SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ
DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM WRAZ Z RODZICAMI
TEMAT: ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
CELE:
- zapoznanie z tradycjami związanymi z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach
- zachęcanie do wyrażania uczuć i przeżywania radości zabawy z rodzicami
- stworzenie miłego nastroju, integracja z rodzicami dzieci
- wdrażanie do współpracowania w grupie
METODY:
• słowna: rozmowa
• oglądowa: pokaz, obserwacja
• ćwiczenia praktyczne
FORMY:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
POMOCE: magnetofon, płyty nagraniami,kapelusz, kubeczki, kartoniki z nazwami zawodów, łódeczki, dwa serca z imiona mi- damskimi i męskimi, kolorowe karteczki, kolorowe kółka, gazety, kawałki sznurka, balony
PRZEBIEG:
1. Zapalenie magicznej świeczki( lampion dla bezpieczeństwa) – gawęda nauczyciela o historii wróżb andrzejkowych.
W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, dzieci, młodzież i dorośli, zbierali się popołudniami w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta Katarzyny i Andrzeja. Był to, bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w katarzynki a dziewczynki na św. Andrzeja. Z czasem ,, katarynkowe” wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś. Najweselej było na wsi. Młode dziewczęta zaglądały w głąb studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiadało, to życzenie wkrótce miało się spełnić. Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta, w zależności od wyglądu, miała wywróżyć, jaki będzie ukochany- gruby, chudy, krzywy czy stary. Bywało i tak, że młode panny częstowały psa najlepszymi kąskami ( kości posmarowane tłuszczem), której poczęstunek pies pochwycił w pierwszej kolejności, ta dziewczyna pierwsza miała wyjść za mąż. W niektórych regionach w dni św. Andrzeja ucina się gałązkę wiśni, bzu lub czereśni i wkłada się ją do wody. Ta której gałązka zakwitnie do Bożego Narodzenia w najbliższym roku będzie szczęśliwa w małżeństwie. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów, są beztroską, osobliwą zabawą, podczas której wszyscy świetnie się bawią. my dzisiaj też będziemy sobie wróżyć, tańczyć oraz przypomnimy kilka Andrzejkowych przysłów.
ŚNIEG NA ŚWIĘTO ANDRZEJA DLA ZBOŻA NADZIEJA.
GDY SWIĘTY ANDRZEJ ZE SNIEGIEM PRZYBIRZY, ŚNIEG DO ŚWIĄT NA POLACH POLEŻY.
NA SWIETO ANDRZEJA, BŁYSKA PANNOM NADZIEJA.
2. Piosenka na powitanie połączona z ruchem.
Utworzenie dwóch kół. Środkowe koło to rodzice, na zewnątrz w kole naprzeciwko swoich rodziców stoją dzieci.
Wszyscy są
witam was
zaczynamy już czas.
Jestem ja,
jesteś ty,
raz dwa trzy.
3. Wróżba z laniem wosku
Dzieci z pomocą nauczyciela i rodziców leją wosk przez klucz do naczynia z wodą. Odczytują z kształtów wosku wróżby.
4. Wróżba z kubeczkami
Zapraszamy chętnych rodziców do odkrycia kubeczków – 5 kubków
• pierścionek- wyjazd do krainy złota Eldorado
• domek- nowy, piękny dom
• pieniądze- bogactwo
• cukier- słodkie i wesołe życie
• auto- podróż w nieznane
5.Wróżba z kapelusza
Wybrany rodzic chodzi z kapeluszem, w którym są karteczki z napisanym zawodem. Dzieci wybierają karteczkę i z pomocą rodziców sprawdzają kim będą w przyszłości (w tle słychać cicha muzykę).
6.Układanie butów ( lewe buty )
Dwa rzędy dzieci: I rząd- chłopcy, II rząd – dziewczynki. Które buty pierwsze znajdą się za drzwiami ta para wyjedzie na wycieczkę do ciepłych krajów.
7. Taniec na gazecie- udział rodziców w zabawie z dzieckiem. Składanie gazety na coraz mniejsze części. Wygrywa ten, kto nie wyjdzie stopą poza gazetę. (Podkład muzyczny )
8. Łódeczki ,, Kto będzie moim przyjacielem?”
Wybieramy 5 dzieci, które losują kolorowe łódeczki. Do przygotowanej miski z wodą dzieci delikatnie wrzucają oznakowane łódeczki. Właściciele łódeczek, które się połączą- będą na zawsze przyjaciółmi. ( Można lekko dmuchać)
9. Serca
Dzieci dzielimy na dwie grupy- chłopców i dziewczynek. Dziewczynki wbijają szpilkę w serce z imionami chłopców i sprawdzają jak na imię będzie maił ich przyszły mąż a chłopcy sprawdzają imię swojej żony na drugim sercu. ( Pomagają rodzice)
10. Losowanie kolorów
czerwony- jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem dentysty.
czarny- nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie
zielony- bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jezdnię.
niebieski- zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
biały- pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.
żółty- bardziej dbaj o zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku
11. Węzły
Komu uda się zawiązać najwięcej supłów na kawałku sznurka ( w określonym czasie) ten otrzymuje dobrą wróżbę.
12. Taniec z balonem
Rozdanie balonów i nadmuchanie ich. Dzieci z rodzicami, trzymając balon miedzy sobą tańczą przy muzyce, której tempo się zmienia. Ta para która najdłużej utrzyma balon wygrywa.
13. Dowolne tańce przy muzyce, wspólny poczęstunek
14. Piosenka na pożegnanie