Czas trwania lekcji: 45 minut
Szkoła: Technikum Informatyczne
Przedmiot: Urządzenia Techniki Komputerowej
SCENARIUSZ LEKCJI
CELE LEKCJI
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów z pojęciem systemów liczbowych.
Cele operacyjne:
Po zakończeniu lekcji uczeń:
- zna zasadę systemu dwójkowego,
- zna zasadę systemu ósemkowego,
- zna zasadę systemu dziesiętnego,
- zna zasadę systemu szesnastkowego.
Po zakończeniu lekcji uczeń:
- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na szesnastkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na szesnastkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na szesnastkowy.
OGNIWA LEKCJI
1. Czynności organizacyjne:
- Powitanie uczniów;
- Sprawdzenie listy obecności;
- Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Systemy liczbowe”.
2. Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć:
3. Wprowadzenie do nowego tematu:
Zastosowanie systemów liczbowych.
4. Realizowane treści nowego tematu:
• System dziesiętny, czyli decymalny.
• System ósemkowy, czyli oktalny.
• System dwójkowy, czyli binarny.
• System szesnastkowy, czyli heksadecymalny.
5. Ćwiczenia praktyczne – obliczanie konwersja systemów liczbowych
• Konwersja liczby dwójkowej na dziesiętną.
• Konwersja liczby dziesiętnej na dwójkową.
• Konwersja liczby szesnastkowej na dziesiętną.
• Konwersja liczby dziesiętnej na szesnastkową.
• Konwersja liczby dwójkowej na szesnastkową.
• Konwersja liczby szesnastkowej na dwójkową.
• Konwersja liczby dwójkowej na ósemkową.
• Konwersja liczby ósemkowej na dwójkową.
• Konwersja liczby szesnastkowej na ósemkową.
• Konwersja liczby ósemkowej na szesnastkową.
• Konwersja liczby ósemkowej na dziesiętną.
• Konwersja liczby dziesiętnej na ósemkową.
6. Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się z systemami liczbowymi. Najczęściej spotykanymi systemami liczbowymi jest system: dwójkowy, ósemkowy, dziesiętny i szesnastkowy.
7. Podanie literatury:
Tomasz Kowalski „Urządzenia techniki komputerowej”.