SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 LETNICH
TEMAT: Poznajemy podstawowe zasady ochrony przyrody na podstawie wiersza I. Salach „Kto dba o las”
CEL OGÓLNY: Dziecko zna podstawowe zasady ochrony przyrody.
CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko potrafi wykonać choinkę
METODY: oglądowa – pokaz
słowna - pogadanka
ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz I. Salach „Kto dba o las”, gałązki drzew iglastych, lupy, choinka dla każdego dziecka, lupa dla każdego dziecka, ilustracje zwierząt (sowa, sarna, jeż, wiewiórka, dzięcioł...), papier kolorowy, bibuła, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wielozmysłowe poznawanie igieł drzew iglastych. Dotykanie ich, oglądanie, wąchanie, oglądanie przez lupę.
2. Podanie kilku nazw drzew iglastych (świerk, sosna). Oglądanie obrazków przedstawiających gałązki tych drzew, wskazanie różnic.
3. Nazwanie (z pomocą nauczyciela) zwierząt żyjących w lesie (sowa, sarna, jeż, wiewiórka, dzięcioł...). Oglądanie ilustracji tych zwierząt.
4. Słuchanie wiersza I. Salach „Kto dba o las?”
Kto dba w lesie o rośliny
albo o zwierzęta?
Kto się troszczy o ich dobro,
kto o nich pamięta?
Sarny zimą siano mają
ukryte w paśniku.
A zajączek marchew znajdzie
w małym zagajniku.
Wiosną dba, by nowe drzewa
a lesie posadzono
I troskliwie pielęgnuje
szkółkę swą zieloną.
Latem strzeże przed pożarem;
na las pilnie baczy.
Czy już wiecie, moi mili,
kto ma tyle pracy?
5. Rozmowa na temat wiersza:
Kto dba cały rok o leśne zwierzęta?
Dlaczego dba o nie?
Co robi leśniczy?
Co to jest szkółka zielona?
6. Zdobienie choinki kolorowym papierem, bibułą, kredkami
7. Zabawa ruchowa „Koniki” – dzieci ustawione parami jedno za drugim podają sobie ręce. Pierwsze dziecko jest konikiem, drugie – woźnicą. Zabawa przebiega w różnym tempie: bieg rytmiczny (z wysokim podnoszeniem kolan), chód wolny (pod górę), z cichym stawianiem stóp. Po pewnym czasie następuje zmiana.
8. Podsumowanie zajęć i ocena pracy plastycznej