Scenariusz zajęć koleżeńskich
przeprowadzonych w grupie 4-5-6-latków
przez mgr Monikę Kuźmicz dn. 26.03.15.
Temat kompleksowy: Pracowita wiosna
Temat dnia: Porządki w ogródku- zabawy dydaktyczne- utrwalenie umiejętności przeliczanie w zakresie 7, posługiwanie się liczebnikami porządkowymi; odwzorowywania liczby elementów za pomocą ruchu. Zabawy muzyczno- ruchowe do piosenki Pracowita pani Wiosna.
Cel ogólny:
- Doskonalenie umiejętności przeliczania liczebnikami porządkowymi w zakr 7
Cele operacyjne:
- uważnie słucha treści piosenki,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- odtwarza treść piosenki ruchem,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- poprawnie przelicza liczmany,
- rozpoznaje cyfry i przedstawia je za pomocą liczmanów,
- poprawnie posługuje się liczebnikami porządkowymi,
- współpracuje w zespole,
- czerpie radość z zabawy ruchowej.
Metody pracy:
- słowna – pogadanka, treść piosenki, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz ilustracji, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawianie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Środki dydaktyczne: CD Tęczowe nutki nr 1, CD Pracowita pani Wiosna, tamburyno, woreczki gimnastyczne, 4 koła hula – hop, obręcze, klocki, kartoniki z cyframi 1-7, szablony kwiatów, kubki po jogurcie, Przedmioty: ptaszek, ściereczka, rzeżucha, grabki; obrazki prac w ogrodzie, napisy globalne narzędzi ogrod, obrazki narzędzi ogrod.
Przebieg zajęcia:
1. „Dzień dobry...”- zabawa integracyjna- CD Tęczowe nutki nr 1.
2. „Ptasie gniazda”- zabawa ruchowa z elem orientac- porządk. Dzieci poruszają się po sali swobodnie, na hasło n-la jastrząb leci- przykucają na woreczku do przysiadu podpartego ze skuloną głową.
3. „Jakie to narzędzie?”- zabawy słownikowe z obrazkami. Rozpoznawanie i nazywanie narzędzi ogrodniczych, dobieranie napisu globalnego; nazywanie czynności i narzędzia; wyznaczanie głoski w nagłosie.
4. „Złapana mucha”- ćwiczenia języka. Dzieci wypychają policzki końcem języka w różnych kierunkach, naśladują lot muchy złapanej przez żabę.
5. „Pracowita pani Wiosna”- CD 1Tropiciele nr 35; aktywne słuchanie piosenki z rytmicznym demonstrowaniem ruchów z nauczycielem: grabienie, ścieranie kurzu, przybijanie gwoździ, sianie.
- Zabawa ruchowa przy piosence- 4 hula- hopy na dywanie, w każdym: ptaszek, ściereczka, nasiona, grabki. Podczas piosenki dzieci poruszają się po sali, gdy piosenka milknie zbierają się wokół obręczy z przedmiotem zgodnym z tekstem.
- Rytmiczna recytacja słów piosenki z jednoczesnym – uderzaniem o podłogę (1 zwr), klaskaniem (2 zwr), uderzaniem o kolana (3 zwr), klaskaniem (4 zwr).
6. „Pierwsze wiosenne kwiaty”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem pojemników po jogurcie jako wazony, szablony kwiatów, kartoniki z cyframi:
- przeliczamy wazony
- ustaw pojemniki w kolejności od najmniejszej wskazanej liczby do największej
- włóż w każdy pojemnik tyle kwiatów ile wskazuje na nim liczba i dopasuj kartonik z cyfrą
- ile jest kwiatów w 1 i 3 pojemniku?; przeliczamy
- ile jest kwiatów w 2 i 5 pojemniku?; przeliczamy
- ile jest w 2 i 3 pojemniku?; przeliczamy
7. „Jaka to głoska?”- zabawa ruchowa- z el orient- porz. Dzieci chodzą po kole w rytm tamburyna, na sygnał n-la: wyraz na głoskę „c” przykucają, jeśli nie ma c w nagłosie stoją prosto, zabawa się powtarza;
(cebula, dynia, fiołek, krokus, cytryna, Celina, narcyz).
8. „Umiem liczyć”- zabawy matematyczne utrwalające umiejętność przeliczania , pojęcie zbioru 7element, przeliczania liczebnikami porządkowymi w zakresie 7:
- każdy ma obręcz i miseczkę z klockami- włóż 3 klocki policz je, dołóż 2 policz wszystko liczebnikami porządkowymi,
- połóż 2 klocki, policz; dołóż 1 klocek, policz wszystko; odłóż 3 klocki, policz wszystko liczeb porząd.
- połóż 4 kl, policz; dołóż 3 kl, policz; odłóż 2 kl, policz wszystko liczeb porząd.
9. „Policz płatki w kwiatku”- zabawa ruchowa orie- porz liczeniem. Na podłodze 6 hula- hopów. Dzieci maszerują po sali w rytm akompaniamentu tamburyna wokół kół, na przerwę n-el pokazuje kartonik z cyfrą, a dzieci ustawiają się wokół kół we wskazaną ilość, chwytają je oburącz i tworzą kwiaty.
10. „Iskierka przyjaźni”- w kole. Rozdanie dzieciom pieczątek.
Podziękowanie za udział w zajęciach.