buraków, „Rolnik” -wiersz Zbigniewa Dmitroca, słomki do napojów, cytryna, sól, cukier, szklanki lub słoiki, woda, papier kredki lub farby do pracy plastyczne blok rysunkowy. Klocki zabawki, różne przedmioty
Przebieg zajęć
Poranek
1. Zabawy indywidualne w kącikach tematycznych.
2. Zabawy ruchowe;
- „Maszyny rolnicze” – N. rozdaje kółeczka. Dz. rozdają je przed sobą – poruszają się, udając traktory jeżdżące po polu lub inne maszyny znajdujące się w gospodarstwie.
- „Kurki” – N. rozkłada po całej sali koła hula – hop. Dz. maszerują po sali. Kurki do kurnika ! wszyscy biegają do kółek i zajmują miejsce wewnątrz.
- „Świnki trzy” – dzieci chodzą na czworakach po całej sali. Na sygnał N. naśladują świnki – mówią; kwi, kwi, kwi.
3.”Rolnik w polu” – masażyk wg. B. Gawrońskiej. Dz. siedzą w kole jedno za drugim. N. recytuje
tekst i wykonuje ruchy, które dz. naśladują, rysując wzory na plecach
kolegów.
Rolnik w rano rusza w pole. Dz. kroczą palcami obu rąk po plecach
kolegów z dołu do góry.
Orać pługiem czarną rolę. Rysują linie równoległe do linii kręgosłupa
z góry do dołu.
Sieje zboże i buraki, stukają palcami po całych plecach.
Z których później są przysmaki. Lekko pukają dłońmi w plecy kolegi.
Zajęcia właściwe:
1. „Konie ciągną wozy”- zabawa ruchowo – bieżna. Dz. dobierają się w pary i staja jedno za drugim, tworząc zaprzęgi. Pierwsze z dzieci ma szarfę przełożona pod ramionami, a dziecko stojąc za nim trzyma drugi koniec szarfy. Na hasło; Puste wozy! Dzieci biegają szybkim truchtem. Na hasło: Ładujemy buraki! Dz. będące koniem stoi i grzebie nogą, natomiast dziecko – woźnica stoi i klaszcze w dłonie, dopóki nie pojawi się hasło; pełne wozy! Wtedy dziecko - koń stara się iść do przodu, natomiast dziecko – woźnica ciągnie go do tyłu.
2. „Konik”- gimnastyka buzi i języka wg I. Jackowskiej.
Jedzie koń po bruku, stuka – stuku, puku Kląskanie językiem ze zmiana
tempa.
Konik woła iha – ha . Czy potrafisz tak jak ja? Powtarzanie iha –ha.
Raz jedzie po woli, a raz galopuje.
Ten dźwięk słyszy każdy, kto go naśladuje. Kląskanie językiem ze
Zmianą tempa.
3. Od buraka do lizaka – układanie historyjki obrazkowej składającej się z 4 obrazków.
• Rolnik w polu zbiera buraki cukrowe.
• Transport buraków traktorem do cukrowni.
• Praca na linii produkcyjnej w cukrowni.
• W sklepie ze słodyczami.
N. pokazuje dzieciom pomieszane obrazki. Prosi, aby dzieci uważnie im się przyjrzały, a następnie ułożyły w odpowiedniej kolejności. Następnie zadaniem dzieci jest opowiedzieć historyjkę obrazkową posługując się pojęciami: na początku, później, następnie, na końcu.
4. Rozmowa dotycząca znajomości różnych rodzajów buraków. N. przedstawia dz. na ilustracjach różne rodzaje buraków oraz ich zastosowanie, następnie N. pyta;
• Czy ze wszystkich rodzajów buraków można zrobić cukier?
• Do czego służą buraki pastewne?
• Do czego służą buraki czerwone?
5. „Ułóż dalej” - zabawa dydaktyczna. Układanie rymów. N. przygotowuje bardzo dużo liczmanów w trzech kolorach: Białym (buraki cukrowe), czerwonym (buraki czerwone), zielonym (buraki pastewne). N. układa wzór, np. bbcczzbbcczz, bbczzbbczz, zaś dz. mają go dokończyć. Następnie dz. same układają wzory w parach – jedno układa, a drugie sprawdza i na odwrót.
6. „Co robi rolnik ?” – rozmowa na podstawie Księgi zawodów.
„Rolnik” -wiersz Zbigniewa Dmitroca.
Rolnik rano rusza w pole
Orać pługiem czarną rolę,
Sieje zboże i buraki,
Z których później są przysmaki.
7. Rozmowa z dziećmi. Dz. odpowiadają na pytania dotyczące tekstu;
- Dokąd rusza rano rolnik?
- Co robi rolnik w polu?
- Po co rolnik sieje zboże?
- Jakie przysmaki robi się ze zboża, a jakie z buraków?
8. Rozmowa o szkodliwości dużej ilości słodyczy, zwrócenie uwagi na wiele chorób, które wywołane są przez nadmierne spożywanie słodyczy tj. otyłość, choroby zębów, cukrzyca (wyjaśnienie, że nadmiar cukru w organizmie jest szkodliwy i powoduje złe samopoczucie) N. zadaje pytanie? Czy jedzenie słodyczy jest zdrowe?
9. „Co tak smakuje” – zabawa sensoryczna. N. przygotowuje słomki do napojów dla każdego dziecka. Przygotowuje również w słoiczkach rożne płyny np.; sok z cytryny (może być lekko rozcieńczony wodą), mocno posłodzoną wodę i mocno osoloną wodę. Dzieci nie wiedza co znajduje się w pojemnikach. N. zachęca do spróbowania przygotowanych płynów (zwraca uwagę aby spróbowały małą ilość). Następnie każde dziecko ocenia smak i wymienia ulubione potrawy, smakołyki, które kojarzą mu się z tym smakiem.
10. Zabawa dydaktyczna – „Policz i przynieś tyle, ile jest oczek na dwóch kostkach”. N. przygotowuje kartoniki tj. kostka do gry. Dz. poruszają się po całej Sali zgodnie z podanym rytmem. Na przerwę w muzyce N. pokazuje dwa kartoniki i prosi dz. , aby przyniosły tyle przedmiotów (klocków, patyczków zabawek itp.), ile jest oczek na obu kartonikach.
11. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?’ Dz. siedzą w kole N. mówi zdanie, jeśli jest ono prawdziwe, dzieci klaszczą w ręce. Jeśli jest ono fałszywe wstają i tupią. Fałszywe zdania mogą być np. takie:
• Wieś jest większa od miasta.
• Zima zbieramy z pola zboże.
• Krowy jedzą cukierki i ciasto.
• Traktor to maszyna do robienia naleśników.
• Jabłka rosną na grządce.
11. Praca plastyczna. Projektowanie i kolorowanie swego wymarzonego
Lizaka.