X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27927
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owady majowej łąki - kształcenie orientacji na kartce papieru oraz utrwalenie przeliczania liczebnikami porządkowymi. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie 4-5-6-latków
dnia 21. 05.15. przez Monikę Kuźmicz


Temat kompleksowy: Na łące
Temat zajęć: Owady majowej łąki

Cel główny: Kształcenie orientacji na kartce papieru oraz utrwalenie przeliczania liczebnikami porządkowymi.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi głoskować proste wyrazy
-potrafi wyznaczać pierwszą głoskę
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
- zna i nazywa owady mieszkające na łące
- potrafi orientować się na kartce papieru
- potrafi orientować się w schemacie własnego ciała
- przelicza liczebnikami porządkowymi
- rozpoznaje i nazywa cyfry
- reaguje na sygnał nauczyciela
- porusza się sprawnie i rytmicznie
- potrafi wykorzystać swoją wyobraźnię do pracy plastycznej

Metody:
- oglądowe: - pokaz sylwet owadów łąki, sylwet figur geometrycznych; pokaz wykonania zadania
- słuchowe - słuchanie zagadek
- objaśnienia, instrukcje
- czynne - zadania do wykonania

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: płyta CD Klanza; płyta CD Gimnastyka...; CD Masażyki; CD A. Vivaldi Cztery ...Wiosna; treść zagadek; sylwety owadów; napisy globalne nazw owadów; gazety; obręcze; sylweta Paka; kartoniki z cyframi; komplet figur geometrycznych dla każdego; kartki papieru A4; sylwety kolorowych żab różnej wielkości; sylwety motyli; farby plakatowe; pędzle; nożyczki.


Przebieg zajęć:

1. Piosenka powitalna: „Dzień dobry..”- CD Klanza

2. „Pięknie gram...”- zabawa słuchowa z wykorzystaniem dzwonków

3. „Zagadki wiosenne”- rozwiązywane zagadek wg B. Gawrońskiej z dobieraniem odpowiednich rozwiązań (sylwety owadów).
Dobieranie napisów globalnych do owadów oraz podział nazw owadów na sylaby z wyznaczeniem głoski w nagłosie.
- na brzegu stawu żyją, a z wieczora czy też z rana do wody dają nura, gdy słyszą krok bociana(żaby)
- zbiera miód z kwiatów wśród łąk i pól, gdy użądli sprawi ci ból – pszczoła
- tu cytrynek tam paź królowej, wszędzie piękne kolorowe, lekko unoszą się nad łąka, gdy tylko zaświeci słonko- motyl
- o nocleg nie prosi, wędrując po świecie, bo swój domek nosi na własnym grzbiecie- ślimak
- powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony- bocian
- lata nad łąka w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce- biedronka
- zapewne znacie takiego konika, choć nie jest zegarkiem, jednak w trawie cyka- konik polny

4. „Taniec motyli”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa do muzyki A. Vivaldiego Wiosna z wykorzystaniem gazet (skrzydła owadów). Reagowanie na przerwę w muzyce- dzieci siadają skrzyżnie w obręczy.

5. „Pak mówi”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem figur geometrycznych. Pak zadaje dzieciom polecenia- ułóż na kartce papieru kwadrat w lewym górnym rogu; koło na dole; trójkąt z prawej strony, itd. Nauczyciel koryguje na bieżąco pomyłki.

6. „Tu mam serce...”- zabawa słuchowa z piosenką.- CD Masażyki

7. „Która z kolei?”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel ustawia w szeregu 9 szablonów kolorowych żab. Dzieci przeliczają je i oznaczają cyframi 1-9. Nauczyciel zadaje pytania: która z kolei żaba jest czerwona? Która z kolei jest zielona? Jaki kolor ma druga żaba? Która jest największa? Która jest najmniejsza?

8. „Motyl”- praca plastyczno- techniczna; instrukcja wykonania prezentowana przez nauczyciela. Dzieci wycinają szablon motyla,który składają na połowę po linii. Malują farbami plakatowymi tylko jedną stronę owada, następnie składają sylwetę owada i odciskają wzór na drugiej połowie. Omówienie i wystawka prac.

9. „Masażyk”- zabawa relaksacyjna. Dzieci siedzą w kole bokiem do jego środka. Recytują wiersz B. Gawrońskiej i wykonują zademonstrowane przez n-la ruchy na plecach kolegów. Zmiana kierunku siedzenia.
- chodzą dzieci na wycieczki- dłonie z góry w dół
- zakładają sandałeczki- pięści z dołu w górę
- panie za to szpileczki- wskazujące po całych plecach
- a koniki podkóweczki- opuszkami wzdłuż kręgosłupa

10. „Iskierka przyjaźni”- w kole trzymając się za ręce przekazują uściskiem dłoni iskierkę przyjaźni.
Podziękowanie rodzicom za przybycie.
Pożegnanie i rozdanie dzieciom kolorowych pieczątek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.